SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rody i Rodziny Mazowsza: uczciwość, obowiązkowość i prawda – wspomnienia s. Marty Łuniewskiej, część 2.

Front Pałacu Lubomirskich - domu generalnego Zgromadzenia sióstr Niepokalanek w Szymanowie, pow. żyrardowski; fot. P. Łoś/RDC

– Dunie, matematyka to królowa nauk! – tak do swoich uczennic w Szymanowie mówi s. Marta.

W pierwszej części s. Marta Łuniewska, Niepokalanka ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przedstawiła historię dwóch bliskich sobie rodzin: Łuniewskich z Wieniawy i Broszkowa oraz Helbichów z Konar i Chlewisk.

W drugiej części tych wspomnień, siostra Marta mówi o latach powojennych, w tym także o swojej pasji do koni, na początku jednak przypomina postać stryja Ludomira Łuniewskiego, zamordowanego w Katyniu. Bo pamięć o nim mieści się w tych trzech wartościach, które siostra wymienia niemal jednym tchem: uczciwość, obowiązkowość i prawda.

– Jestem Jej uczennicą sprzed 20 lat. Widzi pan, nam nigdy o tym wszystkim opowiedzieć nie chciała. Siostry mówiły, że to dla Niej za trudne było. Myślę ze w każdej z jej wychowanek jest taka specjalna część serca, poświęcona Siostrze Marcie. Ona jest wyjątkowa – napisała po poprzedniej audycji jedna z byłych uczennic bohaterki programu. Inna zaś dodała: – Zawsze myślałam, że znam siostrę Martę dobrze, w końcu kilka lat mnie uczyła, teraz wiem, że nic o Niej nie wiedziałam…

Jest oczywiste, że system wartości i otwartość na drugiego człowieka, ale i serce dla zwierząt, s. Marta Łuniewska wyniosła z domu rodzinnego, którego historię – w połączeniu z osobistymi refleksjami – opowiedziała w naszym cyklu „Rody i Rodziny Mazowsza”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone