SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rody i Rodziny Mazowsza: Lutykowie z Feliksowa i ich krewni

Dwór Pruszewskich i Lutyków w Feliksowie. Fot. – zbiory Al. Lutyka

Lutykowie mają swój grób na małym, wiejskim cmentarzu w Poświętnem k. Wołomina. Poza rodziną, kwiaty czy znicze stawiają tam lokalni działacze i ci z mieszkańców, którzy tę rodzinę jeszcze pamiętają. A mają powody do pamiętania, bo rodzina ta dobrze zapisała się w lokalnej tradycji.

Przed Lutykami w Feliksowie byli Pruszewscy, o których mało wiemy, jak tylko tyle, że pochodzili ze Żmudzi; zresztą z podobnych okolic, co sami Lutykowie herbu Hipocentaur. Za sprawą małżeństwa współwłaścicielki folwarku, Krystyny z Pruszewskich z Mikołajem Lutykiem, rodzina ta zakorzeniła się na tej mazowieckiej wsi. Przed wojną kilku współwłaścicieli, głównie Lutyków gospodarowało, uprawiając ziemię. Dom ich był gościnny, bywali w nim np. Puciatyccy z Wólki Dąbrowickiej, czy mieszkańcy Chrzęsnego. Ostatnie lata Feliksowa to trochę jak we dworze z „Panien z Wilka” – kobiety, które strzegły rodzinnego gniazda, ale też nie udało im się wraz z wiekiem, uchronić go od powolnego upadku. Gdy trzy krewne zmarły, skończył sie też Feliksów w dziejach Lutyków. Ale, co ciekawe – było to już po II wojnie światowej.

O Lutykach w pierwszej części audycji. W drugiej zaś sporo wspomnień o artystycznej rodzinie Jasińskich, z której pochodziła mama bohatera programu, Aniela z Jasińskich Lutykowa. A więc Zdzisław Jasiński, Aleksandra z Jasińskich Nowicka, potem Szymon Kobyliński… mnóstwo powiązań, już nie tylko rodzinnych i sąsiedzkich (Ulasek, Chrzęsne, Wiśniewscy, Kotarbińscy), ale i artystycznych. Wśród nich naturalnie także zapomniana malarka Hanka (Anna) Lutykówna. Ponadto był jeszcze ktoś bardzo ważny, o kim na razie tylko zdawkowo – to brat Hanki, poseł na Sejm, działacz ludowy – ziemianin, który swoimi poglądami i sercem obejmował wszelkie problemy chłopstwa oraz wsi – Leon Lutyk.

Zapraszamy na opowieść rodzinną dr Aleksandra Lutyka, syna Leona i Anieli z Jasińskich, bratanka Hanki, który sam jest socjologiem i umie spojrzeć na historię swojej rodziny właśnie z tej perspektywy.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone