SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Łosiowisko: Łosice – historia i turystyka

Dwór w Zabużu; Wikipedia

Historię Łosic determinowało położenie, a z nim związana wielokulturowość i wielowyznaniowość. Mieszkali tu Polacy, Litwini, Rusini i od XVII wieku Żydzi. W dwudziestoleciu międzywojennym społeczność żydowska swoją liczebnością przeważała. Relacje polsko-żydowskie, jak twierdzi historyk Marek Jerzman, nie były złe, ale nie należały do bliskich. Obie społeczności żyły razem, ale obok siebie. Szerokim echem odbiła się historia Żydówki z Łosic – Stelli Zylbersztajn-Tzur. Będąc dziewczynką uratowana ona została przez 25 polskich rodzin, u których przez okres okupacji ukrywała się. Dzięki jej staraniom 24 rodziny zostały uhonorowane medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Stella Zylbersztajn jest też bohaterką filmu dokumentalnego i książek Marka Jerzmana oraz wspomnień własnych: „Stella. Mój miłosierny Bóg czuwa nade mną!” (Świdnica 2016).

Ważną tradycją łosickiego społeczeństwa jest tragiczna historia podlaskich unitów – wiernych kościoła greckokatolickiego. O przeszłości dziadków pamięta się w łosickich rodzinach, historię tę przypominają też nauczyciele w szkołach.

Łosice i okolice to jednak przede wszystkim dzika, prawie nie naruszona przez człowieka przyroda. Podlaski Przełom Bugu, Natura 2000, rezerwaty, jak np. ten w Kózkach, a wokół dwory, gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty. Przeludnione już nieco Serpelice, Kornica, Mężenin, Ostromęczyn, Rusków, a poza granicami powiatu łosickiego – np. Łysów, Korczew… Miejsc wartych odwiedzenia i wypoczynku jest dużo. Szczególnie zaś polecamy Gnojno, w którym z brzegu Bugu po drugiej stronie rzeki widać wspaniały Niemirów…

W związku z Dniami Łosic, które odbęda się za tydzień (a czemu patronuje RDC), w Łosiowisku o historii i urokach nadbużańskiej krainy mówili: Dorota Kozłowska (Łosicki Dom Kultur), Marek Jerzman (historyk, nauczyciel, dziennikarz), Wanda Frączek (instruktorka harcesrtwa, popularyzatorka wiedzy), Małgorzata Waszkiewicz (ikonopisarka).

 

Fot.

1. Kościół oo. Franciszkanów w Seprelicach; Wikipedia
2. Goście programu, od lewej: Wanda Frączek, Marek Jerzman, Dorota Kozłowska, Małgorzata Waszkiewicz; fot. P. Łoś/RDC
3. Brama żydowskiego cmentarza w Łosicach; Wikipedia
4. Atrakcja turystyczna regionu – dwór w Zabużu; Wikipedia
5. Rzeka Bug w okolicach Serpelic; Wikipedia
6. Nawa główna kościoła św. Zygmunta w Łosicach; Wikipedia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone