Kobiecy wieczór
Kobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.
W nocy z 26 na 27 października nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy. Przestawiając zegarki zyskaliśmy jedną godzinę, mogliśmy dłużej spać, ale czy zyskało na tym nasze samopoczucie? Według naukowców zmiana czasu może nieść skutki podobne do tzw. jet lagu, czyli złego samopoczucia spowodowanego dalekimi podróżami samolotem i szybką zmianą stref czasowych. Eksperci wymieniają wśród nich zmęczenie lub bezsenność, osłabienie koncentracji czy rozdrażnienie. Jak radzić sobie ze skutkami zmiany czasu, dlaczego jesienią częściej narzekamy na samopoczucie, co zrobić, by ograniczyć w tym okresie ryzyko zaburzeń snu i depresji? - o tym Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
8 grudnia przypada ważna rocznica dla międzynarodowego prawa humanitarnego (MPH). 19 lat temu, 8 grudnia 2005 roku przyjęto III Protokół Dodatkowy do Konwencji Genewskich ustanawiający dodatkowy znak chroniony, znak Czerwonego Kryształu. Tego dnia, Ukraiński Czerwony Krzyż wspólnie z innymi Stowarzyszeniami Czerwonego Krzyża pragną zwrócić uwagę na swoją stałą współpracę w zakresie zapobiegania niewłaściwemu wykorzystywaniu znaku czerwonego krzyża, angażując się w jednodniową transgraniczną kampanię ochrony znaku w mediach społecznościowych. PCK przypomina o historii i znaczeniu znaku czerwonego krzyża, ale także zachęca do udziału w swoich akcjach, szczególnie w grudniu, gdy idea pomocy osobom starszym, samotnym, pokrzywdzonym przez los jest szczególnie ważna. O kampaniach i wydarzeniach grudniowych (#JeszczeTuJestem - kampania, która zmienia życie seniorów; konkurs "Siła KRWIobiecości", przygotowania do Gwiazdki dla potrzebujących), ale także o obchodach stulecia działalności PCK na Mazowszu (Kozienice, Ostrołęka, w najbliższym tygodniu Ciechanów i Garwolin) opowiadał Michał Mikołajczyk, prezes zarządu Mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK
08.12.2024
15 min 56 s
Gość: Tomasz Tyndyk, aktor teatralny, serialowy i filmowy, fotograf. Występował u Polańskiego, Glińskiego czy Warlikowskiego. Ostatnio można zobaczyć aktora w sztuce "Kiedy stopnieje śnieg" (TR Warszawa) "Matki pingwinów" i "Przysięga Ireny".
07.12.2024
20 min 59 s
Gościem Cezarego Polaka był Rafał Dajbor- aktor i dziennikarz. Autor m.in. książek: "Jak u Barei, czyli kto to powiedział", która odkryła kulisy powstawania kultowych scen kina Stanisława Barei oraz jej kontynuacji - "Mój mąż jest z zawodu dyrektorem, czyli Jak u Barei 2"
07.12.2024
20 min 07 s
Prof. Jarosław Gajewski, reżyser, aktor, dyrektor Teatru Polskiego zaproszał na pokaz warsztatowy w związku z pracą nad "Tymonem Ateńczykiem" W. Szekspira, w reż. Włodzimierza Staniewskiego.
07.12.2024
18 min 15 s
Gość: Tomasz Stawiszyński, dziennikarz, publicysta, autor książki „Powrót fatum”
07.12.2024
26 min 04 s
Książka "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina" wydana nakładem Instytutu Pileckiego otrzymała Nagrodę III stopnia w konkursie KLIO 2024 w kategorii autorskiej. Publikacja autorstwa Piotra Madajczyka została doceniona za autorski – indywidualny wkład autora w popularyzację historii. W trzydziestej edycji, konkursu wzięło udział 120. wydawców i osób prywatnych, o nagrodę ubiegało się 291 książek.
O nagrodzonej książce opowie jej autor, prof. Piotr Madajczyk
O publikacjach popularyzujących historię wydawanych przez Instytut oraz o nowości muzycznej, która pojawi się w grudniu - albumie "Portrety" Adama Bałdycha - Lukrecja Jaszewska, rzecznik prasowy Instytutu Pileckiego
01.12.2024
09 min 59 s
Jedna z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się inicjatyw społecznych – Karta Dużej Rodziny – obchodzi właśnie 10-lecie. Początkiem tego projektu był sprzeciw kilku zaangażowanych Mam wielodzietnych wobec dyskryminacji, zarówno społecznej, jak i ekonomicznej wobec rodzin z większą liczbą dzieci. Kilka lat zajęło przekonywanie opinii publicznej i decydentów, że duże rodziny, będące w dobie kryzysu demograficznego bezcennym kapitałem, są wciąż marginalizowane i niedoceniane, a wszelkie formy wspierania ich traktowane są bardziej jako koszt, niż inwestycja. Historię projektu przypomniała Anita Łodzińska rzecznik prasowy Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.
30.11.2024
22 min 17 s
Rozpoczęła się Świąteczna kampania SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce, bo dla tysięcy dzieci w Polsce święta Bożego Narodzenia to czas smutku, awantur i samotności. SOS Wioski Dziecięce, jako organizacja, która już od 40 lat pomaga najbardziej potrzebującym dzieciom, apeluje o natychmiastowe wsparcie – nie tylko dzieci opuszczonych czy osieroconych, ale także tych z rodzin z wieloma problemami. Co jest celem kampanii powie Aleksandra Sikorska doradca programowy w SOS Wioski Dziecięce.
30.11.2024
21 min 59 s
Jak zmienia(ła) się Warszawa? Transformacja stolicy na zdjęciach mieszkańców Społeczne Archiwum Warszawy zaprasza mieszkańców i mieszkanki miasta do tworzenia wspólnej opowieści o zmieniającej się Warszawie i dokumentowania przemian, które zachodzą w jej przestrzeni. W tym roku archiwiści szczególnie poszukują fotografii z Muranowa. Do działania zaprosiła Patrycja Jastrzębska, założycielka Tu było, tu stało, inicjatorka Społecznego Archiwum Warszawy.
30.11.2024
20 min 26 s
"Historia jednej sceny", co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. "Zadzwoń do Saula” to amerykański serial telewizyjny, którego akcja rozpoczyna się na sześć lat przed wydarzeniami opisanymi w serialu „Breaking Bad”.
30.11.2024
15 min 10 s
PODCASTY
Kobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.
Cezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej
Historia, tradycje, kultura Mazowsza.