SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Rody i rodziny Mazowsza: Witkiewiczowie

Witkiewiczowie: od Litwy po Zakopane

Od zawsze nad moim łóżkiem, obok wizerunków Matki Boskiej Ostrobramskiej i Częstochowskiej, wisiały dwa olejne obrazy, bardzo stare portrety, przedstawiające braci – Jana Prospera i Ignacego Witkiewiczów. Jan, młody w stroju wschodnim, w turbanie, od dziecka nazywamy przeze mnie „Turkiem” i Ignacy na koniu. Wiedziałam, że są ważnymi i czczonymi postaciami w naszej rodzinie, a ja w ich towarzystwie czułam się bezpiecznie” – napisała Elżbieta Witkiewicz-Schiele w swojej książce, która posłużyła jako powód radiowej rozmowy.

Pomna tego dziecięcego wspomnienia, Elżbieta Witkiewicz-Schiele postanowiła zebrać w całość rodzinne historie, które słyszała lub o nich czytała w licznych wspomnieniach swoich bliskich. Zebrane dane umieściła w książce „Nie tylko Witkiewiczowie. Dwa wieki z rodzinami Prószyńskich, Becków, Rabowskich i Schielów. Od Syberii po Zakopane”.

Są w tej rodzinnej sadze ludzie kultury, sztuki, pióra i polskiego przemysłu, a nade wszystko walki i zaangażowania w ideę niepodległości Ojczyzny. I jest oczywiście Zakopane!

Historię rozpoczynają informacje o litewskim pochodzeniu Witkiewiczów i ich jednym z pierwszych gniazd – Poszawszu. Bardzo ciekawe są dzieje Jana Prospera Witkiewicza. Powierzono mu misję handlową, która przerodziła się misje dyplomatyczną, mogącą wywołać wojnę… Śmierć Jana Prospera do tej pory owiana jest tajemnicą, nie zdołał jej wyjaśnić nawet jego brat Ignacy. Historia Ignacego właśnie, jego żony i dzieci to przykład pełnego i świadomego zaangażowania Witkiewiczów w konkretne działania niepodległościowe. W ich wyniku nie tylko stracili rodowy Poszawsz, ale trafili na zesłanie, z którego wrócili po trzech latach.

Nazwisko Witkiewicz kojarzy się przede wszystkim z trzema postaciami: Stanisławem Witkiewiczem (malarzem), „Witkacym” (malarzem i dramaturgiem) oraz Janem „Koszczycem” Witkiewiczem (architektem). Choć rodzinna willa „Antołówka”, zwana potem „Witkiewiczówką” jest uważana za początek tzw. stylu zakopiańskiego, to jednak zarówno ten dom, jak i ci trzej wielcy twórcy dla bohaterki audycji są przede wszystkim bliskimi osobami: „Witkacy” dziadkiem stryjecznym, a Jan „Koszczyc” dziadkiem bezpośrednim.

Nad nimi wszystkimi „czuwała” Mary, czyli Maria Witkiewiczówna, faktyczna gospodyni zakopiańskiego domu. Dama, przyjaciółka wielu znanych postaci z życia polityki, kultury, sztuki.

Moja praca nad książką o rodzinie jest wyrazem poczucia obowiązku i hołdu wobec przodków. Bo uważam ich wszystkich za wspaniałych ludzi, niedościgły wzór. Pisząc książkę, a wcześniej aranżując wystawę w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, oddałam im hołd. To należało do mojej powinności jako przedstawicielce rodu Witkiewiczów – podsumowała w audycji p. Elżbieta Witkiewicz-Schiele.

Fotografie pochodzą ze zbiorów rodzinnych E. Witkiewicz-Schiele, prezentację graficzną przyg. P. Łoś.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone