SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Łosiowisko: 100-lecie „Lasu Polskiego”

Jubileusz "Lasu Polskiego"

Jest dwutygodnikiem branży leśnej, ale „Las Polski” nie jest pismem Lasów Państwowych. Łączy różne środowiska, a prezentowane tematy oraz opinie są wyważone i uwzględniają różnorodność poglądów, jak też np. strukturę i własność lasów. Wśród czytelników, jak i piszących można znaleźć zarówno przedstawicieli największego właściciela lasów, czyli Państwa Polskiego, ale też właścicieli prywatnych. Pismo szczyci się tym, że zachowuje poziom naukowy, a jednocześnie nieraz niełatwe zagadnienia prezentuje językiem popularnym, zrozumiałym dla większości odbiorców.
Periodyk powstał w 1921 roku (jako organ Związku Leśników Polskich) i choć istniał wówczas słynny „Sylwan”, to jednak historia pokazała, że powołanie go do życia miało sens, a periodyk ten wpisał się w proces budowania polskiego leśnictwa w szczególnie trudnych warunkach po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Był to bowiem okres kształtowania się granic kraju, a struktury leśnictwa wymagały nie tylko stworzenia niemal na nowo, ale przede wszystkim ujednolicenia tych ich części, które powstały jeszcze w czasie zaborów. Zróżnicowane prawo, inne miary, inna waluta, no i oczywiście – zupełnie naturalne, będące przecież bogactwem lasów – różnice regionalne w ukształtowaniu terenu, klimacie, także tradycje lokalne… To wszystko wyraźnie dotykało, obchodziło środowisko leśników i dlatego powstanie ogólnego, krajowego pisma wynikało z faktycznych potrzeb. Leśników tamtych lat zajmowały więc: codzienna praca przyrodnika (hodowcy) i producenta drewna, los niezbyt dobrze opłacanych pracowników lasów, jak i ciągłe udoskonalanie, związane ze zmianami prawa i koniecznością wyrównywania różnic w poszczególnych dawnych zaborach.
Współczesność czasopisma, także jego niezależność, wprost wypływają ze źródeł historycznych, a tych szukać należy w dziejach leśnictwa polskiego, o czym w programie – z okazji Jubileuszu 100-lecia – mówili: Urszula Zubert-Bereza, redaktor naczelna „Lasu Polskiego” oraz prof. dr hab. Andrzej Grzywacz, emerytowany naukowiec z SGGW, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Leśnego i członek Rady Naukowej „Lasu Polskiego”.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone