Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Kingi Michalskiej była Eliza Czapska, dyrektorka Zamku w Liwie. Rozmawiały m. in o zbliżającym się XXI Turnieju Rycerskim na Zamku w Liwie.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (674)
-
Dożynki Gminne w Jedlińsku
Dn. 1 września w niedzielę w Jedlińsku (pow. radomski) odbędą się dożynki gminne (patronuje im Polskie Radio RDC), połączone z Turniejem Sołectw, o czym w programie mówiła Anna Malinowska, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.
-
29.08.2024
-
20 min 58 s
-
-
Wielgolas "Muzyczna Karuzela Kultury" czyli Dożynki
O tradycyjnym święcie dożynkowym we wsi Wielgolas (gm. Latowicz, pow. miński), które odbędzie się 1 września pod hasłem "Muzyczna karuzela kultury" w programie mówili: Agnieszka Proczka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Wielgolesie i Arkadiusz Reda, wiceburmistrz miasta i gminy Latowicz.
-
28.08.2024
-
28 min 09 s
-
-
„Rusałka” A. Dvořáka w Nieborowie
Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Fundacja Trzy Trąby oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oddział warszawski zapraszają na plenerowe wykonanie opery „Rusałka” Antonína Dvořáka, które odbędzie się w Ogrodzie nieborowskim w sobotę 31 sierpnia o godz. 20.00. Opera ta wpisuje się w obchody Roku Muzyki Czeskiej 2024 i została objęta patronatem honorowym p. Břetislava Dančáka, ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce.
O tym spektaklu operowym, jak tez o nowych eksponatach na wystawie stałej w, w programie mówiła Monika Antczak, kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii (Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie).
-
27.08.2024
-
25 min 59 s
-
-
Koszajec k. Brwinowa Dożynki i Fundacja "Wieświejak"
W sobotę 31 sierpnia we wsi Koszajec (gm. Brwinów, pow. pruszkowski) odbędą się dożynki, organizowane przez Fundację "Wieświejak", zajmującą się wspieraniem obszarów wiejskich; w programie o idei i atrakcjach dożynek oraz o projektach Fundacji mówiła Anna Łukawska-Adamczyk, prezes Zarządu Fundacji "Wieświejak"
-
26.08.2024
-
22 min 17 s
-
-
"Król i Caryca", wędrowanie po dworach - spotkanie z Haliną Rowicką
Spektakl Teatru Klasyki Polskiej „Król i Caryca” składa się z wybranych fragmentów interesujących, a niekiedy wstrząsających listów Katarzyny II, carycy Rosji i Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski. W życiu połączył ich romans, poznali się, gdy nie wiedzieli oboje, że kiedyś zasiądą na tronach Rosji i Polski. Ona jako skromna Szczecinianka, on jako jeszcze Antoni Poniatowski. Listy tych dwojga bohaterów historycznych w tomach pt. Korespondencja Stanisława Augusta z Katarzyną II i jej najbliższymi współpracownikami (1764-1796), w przekładzie Krystyny Zaleskiej, a pod redakcją naukową prof. dr hab. Zofii Zielińskiej, najwybitniejszej znawczyni epoki Polski XVIII wieku, a szczególnie Sejmu Wielkiego i króla, wydało Muzeum Łazienki Królewskie. Z tych tomów, wyboru fragmentów listów dokonała Halina Rowicka, pisząc scenariusz sztuki i wcielając się w rolę carycy, a reżyseruje Jerzy Zelnik, odrywający postać króla.
Terminarz najbliższych przedstawień jest tu: https://teatrklasykipolskiej.pl/repertuar/krol-i-caryca/.
A w programie Polskiego Radia RDC Halina Rowicka z Piotrem Łosiem, mówiła zarówno o spektaklu, jak też o wycieczce przyjaciół z kręgu potomków polskich ziemian po krańcach Mazowsza od strony wschodniej oraz po tzw. Południowym Podlasiu.
-
23.08.2024
-
25 min 17 s
-
-
O rekonstruowaniu życia ludności cywilnej z różnych okresów historii końca XIX i pierwszej połowy XX wieku
Piotr Łoś gościł grupę rekonstrukcyjną "Rajski Ptak" z Tłuszcza w składzie:
- Krystyna Gostyńska
- Ewa Sobolewska
- Nina Gostyńska
-
22.08.2024
-
28 min 08 s
-
Pensjonaty w historycznym Konstancinie
O kilku willach w Konstancinie-Jeziornie, które w historii pierwszej połowy XX wieku pełniły funkcje pensjonatów podmiejskich, jak też o ludziach je zamieszkujących, w programie opowiadała Elżbieta Rydel-Piskorska z PTTK Oddział Warszawski i mieszkanka Konstancina.
-
20.08.2024
-
25 min 28 s
-
-
Dawny Gostynin i plany otwarcia Muzeum Ziemi Gostynińskiej
O dziejach Gostynina, historycznej ziemi gostynińskiej, jak też o planach utworzenia Muzeum Ziemi Gostynińskiej jako Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, w programie mówił Tomasz Paszkiewicz, publicysta i regionalista.
-
19.08.2024
-
23 min 58 s
-
-
O tajnikach Chojnowskiego Parku Krajobrazowego
O tajnikach Chojnowskiego Parku Krajobrazowego opowiedziała Katarzyna Kozłowska.
-
14.08.2024
-
19 min 33 s
-
-
O corocznym cyklu artystycznym Bogusława Lustyka "Barykady"
Gośćmi audycji byli: Bogusław Lustyk, Blanka Wyszyńska-Warczak, Barbara Bielecka-Woźniczko
-
13.08.2024
-
18 min 41 s
-
PODCASTY