W ramach Święta Wisły 2023 Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje spacer przyrodniczy wzdłuż Wisły. Gościem audycji była Fatima Hayatli - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Towarzystwo Krajoznawcze "Krajobraz" otwiera w Warszawie nową siedzibę. Co przygotowano z tej okazji? Co znajdziemy na miejscu? O tym dr Piotr Kubkowski - Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz, kulturoznawca i historyk kultury.
W weekend odbędzie się Pierwszy Festiwal Gór w Warszawie „Stacja Bieszczady”. Co przygotowano? O tym opowiedziała Natalia Bułyk, organizatorka festiwalu, właścicielka Agencji Turystycznej „To Nie Są Wakacje”.
„Ciała Schulza” — spotkanie zorganizowane w 81. rocznicę śmierci Brunona Schulza w Muzeum Litearury.O cielesności i erotyce w jego biografii i twórczości porozmawiają: Rafał Hetman, Eliza Kącka, Jakub Orzeszek, Janek Owczarek i Katarzyna Warska.
Gościem audycji był Jakub Orzeszek, redaktor tomu „Nekroprzemoc. Polityka, kultura i umarli” (ze Stanisławem Rośkiem, 2022). Autor książki „Drugie ciało pisarza. Eseje o Brunonie Schulzu”.
Polski interaktywny film dokumentalny "Szkoła, Świat" trafił do programu Międzynarodowego Festiwalu Dokumentalnego IDFA w Amsterdamie. O produkcji, która w innowacyjny sposób opowiada historię mieszkańców wsi Nowe Chlebiotki opowiadała Anna Rok - realizatorka dźwięku na planie, dokumentalistka.
Dokument jest bezpłatnie do obejrzenia w sieci pod adresem: https://theschool.vnlab.org
Morze lodu i zieleni - Alpy poza głównymi szlakami
W najbliższym tygodniu w Południku Zero w Warszawie odbędzie się spotkanie dotyczące mniej znanej strony Alp. O swojej pasji opowiedział Krzysztof Szymański - podróżnik, prowadzący spotkanie "Morze lodu i zieleni - Alpy poza głównymi szlakami".
W audycji „Plan na weekend” o mniej znanych cmentarzach stolicy. W jakich okolicznościach powstał Muzułmański Cmentarz Tatarski? Jakie historie wiążą się z cmentarzem ewangelicko - reformowanym?
Gościem audycji był Marcin Strachota, przewodnik warszawski, Skarby Warszawy.
O wystawie „Trzy Pokoje z opieką”, która powstała na styku nauki oraz sztuki, poruszającej temat związany z pracą opiekuńczą opowiedział Stefan Bieńkowski, socjolog, kurator, artysta, FAX kolektyw.