SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Łosiowisko: prezydent Mościcki na Mazowszu

Wizyta Ignacego Mościckiego w Zawidzu Kościelnym

Podróż prof. Ignacego Mościckiego, prezydenta II RP po Mazowszu Północnym w roku 1930

Tak jak dawniej władcy Polski podróżowali po kraju, tak i dwaj prezydenci II Rzeczypospolitej: Stanisław Wojciechowski oraz Ignacy Mościcki wyjeżdżali z Warszawy w różne strony kraju. W „Łosiowisku” Maria Weronika Kmoch, historyk, blogerka i nauczycielka opowiedziała o podróży prezydenta RP, prof. Ignacego Mościckiego po Północnym Mazowszu.

Każda z miejscowości, odwiedzana przez Głowę Państwa, solidnie przygotowywała się do takiej wizyty, a jej powodem były niejednokrotnie uroczystości związane np. z otwarciem jakiegoś ważnego obiektu. W Gąsewie na przykład, prezydent otworzył Dom Ludowy, w innym miejscu zaś dokonał wmurowania kamienia węgielnego.

Wola godnego powitania prezydenta Polski w społecznościach lokalnych była ogromna. Nie zawsze jednak takie przygotowania zakończyły się sukcesem. W Karniewie na przykład, udekorowanym, w którym mieszkańcy czekali na gościa, świta prezydencka nie zatrzymała się w ogóle, przejeżdżając tylko do następnej miejscowości.

Prezydent był goszczony przez samorządowców, organizacje społeczne, wybrane osoby indywidualne (np. posła Stanisława Deptułę z BBWR), ale również dwory ziemiańskie. Z powodów osobistych, rodzinnych, wieczorny odpoczynek i nocleg zapewnił mu dwór w Obrębcu, należący do Stanisława Żurawskiego, z którym prof. Ignacego Mościckiego łączyły więzy powinowactwa.

Mimo nielicznych głosów przeciwnych ze strony lewicy, podróże prezydenta Ignacego Mościckiego po kraju, z punktu widzenia społeczności lokalnych, należą do wydarzeń najwyższej miary. Wpisują się również – o czym mówiła w jednej z poprzednich audycji dr Jolanta Załęczny – w szereg wydarzeń i politykę historyczną II RP, której celem było kształtowanie postaw patriotycznych i rozwijanie tożsamości narodowej, także poprzez tę lokalną.

Prezentowane przez nas fotografie pochodzą ze zbiorów zarówno publicznych, jak i prywatnych, nam udostępniła je Autorka opracowania „Prezydent Ignacy Mościcki na Północnym Mazowszu i Kurpiach w 1930 r.” – Maria Weronika Kmoch, gość programu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone