Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
W jednym z listów do rodziny i przyjaciół Wilhelm „Wilczek” Siemieński napisał, odnosząc się do swoich spostrzeżeń z pobytu dyplomatycznego w Rosji: „Wiecie, to jest ta polska sprawa. Rosja przecież nie jest dla nas po prostu państwem. Jest zawsze rodzajem osobistego wyzwania” („Nasze życie…”, s. 128). Spośród kilku krajów i placówek dyplomatycznych, w których pracował w latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku, Moskwa wydaje się bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza. Jego słowa w obecnych czasie, kiedy od 24 lutego 2022 roku mamy do czynienia z agresją Rosji na Ukrainę, nabierają szczególnej ostrości. Toteż dlatego po rozpoczęciu się tej wojny, Aleksandra Bellwon, redaktor książki „Nasze życie wszędzie – Siemieńscy”, przejrzała dwa rozdziały publikacji ponownie, nieco je poprawiając, modyfikując, bo życie pisze swoje, aktualne scenariusze.
Sama opowieść rodzinna Siemieńskich mogłaby być w ogóle tematem reportażu czy nawet filmu telewizyjnego, bowiem poza wątkami rodzinnymi, jest ona również reporterskim obrazem, ukazującym odmienne kultury, ludzi, a niekiedy polityczne zawirowania.
W Polsce, w rodzinie, wśród krewnych, znajomych i przyjaciół, historia 29 lat małżeństwa pp. Wilhelma Siemieńskiego i Marii Karoliny Cieleckiej była dobrze znana. Dzięki zaś temu, że Ośrodek „Karta” od dawna interesuje się historią rodziny Przewłockich z Mordów (pow. siedlecki), do zasobów Archiwum „Karty” trafiły materiały, dokumentujące właśnie ponad 30-letni okres życia rodziny Siemieńskich.
Jeszcze na początku XXI wieku w Rawdon w Kanadzie, Beata Gołembiewska, dziennikarka i pisarka tam mieszkająca, poznała pp. Wilhelma seniora Siemieńskiego i jego żonę Różę z Plater-Zyberków. Powstała wówczas niewielka opowieść o historii rodziny z Chorostkowa i Magierowa na Ukrainie. Książka „Karty” jest więc jakby kontynuacją tamtego przekazu historycznego.
Wilhelm „Wilczek” Siemieński, urodzony już na obczyźnie, dzięki studiom i kontaktom rodzinnym, w swojej młodości w Polsce bywał przynajmniej kilka razy. W kraju poznał „Makę” Cielecką, a pobrali się już w Kanadzie. Wykorzystując doskonałą znajomość kilku języków – poza francuskim i angielskim – w tym polskiego i rosyjskiego, Wilhelm Siemieński mógł rozpocząć pracę dyplomatyczną na rzecz rządu kanadyjskiego, OBW i ONZ. W 1996 roku zdecydował się na taką pracę w holenderskiej Hadze, a później – mniej więcej co trzy lata – przebywał w innych krajach, m.in. w Rosji, Gruzji, Turcji, na Słowacji czy na Haiti. Ostatnia praca zakończyła się tragicznie, bowiem w 2010 roku zginął w wyniku trzęsienia ziemi właśnie na Haiti.
Doskonałe przygotowanie i zaangażowanie całym sobą w pracę, otwartość na każdego człowieka, niezależnie od jego pochodzenia społecznego, narodowościowego czy wyznania religijnego, własna ciekawość świata i towarzyskość – wszystko to sprawiło, że w każdym miejscu pracy zostawił po sobie niezatarte ślady i dobre wspomnienia.
Przy czym, co bardzo ważne, na równi ze sprawami zawodowymi, był człowiekiem bardzo rodzinnym i przywiązanym w naturalny sposób do polskości. Wraz z żoną pilnowali, aby ich życie rodzinno-domowe toczyło się w języku polskim, a synów (Krzysztofa „Smyka” i Marcina) ojczystego języka uczyli regularnie. W efekcie, rodzina ta, która większość dotychczasowego życia spędziła na emigracji i na zagranicznych placówkach dyplomatycznych, mówi, myśli i żyje w duchu polskiej kultury.
W programie o swoim życiu, opisanym w książce „Nasze Zycie wszędzie – Siemieńscy”, opowiedzieli:
- Maria Karolina „Maka” Cielecka, córka Piotra i Elżbiety z Przewłockich z Mordów, wnuczka Henryka i Karoliny z Hutten-Czapskich, żona ww. Wilhelma „Wilczka” Siemieńskiego (1954-2010), syna Wilhelma (1922-2013), powstańca warszawskiego, rodem z Chorostkowa i Róży z Plater-Zyberków z Pilicy;
- Aleksandra Bellwon, redaktor książki „Nasze życie wszędzie – Siemieńscy” z Ośrodka „Karta”;
- Krzysztof „Smyk” Siemieński (1983), syn Wilhelma „Wilczka” i Marii Karoliny „Maki” Cieleckiej.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Rody i Rodziny Mazowsza
Mamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną. O wszystkich tych rodach staramy się mówić w tej audycji, najczęściej z udziałem ich członków lub z pomocą historyków.
Odcinki podcastu (436)
-
20.05.2023
Na audycję zaprasza Piotr Łoś.
-
20.05.2023
-
47 min 29 s
-
-
Ziemianie płoccy
O dziejach rodzin ziemiańskich z obszaru powiatu płockiego województwa mazowieckiego w programie opowiadał dr Tomasz Piekarski, dyrektor Archiwum Państwowego w Płocku.
-
06.05.2023
-
50 min 52 s
-
-
Rzemieślniczy ród z Radzymina
O rodzinie Wnuków, stolarzy - rzemieślników z Radzymina w programie opowiadał Jan Wnuk, historyk, nauczyciel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina.
-
03.05.2023
-
33 min 20 s
-
-
Rodzina Świątków z Mokotowa
O dziejach rodzin Świątków i Libeltów w programie opowiadał ich potomek, Tadeusz Władysław Świątek, varsavianista.
-
01.05.2023
-
46 min 15 s
-
-
Historia bp. J. Burschego i jego rodziny
O dziejach ewangelickiej rodziny Burschów w programie opowiadali członkowie tej rodziny: prof. Juliusz Gardawski i dr Aleksander Łupienko.
-
29.04.2023
-
45 min 23 s
-
-
Historia Teodora Pajewskiego - Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata
W sierpniu 1943 r. z niemieckiego obozu pracy przymusowej w Trawnikach Teodor Fabian Pajewski (1915-1986), żołnierz AK i Emilia Kossower, Żydówka z Radzymina, również żołnierz AK, wyprowadzili Emanuela Ringelbluma, polsko-żydowskiego historyka i publicystę, dokumentalistę życia warszawskiego getta w czasie II wojny św. W sumie, w duecie Pajewski i Kossower uratowali ok. 20 osób pochodzenia żydowskiego, zagrożonych eksterminacją ze strony Niemców.
Historię szczególnie Teodora Fabiana Pajewskiego oraz jego rodziny od lat bada dr Artur Podgórski z Żydowskiego Instytutu Historycznego (ŻIH), który efekty swoich badań oraz fakty, związane z upamiętnieniem tej polsko-żydowskiej historii przedstawił w programie.
-
22.04.2023
-
45 min 04 s
-
-
Rodzinna historia z Porytego, cz. 2
Dzieje swojej linii rodu Dzieduszyckich, a także nieco Heleny z Sulikowskich 1v. Dzieduszyckiej IIv. Ossowskiej (maj. Dębinki), w programie opowiadał Aleksander Dzieduszycki.
-
10.04.2023
-
31 min 24 s
-
-
Rodzinna historia z Porytego, cz. 1
Dzieje swojej linii rodu Dzieduszyckich, a także nieco Zdziechowskich i Sulikowskich - wszyscy związani z dobrami Poryte Jabłoń na Podlasiu, w programie opowiadał Aleksander Dzieduszycki.
-
08.04.2023
-
43 min 45 s
-
-
Wspomnienia z Kośmina
O swoich przodkach, jak też o domu rodzinnym w Kośminie opowiadała nieżyjąca już p. Barbara Czekanowska-Bukowiecka.
-
01.04.2023
-
47 min 11 s
-
-
Patriotycznie na Powiślu
O dziejach rodu Sierakowskich, związanego z Powiślem i Mazowszem, w programie opowiadał Maciej Kraiński, kurator Muzeum Tradycji Szlacheckiej - Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.
-
18.03.2023
-
49 min 36 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
65 odcinków
-
Wyzwania przyszłości
8 odcinkówJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY
-
Silva rerum
421 odcinków„Las rzeczy”, czyli o kulturze, wydarzeniach i ciekawych osobowościach
-
Plan na weekend
290 odcinków