SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Łosiowisko: Od powstańców styczniowych po Wacława Grabowskiego „Puszczyka”

fot. włodi/flickr CC-BY 2.0

– Współczesna młodzież szuka wzorców. Najbliżej jej do Żołnierzy Niezłomnych, a noszenie koszulek z wizerunkiem Orła Białego stało się swojego rodzaju patriotyczną modą. Ważne jednaj jest to, abyśmy w wyrażaniu uczuć patriotycznych umieli się jednoczyć – mówiła w „Łosiowisku” Olga Grabowska, prezes Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego, stryjeczna wnuczka Wacława Grabowskiego „Puszczyka”, bohatera Podziemia antykomunistycznego z okolic Mławy.

Obie panie, matka i córka, tj. Teresa z Marchwickich Grabowska i Olga Grabowska szukały – na początku zupełnie oddzielnie – sposobu wyrażenia swoich zainteresowań historycznych, które dotyczą zarówno historii północnego Mazowsza, jak i własnej rodziny. Dopiero po jakimś czasie skonstatowały, że swoją energię mogłyby połączyć, zakładając stowarzyszenie.

Stowarzyszenie Historyczne Północnego Mazowsza prowadzi różne projekty, oscylujące wokół pamięci historycznej, a wśród nich wybijają się działania na rzecz pamięci o „Puszczyku” (powstaje właśnie publikacja książkowa), stała współpraca z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz internetowe Archiwum, w którym możemy znaleźć informacje o ciekawych postaciach i całych rodzinach, związanych z Mazowszem. Do pracy społecznej na rzecz Stowarzyszenia pozyskały wiele osób, zarówno z terenu dawnego województwa ciechanowskiego, jak i z Warszawy. Należą do nich m.in. p. Anna Perzyńska, nauczycielka, historyk, jak i Sławomir Milewski, grafik, autor graficznej oprawy powstającej książki.

W swych działaniach Stowarzyszenie stale też pamięta o powstańcach styczniowych, jak i kobietach, które – zostając w domu, podczas gdy mężowie szli na wojnę – służyły wszelką pomocą (konspiracyjną, opiekuńczą) w okresach walk o niepodległość.

Zdaniem gości Piotra Łosia, rocznica odzyskania niepodległości w 1918 roku, choć być może najważniejsza w polskiej tradycji, jest symbolem wielopokoleniowych dążeń Polaków, chcących żyć w kraju suwerennym.

Fot. Goście programu, od lewej: Sławomir Milewski, Teresa Marchwicka-Grabowska, Olga Grabowska, Anna Perzyńska; fot. P. Łoś/RDC

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone