SŁUCHAJ ONLINE
MENU

To też uzależnia?: Facebook – kogo i dlaczego uzależnia?

fot. Pexels

Aż 20 procent osób nadużywa Facebooka, a 80 procent korzysta z niego codziennie poświęcając na aktywności związane z social media co najmniej 100 minut dziennie. Płeć nie ma znaczenia – zarówno kobiety, jak i mężczyźni nadużywają tego narzędzia
w ten sam sposób. Takie wyniki uzyskał profesor Chodkiewicz badając łódzkich studentów.

W audycji „To też uzależnia?” opowiedział o tym, jakie potrzeby zaspokaja Facebook
i kto jest najbardziej narażony na uzależnienie od tego portalu.

Najważniejszą aktywnością podejmowaną przez użytkowników Facebooka jest kontakt ze znajomymi – tak deklaruje ponad 90 procent osób. Jednocześnie badania wskazują, że 80% opublikowanych wiadomości w sieciach społecznościowych dotyczy dzielenia się… osobistymi doświadczeniami (byłem w… myślę, że… etc.). Dlaczego? Tłumaczy profesor Chodkiewicz:

Jak mówią badania – akt podawania informacji o sobie aktywuje mechanizmy związane z układem nagrody w mózgu, co powoduje przyjemne doświadczenie, podobne do otrzymywanego w sytuacji innych nagród naturalnych. Ludzie poświęcają średnio blisko 40% czasu komunikacji mówieniu o sobie. W sieciach społecznościowych wzrasta to do 80%. Aktywność na Facebooku wydaje się mieć po prostu silnie gratyfikujący charakter – zaspokaja podstawowe potrzeby: afiliacji, wsparcia, przynależności
czy samoafirmacji
.

Czy jest jakiś typ osobowości, który jest bardziej narażony na ryzyko uzależnienie od Facebooka? Oczywiście. Najczęściej nadużywają go osoby lękowe, niepewne w relacjach. Dlaczego? Dlatego,
że komunikowanie się z innymi ludźmi za pomocą tego narzędzia jest bezpieczniejsze
niż komunikowanie się face to face. Po pierwsze: nie widać naszej mimiki, osoba, z którą rozmawiamy nie wie czy się zarumieniliśmy, czy się speszyliśmy; nie wie co czujemy. Po drugie: to my kreujemy co chcemy komuś powiedzieć, nic nie wymyka się spod kontroli. I zawsze można zastanowić się co się chce napisać, można za chwilę to co zostało napisane, usunąć.

Jak mówi profesor Chodkiewicz – Osoby lękowo-ambiwalentne otrzymując pozytywne komentarze pod zdjęciem albo innymi zamieszczonymi treściami czują się bardziej akceptowane i popularne. Facebook może być dla nich sposobem na poprawę nastroju poprzez kontrolowaną interakcję z innymi ludźmi.

Badania zostały przeprowadzone na grupie 210 studentów stacjonarnych Politechniki Łódzkiej – na 101 kobietach (49,8%) i 109 mężczyznach (50,2%). Średni wiek uczestników badania – 21 lat (SD=2,97). Przebadano po 2 losowo wybrane grupy ćwiczeniowe ze wszystkich wydziałów PŁ.

Jak się okazało, większość badanych (53%) korzysta z FB od około 5 do 6 lat. Na 210 respondentów, używają go 203 osoby. 80 procent z nich loguje się na Facebook codziennie. Średnio mają 432 znajomych na FB ( 20-2000).

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone