SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Łosiowisko: Całujcie mię wszyscy w d… Życie i sprawy Stefana Kosińskiego

Od lewej: Artur Ziontek i dr Andrzej Chojnacki, goście programu; fot. P. Łoś/RDC

Pochodził z szanowanej szlacheckiej rodziny, urodził się w Jabłonnie (obecnie Lackiej, powiat sokołowski woj. mazowieckie), gdzie jego rodzice mieli majątek ziemski. Być może kontynuowałby karierę wojskową i prowadziłby swoje majątki ziemskie, gdyby nie szczególny talent, jakim został obdarzony: był bowiem brzuchomówcą. To ta umiejętność sprawiła, że Stefan Kosiński (1790-1869), późniejszy właściciel dóbr ziemskich Husinka na Podlasiu (powiat bialski), ale i mieszkaniec Siedlec, był w swojej epoce postacią nader znaną.

Patrzono na niego z przysłowiowym przymrużeniem oka, ale jego życie to nie tylko dźwięki wydobywane z głębi brzucha bez otwierania ust, facecje i żarty czynione różnym ludziom. Miał za sobą bowiem karierę wojskową, swoje umiejętności także wykorzystywał w celach innych, niż tylko prywatne, możne rzec, że wręcz celach patriotycznych. Monika Żeromska pisała o nim we „Wspomnieniach”, że „patrzono na niego krzywym okiem, bo jakoby służył kiedyś w wojsku rosyjskim, ale dla jego niezwykłych zdolności, dowcipu i doskonałej gry w winta jakoś go tolerowano”. Malarka i córka S. Żeromskiego przytacza (z relacji swoich dziadków) kilka przykładów komicznych sytuacji, które były udziałem Stefana Kosińskiego: począwszy od słynnych prób zakupu przez oficerów rosyjskich w Siedlcach rzekomego mądrego psa, a skończywszy na różnych „grach”, jakie prowadził z licznymi wierzycielami – był bowiem człowiekiem wiecznie zadłużonym.

Autorzy książki, która stała się kanwą do radiowej rozmowy o Stefanie Kosińskim piszą zaś o nim jako o brzuchomówcy, karciarzu, kreatywnym kpiarzu, który „z jednej strony swym dowcipem i inwencją umiał wybrnąć z różnych zawikłanych sytuacji, z drugiej zaś, używając swego niecodziennego talentu, stworzył ciekawy oręż w walce z rosyjskim zaborcą. Anegdotki o nim krążyły początkowo po Podlasiu i Lubelszczyźnie, ale szybko przekroczyły ich granice wdzierając się na salony stołeczne, wielkopolskie a nawet (…) brytyjskie, kanadyjskie i brazylijskie.”

Postać częściowo zapomnianej ciekawej postaci z historii terenów dzisiejszego Mazowsza wschodniego (dawna ziemia łukowska, w tym Siedlce) oraz Podlasia (powiat bialski) przypomnieli: Ilona Nestorowicz, Andrzej Chojnacki i Artur Ziontek w książce pt.: „Całujcie mię wszyscy w… Życie i sprawy Stefana Kosińskiego”.

W programie o Kosińskim mówili: dr Andrzej Chojnacki, historyk oraz Artur Ziontek, historyk literatury i regionalista.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone