SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Mistrz Polski Go: to gra, która jest całkowicie unikalna. Wciąż nie wiemy o niej wszystkiego

fot. Pixabay

Go to starochińska gra planszowa, której początki sięgają ponad 2000 lat p.n.e. Jak głoszą podania, wymyślił ją cesarz Yao po to, by kształcić swojego syna Dan Zhu. Obecnie gra ta nabiera coraz większej popularności, a dla wielu osób jest połączeniem nauki, sztuki i sportu.

Justyna Płatek, Sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Go, wyjaśnia, że do gry potrzebny jest goban – czyli specjalna deska podzielona polami – oraz czarne i białe kamienie.

Gracze ustawiają je w taki sposób, żeby zająć jak największe terytorium. Raz położony kamień pozostaje na planszy. Jedyna możliwość to są zbicia, czyli złapanie kamieni i ich otoczenie. Wtedy kamienie schodzą z planszy i liczą się w ostatecznym wyniku – tłumaczy.

Go a filozofia

Jak podkreśla Płatek, Go różni się od szachów filozofią oraz podejściem do gry. – Go jest w pewien sposób grą filozoficzną. Te 19 na 19 pól symbolizuje liczbę dni w chińskim kalendarzu, których mamy 361. Grając w Go można sobie skojarzyć to z yin i yang, z tymi mocami, które mierzą się na planszy i symbolizuje to życie, a także układ sił, które pojawiają się w życiu – komentuje.

Trening czyni mistrza

Stanisław Frejlak, najmłodszy Mistrz Polski Go i reprezentant Polski na turniejach międzynarodowych, obecnie student Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że najważniejszy jest trening, ponieważ tylko dzięki niemu można dojść do mistrzostwa.

– Moja pasja do Go jest dłuższa niż moja pasja do matematyki, ponieważ w Go nauczyć grać mnie mój tata, kiedy miałem 6 lat. Od tamtego czasu sporo czasu grałem i w ten sposób doszedłem do polskiej czołówki – mówi Stanisław Frejlak. – Gra jest całkowicie unikalna. Sekwencje ruchów się zmieniają. Kiedy zaczynałem grać były zdecydowanie inne standardy niż teraz, ponieważ jest to gra, o której nie wiemy wszystkiego i wciąż prowadzone są badania przez najlepszych graczy na świecie – dodaje.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone