SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rody i rodziny Mazowsza: Dzieduszyccy z Porytego i Dębinek cz. 2, gość

1. Poryte Jabłoń – dwór Dzieduszyckich w okresie przedwojennym; zbiory Michała Żurowskiego

W pierwszej połowie XX wieku Helena z Sulikowskich Dzieduszycka zakupiła w dawnym powiecie radzymińskim piękny dwór z dwiema oficynami we wsi Dębinki (obecnie gmina Zabrodzie, pow. wyszkowski). Dom ten, poza urodą architektury, ma też piękną tradycję, związaną z dwiema postaciami.

Przed Dzieduszyckimi mieszkała w tym majątku Franciszka z Krasińskich Korybut-Woroniecka, zwana ciocią Franią, major, związana z 1 Pułkiem Ułanów Krechowieckich, który zaopatrzyła w konie; bardzo szanowana i kochana przez wielu sobie współczesnych.

Wcześniej jednak, w I połowie XIX wieku gospodarzem Dębinek był Ksawery Dybowski, drugi mąż Anny ze Zdzieborskich, babki Cypriana Kamila Norwida, nazywany przez poetę wujem. To do niego Norwid jeździł, jego wspominał.

Współczesna sytuacja dworu jest skomplikowana. Po wyprowadzeniu się z niego domu dziecka, stoi pusty i niszczeje. Obecny właściciel – Starostwo Powiatowe w Wyszkowie chciałby go wydzierżawić na 10 lat Fundacji Museion Norwid, która od kilku lat zabiega o utworzenie w Dębinkach Muzeum im. Norwida. Są jednak jeszcze uprawnienia spadkowe i reprywatyzacyjne rodziny Dzieduszyckich, które muszą być uwzględnione. Czy zatem dojdzie do powstania Muzeum Norwida w Dębinkach? – oto bodaj pierwsza publiczna wypowiedź w tej sprawie jednego ze spadkobierców, p. Aleksandra Dzieduszyckiego, gościa drugiej części radiowej sagi tego rodu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone