SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rody i rodziny Mazowsza: Łopieńscy cz.1

fot. RDC

O firmie „Bracia Łopieńscy” można przeczytać dużo i w wielu miejscach. Poza Budrewiczem i innymi autorami niedawno też powstała, jeszcze nie opublikowana, praca doktorska w Lublinie. Pracownia przy Poznańskiej 24 to miejsce magiczne, w którym, historia plecie się ze współczesnością. Nie ma tam cyfrowych maszyn skrawających, wiertarek, a powstają współczesne dzieła sztuki użytkowej. Daje się jednak w nich zauważyć ducha czasu, zarówno pod względem artystycznym, projektowym, jak i przez ręczne wykonanie – ostatnia obróbka należy do pana Sławomira Wituły.

To, że firma, mimo nacjonalizacji, w szczątkowej formie istnieje, być może jest efektem tego słynnego listu Tadeusza Łopieńskiego do Cyrankiewicza „Pierwszego Obywatela”, który zdecydował o przyznaniu małego lokalu przy Poznańskiej, zresztą w niedalekim sąsiedztwie Hożej 55, gdzie istniała przedwojenna siedziba Firmy.

Był też jednak taki moment, który opisał Olgierd Budrewicz. Rozmawiając z ostatnim z Łopieńskich – właścicieli firmy, Tadeuszem, dowiedział się, że córka Anna jeszcze się zastanawia nad swoją przyszłością. Dziś już wie, dokonała słusznego wyboru i od wielu już lat kontynuuje dzieło swoich przodków „Braci Łopieńskich” oraz ojca Tadeusza. Idąc w kierunku sztuki, a nie masowej produkcji, wraz z mężem Wojciechem Lipczykiem prowadzą Pracownię przy Poznańskiej 24. Niepowtarzalne miejsce, niepospolici ludzie.

Źródła fot.: archiwum rodzinne pp. Anny i Wojciecha Lipczyków, Wikipedia, strona internetowa Pracowni Lopieńskich oraz witryna Desy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone