Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w tzw. dniu prasowym, poza Joanną Mytkowską, dyrektorką placówki (która także po niej oprowadza) i Rafałem Trzaskowskim, prezydentem Warszawy, o nowej instytucji kultury w stolicy oraz o jej siedzibie, mówią przypadkowo napotkani widzowie - pierwsi goście Muzeum.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (724)
-
Chłopi w Archiwach
W związku ze 100-leciem przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść „Chłopi”, Archiwum Państwowe w Warszawie przygotowało ogólnopolską wystawę plenerową „Chłopi w Archiwach”. Wystawa jest dostępna całodobowo na terenie Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki „Mediateki”. O ekspozycji, ale i zasobach archiwów państwowych, związanych z tematyką chłopską, w programie mówił Adrian Kossowski z Oddziału Popularyzacji Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Warszawie.
-
09.12.2024
-
18 min 30 s
-
-
Opera w Sulejówku. Świetlisty Most Historii w Siennicy
„Ale Afera. W Sulejówku opera” – to nazwa przedsięwzięcia artystycznego, które 8 grudnia br. o godz. 18.30 odbędzie się w Sulejówku w formie hybrydowej: jednocześnie na scenie (Kino Teatr „Kurtyna”), jak też online w sieci internetowej. Będzie to opera Domenico Cimarosa pt. „Potajemne małżeństwo”, której prapremiera odbyła się w XVIII wieku i stała się jednym z największych sukcesów w dziejach opery.
Z kolei w Siennicy, 15 grudnia odbędzie się Świetlisty most historii Miasta Siennica, stanowiący podsumowanie obchodów roku odzyskania praw miejskich przez to miasto.
O obu wydarzeniach, będących pod patronatem, przy udziale i promocji LOT – Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Mińskiej, w programie mówiły: Monika Pszkit-Zielińska (Siennica), Aneta Sapilak i Barbara Gutaj-Monowid (Sulejówek).
-
06.12.2024
-
21 min 16 s
-
-
Dzień Darczyńcy w Archiwach Państwowych. Historia Mieczysława Gmitrzaka
W dn. 6 grudnia w całym kraju odbywa się Dzień Darczyńcy w Archiwach Państwowych. To święto - gest podziękowania osobom, które ofiarowują swoje rodzinne zbiory do publicznych jednostek archiwalnych, wzbogacając zasoby, a przez to polską kulturę. O takim dniu, ale z perspektywy darczyńców w programie mówią: pp. Elżbieta Latoszek i Aniela Kopeć, córki Mieczysława Gmitrzaka, szefa stolarni Uniwersytetu Warszawskiego i stolarza w PKZ, pracującego na rzecz odbudowy Warszawy oraz Marek Teler, przedstawiciel Oddziału Popularyzacji Zasobu Archiwalnego APW.
-
05.12.2024
-
24 min 15 s
-
-
Antoni Wiwulski, architekt, rzeźbiarz, twórca Pomnika Grunwaldzkiego
„Zmarł, jak żył, na skrzydłach… Antoni Wiwulski (1877–1919). Artysta epoki Młodej Polski” - to tytuł najnowszej publikacji Instytutu Polonika, opowiadającej o architekcie i rzeźbiarzu, nieco zapomnianym, autorze słynnych prac: Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, jak i Pomnika Trzech Krzyży w Wilnie. Premiera publikacji odbędzie się w czwartek 5 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Historyków Sztuki w Warszawie, a w programie o tym wybitnym artyście mówi prof. Krzysztof Stefański, autor książki.
-
04.12.2024
-
26 min 10 s
-
-
Od Serca do Serca - przedświąteczna dobroczynność
Już 7 grudnia w Domu Technika NOT w Warszawie przy ul. Czackiego 3/5 odbędzie się przedświąteczne spotkanie filantropijne, którego efektem będzie konkretna pomoc trzem domom dziecka, jak też Domowi Aktora w Skolimowie, o czym w programie mówiły inicjatorki i organizatorki, mającej już kilkuletnią tradycję akcji: Bogusława Skwarna, artystka malarka oraz Agnieszka Michalczyk z programu "Debiutantki".
-
26.11.2024
-
21 min 54 s
-
-
Popołudnie z Polskimi Ormianami, Jędrzejewiczowie i Jędrzejowiczowie (wystawa)
Z udziałem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Antonio Guido Filipazziego, nuncjusza apostolskiego w Polsce, w siedzibie Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie, odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt. „Jędrzejowiczowie i Jędrzejewiczowie – kupcy, patrioci, ziemianie” (aut. Monika Agopsowicz, Edward Mier-Jędrzejowicz - merytorycznie, Monika Zołoteńka - grafika wystawy).
Wydarzenie było kulminacyjną, świecką częścią "Popołudnia w Warszawie z polskimi Ormianami", które poprzedziła msza św. w obrządku ormiańskim, pod przewodnictwem ks. Józefa Naumowicza, a odprawiona w kościele św. Jacka u dominikanów, w 86. rocznicę śmierci ks. abp Józefa Teodorowicza.
Po nabożeństwie chór męski zaśpiewał pieśni ormiańskie, zaś prof. Andrzej Zięba wygłosił prelekcję o abp J. Teodorowiczu.
O historii rodzin Jędrzejewiczów i Jędrzejowiczów, jak też o polskich Ormianach, w programie mówili: abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, Maria Ohanowicz-Tarasiuk, prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, Monika Agopsowicz, członek Rady Fundacji, wolontariuszka i współautorka wystawy, Maria z Jędrzejowiczów Mączyńska, potomkini Jędrzejowiczów z odnogo z Jasionki k. Rzeszowa, Edward Mier-Jędrzejowicz, współautor wystawy, potomek Jędrzejowiczów z głównej linii galicyjskiej ze Staromieścia, ks. Józef Naumowicz, duszpasterz Ormian w Warszawie.
Popołudnie z Polskimi Ormianami odbyło się pod medialnym patronatem Polskiego Radia RDC (Radia dla Ciebie).
-
25.11.2024
-
25 min 31 s
-
-
Architektura dworców kolejowych 1918-1939
"Architektura dworców kolejowych 1918-1939" to tytuł najnowszej wystawy, otwartej dla publiczności 23 listopada br. w Stacji Muzeum (d. Muzeum Kolejnictwa). O tym, jaką wagę miała kolej w okresie przedwojennym, jak była modernizowana, a właściwie najpierw odbudowywana po I wojnie św., jak też o stylach architektonicznych, zastosowanych w nowych budynkach dworcowych, w programie mówiła autorka ekspozycji, Beata Zofia Młynarska, historyk sztuki.
-
22.11.2024
-
21 min 41 s
-
-
Liga Kobiet Polskich
O historii i działalności bieżącej Ligi Kobiet Polskich, w programie mówiła przewodnicząca Zarządu tej organizacji, Aldona Michalak.
-
21.11.2024
-
21 min 13 s
-
-
XI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Anna German
O XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German mówili: Aldona Michalak, pomysłodawczyni i dyrektor Festiwalu oraz jego uczestnik i laureat, Denis Sotnikov, reprezentujący Uzbekistan.
-
20.11.2024
-
22 min 38 s
-
-
Dzieje RSP w Morszkowie, cz. 3; spojrzenie socjologiczne
O historii Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Morszkowie (pow. sokołowski), w kontekście socjologicznym, opisanej w najnowszej książce "Ziemia niechciana, ziemia nieobiecana" w programie mówił prof. dr hab. Antoni Kamiński, socjolog.
-
19.11.2024
-
23 min 25 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Animalista
514 odcinków -
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
27 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
-
Kobiecy wieczór
1964 odcinkiKobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.