SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Niedzielny Poranek: festiwal Kino Dzieci

fot. RDC

17 września rozpocznie się trzecia edycja festiwalu Kino Dzieci. O prawie dziecka do kultury, produkcji filmów dla dzieci i młodzieży oraz festiwalu mówili w audycji goście – Maciej Jakubczyk (dyr. Festiwalu Kino Dzieci), Rafał Kosik (pisarz, scenarzysta) i Szymon Holcman (filmoznawca, producent).

– Filmy dziecięce czy młodzieżowe nie są traktowane jako coś ważnego i istotnego – przyznali goście RDC. – To jest traktowane przez krytyków i dziennikarzy jako coś drugorzędnego, coś niepoważnego, dziecinnego – ocenił Rafał Kosik. Jego zdaniem, to praca na pokolenia, aby zmienić sposób myślenia nie tylko społeczeństwa, ale także władz o produkcjach dla najmłodszych.

Jak tłumaczyli goście RDC, jest wiele produkcji, które przegrywają z filmami promowanymi przez wielkich dystrybutorów. Pokazywane są głównie animacje 3D, a pozostałe formy są pomijane.

Dofinansowanie

Jak tłumaczył Maciej Jakubczyk, Polski Instytut Sztuki Filmowej zdecydował o powołaniu specjalnej komisji i zagospodarowaniu pieniędzy na wsparcie powstawania rodzimych produkcji dla dzieci. – Mamy poczucie, że najważniejszy krok został zrobiony. Chcemy ułatwić powstawanie fajnych projektów, to dodatkowe drzwi – mówił. Jak tłumaczył, Instytut zamierza przeznaczyć około 10-12 mln zł rocznie na produkcję filmów dla najmłodszych widzów. – Maksymalne dofinansowanie to 50 proc. kosztów produkcji filmu – podkreślił.

Festiwal

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć m.in. filmy „Kacper i Emma na safari”, „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”, „Rabarbar” czy „Sonia”. Oprócz projekcji, zaplanowano wydarzenia towarzyszące, w tym warsztaty (dowiedz się więcej i sprawdź pełny harmonogram).

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone