SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Rody i rodziny Mazowsza: Od Teofili Morawskiej po Zdzisława Lubomirskiego

1. Od lewej: Magdalena Jastrzębska, Małgorzata Ewa Kowalczyk, goście programu; fot. P. Łoś/RDC

Lubiły podróżować, ale zawsze z tych wojaży coś przywoziły: dzieła sztuki, najnowsze trendy w ogrodnictwie, modzie oraz prądy myślowo-filozoficzne, które rzutowały na polską rzeczywistość społeczną, kulturalną i polityczną. Wrażenia z podróży często spisywały. Dzięki ich relacjom, wyłuskiwanym z wielu i zróżnicowanych źródeł archiwalnych, poznajemy nie tylko klimat epoki, ale także rodzinne historie. Teofila z Radziwiłłów Morawska, Katarzyna z Sosnowskich Platerowa czy Rozalia z Michałowskich Dunin-Borkowska – między innymi o tych paniach w swej książce „Zagraniczne podróże Polek w epoce Oświecenia” pisze dr Małgorzata Ewa Kowalczyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Z powyższymi kobietami – z powodu podróżowania, ale i więzów rodzinno-towarzyskich – wiele wspólnego mają bohaterowie bardzo poczytnych książek pisarki historycznej Magdaleny Jastrzębskiej. Jak zaznacza Autorka, nie tylko spędza dużo czasu w archiwach i bibliotekach, zgłębiając treść dokumentów oraz listów, ale – o ile to możliwe – podróżuje śladami swoich bohaterów. Jednym z takich odwiedzanych przez Nią miejsc jest gmina Belsk Duży w powiecie grójeckim (woj. mazowieckie). Tam w Małej Wsi znajduje się pałac Walickich („Portret Klementyny” czyli opowieść o Klementynie z Kozietulskich Walickiej, rodzonej siostrze napoleońskiego bohatera, płk Jana Kozietulskiego). Ten osławiony przez Mariana Brandysa żołnierz spod Samosierry pochowany jest w podziemiach belskiego kościoła św. Trójcy. Mało tego, z Małej Wsi pochodził również bohater ostatniej książki pisarki, książę Zdzisław Lubomirski, polityk, prezydent Warszawy, członek Rady Regencyjnej, przekazujący w 1918 roku władzę Józefowi Piłsudskiemu. Napisanie książki „Książę regent – opowieść o Zdzisławie Lubomirskim” jest pewnego rodzaju odstępstwem w twórczości Magdaleny Jastrzębskiej, bo dotychczas inspiracji do ciekawego i opartego na dokumentach prezentowania wiedzy historycznej, szukała w losach kobiet. Swoim czytelnikom Autorka nie zdradza jeszcze najbliższych, ciągle się krystalizujących planów. Ale – znów nawiązując do podróży – może powstałaby kiedyś monografia Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, która z podróży opisanej przez dr Małgorzatę E. Kowalczyk przywiozła m.in. pomysł na swój piękny park w Zarzeczu.

Goście „Rodów…”: Magdalena Jastrzębska i dr Małgorzata Ewa Kowalczyk swoje historyczne książki wydały w wydawnictwie LTW.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone