SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Tomasz Lipiński: mój tata zawsze robił tylko to, co kochał

fot. RDC

– Tata zawsze wymyślał sobie jakieś zajęcia. Ja też nigdy nie nauczyłem się żyć inaczej. Sam sobie znajduję kolejne projekty i je realizuję. Nauczyłem się  tego właśnie od niego. Całe życie robił to, co kochał, ale absolutnie większość czasu poświęcał na pracę – mówił w „Mnie się to podoba” Tomasz Lipiński. 7 kwietnia w siedzibie Muzeum Karykatury przy ul. Koziej 11 w Warszawie odbędzie się promocja „Pamiętników“ Eryka Lipińskiego.

Jak mówił gość RDC, Eryk Lipiński znakomicie pamiętał przedwojenną Warszawę. – Urodził się w 1908 roku, a kiedy wybuchła wojna, miał 31 lat, był dorosłym człowiekiem, artystą i przedsiębiorcą. Tata jako młody człowiek wszedł w świat przedwojennej warszawskiej bohemy i elity intelektualnej – tłumaczył Tomasz Lipiński.

Dodał, że po 1945 roku jego tata cały czas niósł tę przedwojenną klasę. – Wystarczyło spojrzeć na to, jak się ubierał, jak się nosił, jak chodził, mówił i jak szalenie ważne było dla niego trzymanie klasy. On nigdy nie wyszedł z domu nieogolony. Mówił pięknym polskim językiem, który może dzisiaj brzmiałby trochę archaicznie – zwrócił uwagę artysta.

Dystans do rzeczywistości

Wspomniał również, że Eryk Lipiński pracował głównie w swojej w pracowni i właśnie na tym spędzał większość czasu. – Prowadził bardzo dziwne życie. Nie był wesołkiem i duszą towarzystwa, chociaż potrafił. Dawało się odczuć, że to była pewna rola, w którą wchodził, a ta z wielu względów mu odpowiadała. Ten śmiech i żart, którym się posługiwał, dawał mu pewien rodzaj dystansu do rzeczywistości. Odnoszę wrażenie, że szalenie mu to było potrzebne – podkreślił gość RDC.

Muzyk przypomniał, że jego tata zawsze wymyślał sobie jakieś zajęcia. – Ja też nigdy nie nauczyłem się żyć inaczej. Sam sobie znajduję kolejne projekty i je realizuję. Nauczyłem się  tego właśnie od niego. Całe życie robił to, co kochał, ale absolutnie większość czasu poświęcał na pracę – powiedział w „Mnie się to podoba” Tomasz Lipiński.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone