SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Łosiowisko: Gilbert i Żydzi z Radzymina

fot. RDC

Szlomo Gilbert (1885-1942) urodził się w Radzyminie, stanowiąc część już trzeciego pokolenia swojej rodziny, zamieszkałej w tym mieście. Był poetą, pisał opowiadania, dramaty, wszystko w jidysz, więc zasięg jego twórczości był ograniczony. Ponadto, jak wielu Żydów, zginął w obozie zagłady w Treblince.

Pisarstwo jego było zupełnie inne niż np. Isaaca Singera, tylko krótko mieszkającego w dzieciństwie w Radzyminie laureata literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku. Gilbert nie tylko urodził się w Radzyminie, przez pierwszych kilkanaście lat życia tam mieszkał, ale w swoich utworach do społeczności żydowskiej Radzymina nawiązywał.

Dzięki wsparciu Żydowskiego Instytutu Historycznego 3 opowiadania Szlomo Gilberta oraz jego wspomnienia, związane z Radzyminem zostały przetłumaczone przez Annę Rozenfeld, badaczkę języka jidysz, współpracującą z Teatrem Żydowskim w Warszawie. We wspomnieniach znalazły się ciekawe informacje na temat Radzymina, radzymińskiej jesziwy, czy nieznanej do tej pory kapeli żydowskiej z Radzymina.

Te opowiadania zostaną nagrane i udostępnione na profilach społecznościowych. Jest też nadzieja, że nastąpi dalsze tłumaczenie twórczości tego pisarza.

O odkryciu nieznanego w historii Radzymina pisarza żydowskiego pochodzenia i działaniach wokół popularyzacji jego twórczości, jak i w ogóle o historii Żydów z Radzymina, w programie mówili: Jolanta Boguszewska, wicedyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej i Władysław Kolatorski, historyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1, badacz dziejów Radzymina.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone