SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rody i Rodziny Mazowsza: Lutostańscy z Lutostani na Mazowszu (Linia Suwalska)

Alicja Jadwiga Lutostańska, historyk sztuki, działaczka społeczna, bohaterka audycji; fot. P. Łoś/RDC

– Jest kilka rodzin noszących to nazwisko. Według informacji moich rodziców, nasi Lutostańscy pieczętują się herbem Ślepowron – mówi p. Alicja Jadwiga Lutostańska, historyk sztuki i działaczka społeczna. Informacje o herbie potwierdza także opracowanie Tadeusza Bujanowskiego „Suwalski ród Lutostańskich” w „Rody suwalskie”, tom. 1, Suwałki 2009, s. 10.

Ród ten wywodzi się od drobnoszlacheckiej wsi Lutostań koło Zambrowa, znanej już w 1450 roku. Gniazdem rodowym, do którego najczęściej nawiązuje tradycja rodzinna jest Jabłonowo koło Wiatrołuży w gminie Kaletnik w Augustowskiem, gdzie kolejni przedstawiciele rodziny byli dzierżawcami rządowego folwarku w XVIII i XIX wieku.

Pra-pradziadkiem gościa „Rodów…” był Andrzej Józef Lutostański (1756-1833), zmarły już właśnie we wspomnianym Jabłonowie, posesor kolonii jabłonowskiej. Pradziadkiem – Szymon Tadeusz (ur. 1811), dzierżawca tegoż Jabłonowa, ożeniony z Eleonorą z Jankowskich. Dziadek to Leon Julian (ur. 1858), urzędnik akcyzy w Lubowie, ożeniony z Anną z Mazurkiewiczów. I wreszcie ojciec – Szymon Klemens Lutostański (1894-1933) był oficerem Wojska Polskiego, zmarły przedwcześnie w randze majora.

Ciekawe korzenie i może nawet nieco lepiej rozpoznane, miała żona Szymona Klemensa – Maria z Bigelmajerów Lutostańska. Była ona bowiem córką Stefana Bigelmajera, podpułkownika pułku carskiego, stacjonującego w Suwałkach przy ul. Sejneńskiej. Założenie rosyjskiego munduru w przypadku Polaka w armii carskiej nie oznaczało jego natychmiastowej kariery; przeciwnie, Bigelmajer uznania doczekał się, będąc już sędziwym człowiekiem. Co jednak najważniejsze dla bohaterki tej audycji – Jej dziadek ze strony matki był w sercu Polakiem i katolikiem. Wyjazd do Rosji w celu odszukania miejsca pochówku dziadka stanowił jedną z ważniejszych rodzinno-historycznych zadań, jakich podjęła się już na emeryturze Alicja Jadwiga Lutostańska.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone