SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Łosiowisko: zakopianka o ziemiańskich korzeniach

Fot. Portret Urszuli Kołaczkowskiej autorstwa Witkacego; zbiory rodzinne

W Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie do końca sierpnia czynna jest wystawa „W kręgu twórczości artystycznej Urszuli Kołaczkowskiej – Zakopianki o ziemiańskich korzeniach” (kurator wystawy: dr Bogumiła Umińska).

Cóż ta zapomniana artystka z Zakopanego robi na Mazowszu? Po pierwsze jej sztuka nie uznawała granic, choć przedstawiała konkretne wartości. Po drugie, ojciec jej, Edward Kołaczkowski (1849-1933), ziemianin, będący w 1915 roku prezydentem Lublina, opuścił wraz z rodziną Lubelszczyznę i osiadł na pograniczu Mazowsza i Podlasia, w Ziemi Nurskiej. Urszula Kołaczkowska w młodości była związana z Warszawą, gdzie studiowała historię na UW oraz dziennikarstwo w Wyższej Szkole Dziennikarskiej. Pracowała też w redakcji „Bluszcza”, zajmując się tematyką… sportową.

Jej życiem była jednak twórczość artystyczna – plastyka, w formie, która nie jest zbyt popularna. U. Kołaczkowska była bowiem przede wszystkim tkaczką, ale także malarką, malowała również na szkle. W swojej twórczości wykorzystywała wszystkie elementy wykształcenia, jak też wyniki swojego obserwowania świata, w tym architektury, odwiedzanych miejsc (podróże); inspirowała ją literatura, antyk, Biblia. Z pod jej ręki wychodziły tkaniny, obrazy, ale i ogromnie ciekawe instalacje, oryginalnie łączące techniki i formy plastyczne.

Gdy zmarła w 2009 roku, jej krewni: Zofia Pacuska i prof. dr hab. Tadeusz Epsztein zajęli się spuścizną artystyczną kochanej ciotki z Zakopanego. Ich inicjatywą było zaprezentowanie twórczości Urszuli Kołaczkowskiej w naszym regionie, w Muzeum w Ciechanowie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone