SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Odkrywamy Mazowsze: Telefony

W dzisiejszym programie przeniesiemy się w czasach, w których amerykańscy inżynierowie z International Bell Company instalowali w Warszawie i na Mazowszu pierwsze telefony. Zanim, jednak to nastąpiło pozostawały nam gołębie i telegrafy.

Pytanie 1

Julian Ochorowicz, znana naszym słuchaczom postać, rodak z Radzymina. Chociaż miał wiele naukowych osiągnięć, przez wielu sobie współczesnych nie był traktowany poważnie dlaczego?

A) Nadużywał alkoholu
B) Był politykiem nielubianej partii
C) Wywoływał duchy

Pytanie 2

W podpowiedzi padło kilka nazwisk – jedno z nich – Pawliszak, Wacław Pawliszak, uczeń Jana Matejki. Ten warszawski malarz – jak uważali współcześni – bardzo obiecujący artysta zginął w tragicznych okolicznościach. W jakich?

A) Wypadł z rozpędzonego pociągu na stacji Warszawa Wiedeńska.
B) Został zastrzelony
C) Popełnił samobójstwo

Pytanie 3

W latach ’20 XX wieku najsłynniejszą była pewna warszawska restauracja, która jako pierwsza zainstalowała telefony przy każdym stoliku. Była to już wyraźnie zarysowana potrzeba posiadania telefonów komórkowych, jednak jeszcze nie do końca sprecyzowana. Jak nazywała się ta restauracja?
A) Pod Messalką
B) Cafe pod Minogą
C) Ziemiańska

Pytanie 4

Jeżeli mowa o telefonizacji Warszawy do dziś w stolicy stoi budynek, który swoją nazwą przypomina o dawnej świetności polskich linii telefonicznych. Do roku 1934 był najwyższym w Polsce. Później jego miejsce zastąpił Prudential. Jak nazywa się ten budynek?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone