SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rody i rodziny Mazowsza: Łubieńscy z Guzowa, Zassowa i Ruchny

Maciej Łubieński, autor książki "Portret rodzinny z czasów wielkości. O prymasach, milionerach, zakonnicach, bankrutach, pisarkach i innych przodkach", gość programu/fot. RDC
Gdyby współczesnymi potomkami Feliksa Łubieńskiego (1756-1848), ministra sprawiedliwości Księstwa Warszawskiego, obsadzić ministerstwa, to można przypuszczać nieco w żartach, że kadry starczyłoby nie tylko na Polskę w granicach I Rzeczypospolitej… W chwili śmierci tego rodzinnego luminarza, było prawie 110 jego potomków, a patrząc na dalszy rozwój poszczególnych rodzin, zarówno po mieczu, jak i kądzieli, to dziś jest to całkiem spora grupa rodzinna. To, dzięki czemu Feliks Łubieński zapisał się w historii to przede wszystkim pozytywna postawa wobec reform i Konstytucji 3 Maja oraz działalność prawnicza i ministerialna (choć w tamtych czasach krytykowana) przy wprowadzaniu Kodeksu Napoleona na ziemiach polskich.

Historycznie jednak, kadr dostarczali Łubieńscy Kościołowi w Polsce; niemal w każdym pokoleniu ktoś wdziewał sutannę czy habit. Dwóch prymasów, dwóch Interrexów…, biskupi, zakonnice, księża. Sporo więc miejsca zajmuje ten wątek, jak i dzieje Feliksa, jako że dla Łubieńskich stanowi on centrum historii.

Jest też historia Tadeusza Łubieńskiego (1872-1942), ziemianina, ekonomisty, publicysty ekonomicznego, szkółkarza – hodowcy drzew owocowych, polityka oraz Jerzego Łubieńskiego (1907-1958), ostatniego właściciela Ruchny i Ruchenki koło Węgrowa, udziałowca w przemyśle, właściciela ziemskiego, finansisty, człowieka o wielkim talencie w dziedzinie przedsiębiorczości i otwartego na ludzkie potrzeby bytowe. Dzięki odnalezieniu w archiwum jego bardzo osobistego dzienniczka, możemy też poznać nieznaną dotychczas historię dojrzewania i dorastania właściciela Ruchny.

Popularność historii rodu Łubieńskich (choć rodzina nie doczekała się całościowej, uwzględniającej wszystkie linie monografii) dla współczesnych wiąże się z „Końcem świata szwoleżerów” Mariana Brandysa, ale również z postaciami z XX wieku, tj. Konstantym Łubieńskim (1910-1977), prawnikiem, publicystą, politykiem – posłem na Sejm PRZ z Koła „Znak” oraz jego synem Tomaszem Łubieńskim (1938), eseistą, redaktorem naczelnym „Nowych Książek”, dramaturgiem.

Gościem programu był Maciej Łubieński, historyk, publicysta, autor książki „Portret rodzinny z czasów wielkości. O prymasach, milionerach, zakonnicach, bankrutach, pisarkach i innych przodkach” [WAB, Warszawa 2020].

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone