SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Łosiowisko: sukcesy wołomińskiej kapeli i „Fabryczki”

fot. RDC

Wołomińska kapela ludowa „Mazowszanie” zajęła I miejsce w XI Konkursie Kapel Ludowych oraz Zespołów Folklorystycznych Mazowsza i Południowego Podlasia. Sukces ten jest wynikiem kilkuletniej pracy Zespołu, który działa w wołomińskiej „Fabryczce”. A czym jest to miejsce?

Wołomińska „Fabryczka”, czyli Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości to placówka, mająca trzy zadania: dokumentację kultury, głównie ludowej terenu powiatu wołomińskiego, edukację – lekcje muzealne, pokazywanie zbiorów, jak też wystawiennictwo – czynna jest tam stała galeria, w której odbywają się liczne wystawy artystów na różne sposoby związanych z regionem wołomińskim. Co ważne – wśród autorów prac malarskich, rzeźbiarskich i innych jest spore grono twórców profesjonalnych, z tytułami profesorskimi i międzynarodowymi osiągnięciami. Początek zbiorom etnograficznym „Fabryczki” dała część kolekcji prywatnej lokalnego zbieracza Leona Palesy z Czubajowizny. Jego eksponaty w „Fabryczce” zostały przygotowane do profesjonalnej prezentacji, a z czasem ośrodek dorobił się także bardzo licznych zbiorów własnych.

Czy mając tak wspaniałe warunki do pracy (budynki przedwojennej fabryki galanterii żelaznej), udaje się dotrzeć do źródeł kulturowej tożsamości wsi i miasteczek powiatu wołomińskiego? O tym między innymi jest rozmowa z: Jolantą Boguszewską-Kolatorską, szefową placówki, Bogdanem Kietlińskim, harmonistą i Markiem Przybyłą, skrzypkiem – członkami kapeli „Mazowszanie”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone