Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem specjalnym jest Maciej Marcisz, pisarz, autor powieści "Taśmy rodzinne", "Książka o przyjaźni" oraz najnowszej "Znaki zodiaku", która ukazała się 5 czerwca nakładem wyd. W.A.B. To zanurzona we współczesności opowieść o grach z tożsamością i własną osobowością, przyjaźni, klasowych napięciach i pragnieniu nowego życia. Maks jest pisarzem i wkrótce ma szansę otrzymać najważniejszą nagrodę literacką w kraju. Sławę przyniosła mu autobiograficzna trylogia, w której przedstawił swoje trudne dzieciństwo: wychowanie na wsi wśród przegranych transformacji, biedę, znój, dyskryminację, ojca alkoholika i matkę półanalfabetkę. Jest tylko jeden problem - ktoś twierdzi, że ta ckliwa historia społecznego awansu została kompletnie zmyślona. Jego przyjaciółka Ida właśnie się zaręczyła. Szkoda tylko, że praca w biurze tłumaczeniowym kompletnie ją wypala. Pewnego ranka zostawia w łóżku swojego partnera, wychodzi z domu i błąka się po mieście bez celu, aż zgłasza się do szpitala psychiatrycznego. Wychodzi z półrocznym zwolnieniem lekarskim. Pogubieni przyjaciele wyjeżdżają do włoskiej rezydencji wspólnej znajomej, gdzie spędzają wakacje. Toskania, upalna pogoda, piękna sceneria, dom na wzgórzu, dwa miesiące wolnego - idealne warunki by odpocząć i wreszcie ułożyć sobie spójną wizję życia. Lub też kompletnie je zniszczyć.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (516)
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
31.08.2024
-
09 min 18 s
-
-
Klub detektywów - Maja van Straaten o kryminale retro "Frania Tańska i Kolekcjoner Widmo"
Gościem w "Klubie detektywów" jest Maja van Straaten, autorka kryminałów retro o malarce Frani Tańskiej i jej niezwykłych przygodach. Po świetnie przyjętej powieści "Frania Tańska i tajemnica zaginionego obrazu" 7 sierpnia nakładem wyd. Lira ukazał się drugi tom cyklu "Frania Tańska i Kolekcjoner Widmo". Wiosna 1925 roku. Frania Tańska wraz z kustoszem Skiełłą wpada na kolejny pomysł, jak podreperować budżet Muzeum Narodowego, i dołącza do ekspedycji archeologicznej, która bada kujawskie piramidy. Na miejscu natrafia na ślad bezcennej rzeźby o dużej wartości muzealnej i rusza jej tropem, wbrew zdrowemu rozsądkowi i radom otoczenia. Obietnica sensacyjnego odkrycia przyciąga również tajemniczego Kolekcjonera Widmo. Kim jest bezwzględny zbieracz zabytków? Czy Frani uda się go ubiec? Do eskapady na Kujawy dołączają również przyjaciele Frani: Lola Nowicka, reporterka rubryki towarzyskiej poczytnego tygodnika, oraz Sándor Bercsényi, czarujący Węgier, właściciel najlepszego składu z tokajami w Warszawie. Każde z nich ma własne powody pośpiesznego wyjazdu na Kujawy…
-
24.08.2024
-
19 min 27 s
-
-
Gość specjalny - Adam Węgłowski o pamiętniku z Powstania Warszawskiego "Tragedia 63 dni" Janusza Patalonga
Gościem specjalnym jest Adam Węgłowski, dziennikarz, pisarz specjalizujący się w literaturze historycznej i kryminalnej, autor książek popularyzujących historię oraz kryminałów retro (m.in. serii o detektywie Kamilu Kordzie czy powieści "Pruski lód" i "Pruski mur"), autor wstępu do książki "Tragedia 63 dni" – niepublikowanego pamiętnika z Powstania Warszawskiego autorstwa Janusza Patalonga - która ukazała się 14 sierpnia nakładem wyd. Skarpa Warszawska. "Tragedia 63 dni" to szkic wypadków, jakie się w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku rozgrywały, a jakich autor był współuczestnikiem. Stały kontakt zarówno z żołnierzami Powstania, jak i ludnością cywilną, przeżycia i obserwacje własne z jednej - a prasa i informacje ze sztabu AK z drugiej strony. Jak pisze sam autor: „Zniknęło normalne dotąd życie. Śródmieście, wojną teraz dotknięte, nauczyło się żyć życiem wojny. Z ulic, po których często ślad nawet nie został, zeszło do piwnic i schronów, i tam pracowało dalej i trwało w walce”.
-
24.08.2024
-
23 min 12 s
-
-
W stumilowym lesie - Iwona Mączka o książce dla dzieci "Lisek" Edwarda van de Vendela
Gościem "Stumilowego lasu" jest Iwona Mączka, tłumaczka z języka niderlandzkiego, niemieckiego i angielskiego, specjalizująca się w przekładzie literatury pięknej, popularnej i literatury faktu oraz książek dla dzieci i młodzieży, m.in. książki Edwarda van de Vendela "Lisek", która ukazała się niedawno nakładem wyd. Widnokrąg. To przepiękna opowieść o dzieciństwie, rodzinie i przyjaźni opisana z perspektywy małego lisa; jedna z tych historii, które budują mosty między światem ludzi i zwierząt. Mały Lisek bawi się na wydmach, gdy nagle, goniąc motyla, TRACH… spada ze skarpy! Tak zaczyna się sen Liska, w którym przeżywa od nowa całe swoje lisie życie. Śni o tym, gdy z braćmi i siostrami po raz pierwszy opuścili lisią norę, o spotkaniu z ludzkim dzieckiem, które zostało jego przyjacielem, o paskudnym szklanym słoju, w którym utknęła mu głowa… oraz wielu innych chwilach – tych dobrych, najlepszych i tych trudniejszych.
-
24.08.2024
-
19 min 05 s
-
-
Z półki na półkę
przegląd nowości wydawniczych.
-
24.08.2024
-
12 min 55 s
-
-
Gość specjalny – Natalia Rosiak o książce "Italia - kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Południowe"
Gościem specjalnym była Natalia Rosiak, blogerka i pisarka, autorka trzech książek: "Samochodem po Italii", "Italia - kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Północne" oraz "Italia - kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Południowe", która ukazała się 19 czerwca nakładem wyd. Luna. Natalia Rosiak dzieli się doświadczeniami i spostrzeżeniami ze swoich częstych i długich podróży po Italii. Własne relacje przeplata ciekawostkami na temat odwiedzanych miejsc, zapachami i smakami regionalnych kuchni oraz opowieściami Polaków mieszkających na stałe we Włoszech, a także licznymi cytatami z klasyków literatury. Wycieczka w góry Kalabrii w towarzystwie mieszkańców, miejsca na Capri, do których nie dociera masowa turystyka, wędrówka przez góry Wybrzeża Amalfitańskiego, zachwycające zakątki Sardynii, malowniczy Park Narodowy Gran Sasso w sercu Apeninów, ogrody pachnące kwiatami, zabytkowe wille, urokliwe miasteczka, małe wyspy, tajemnicze jeziora, kolorowe wioski rybackie i wiele więcej, okraszone ponad 200 kolorowymi zdjęciami!
-
17.08.2024
-
26 min 46 s
-
-
Klub detektywów – Michał Wagner o kryminale komediowym "Sopocka gorączka"
Gościem w "Klubie detektywów" był Michał Wagner, autor dwóch kryminałów komediowych z dziennikarzem Teodorem Koltem w roli głównej: powieści "Mów mi Kolt" oraz jej kontynuacji zatytułowanej "Sopocka gorączka", która ukazała się 31 lipca nakładem wyd. Dolnośląskiego. Ostatnie dni lata w Trójmieście. Szef dziennikarskiego kolektywu Provocatio wyjeżdża na urlop i mianuje ekscentrycznego reportera Teodora Kolta tymczasowym naczelnym. Już pierwszego dnia w redakcji pojawia się nieznajomy i, co gorsza, nieżywy mężczyzna z ołówkiem wbitym w gardło. Kolt z redakcyjną partnerką Matyldą ruszają tropem kryminalnej łamigłówki i trafiają wprost do sopockiego Grand Hotelu, gdzie wplątują się w gęstą sieć tajemnic, wiszącą nad uczestnikami dorocznego konwentu krzyżówkowiczów i szaradzistów. W sercu kurortu dziennikarze tropią mordercę, walcząc z czasem i własnymi demonami. Czy zdążą odgadnąć wszystkie hasła i znaleźć rozwiązanie krwawej krzyżówki, nim wrzask krążących nad głowami mew przerodzi się w przeraźliwy krzyk kolejnej ofiary?
-
17.08.2024
-
18 min 14 s
-
-
W stumilowym lesie – Agnieszka Wilga o książce "Pollyanna dorasta" Eleanor H. Porter
Gościem "Stumilowego lasu" była Agnieszka Wilga, tłumaczka z języka angielskiego, specjalizująca się w przekładach z literatury faktu, beletrystyki, eseistyki oraz literatury dziecięcej i młodzieżowej, autorka nowego tłumaczenia powieści "Pollyanna dorasta" - drugiego tomu kultowej "Pollyanny" amerykańskiej pisarki Eleanor H. Porter. Napisana ponad sto lat temu książka należy do klasyki światowej literatury dziecięcej. Po udanej rocznej rekonwalescencji po wypadku, na skutek którego straciła władzę w nogach, Pollyanna nadal rozwesela wszystkich pogodną osobowością i niesłabnącym dobrym humorem. Zaproszona przez swoją dawną pielęgniarkę Dellę Wetherby jedzie do Bostonu, gdzie angażuje się w poszukiwania zaginionego siostrzeńca pani Carew, siostry Delli. Z biegiem lat Pollyanna wyrasta na troskliwą młodą damę, która nigdy nie traci charakterystycznej iskry dobrego humoru, mimo że jej rodzinę wkrótce dotyka tragedia, a sama dziewczyna zostaje wplątana w skomplikowany trójkąt miłosny. Potrzeba wyjątkowego człowieka, aby przejść przez to wszystko z uśmiechem na twarzy – na szczęście Pollyanna taka właśnie jest. Nowe wydanie powieści ukazało się 31 lipca nakładem wyd. Marginesy
-
17.08.2024
-
22 min 34 s
-
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
17.08.2024
-
13 min 37 s
-
-
Gość specjalny - prof. Maciej Urbanowski o biografii i twórczości Stanisława Rembeka
Gościem specjalnym był prof. Maciej Urbanowski, literaturoznawca z Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość przypomni biografię i twórczość Stanisława Rembeka, który czynnie brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i opisywał ją w swoich książkach. 5 lipca nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się 10. tom "Dzieł zebranych" pisarza, wieńczący rozpoczętą w 2021 roku edycję. "Aneksy" przynoszą utwory, które bądź ukazały się wyłącznie na łamach prasy, jak opowieść dla młodzieży "Ekspedycja karna", bądź też nigdy nie doczekały się publikacji, jak wiersze czy obszerny esej o Bolesławie Piaseckim, założycielu PAX-u. Autorem wyboru i opracowania jest prof. Maciej Urbanowski.
-
15.08.2024
-
23 min 02 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
184 odcinki
-
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
16 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
-
Music Brothers
232 odcinkiNowa audycja w Polskim Radiu RDC – „Music Brothers”. To muzyczna podróż w świat biografii wybitnych polskich artystów, kulis pracy twórczej i anegdot z codziennego życia. Zapraszają Karol i Tomasz Radziwonowiczowie.
-
Wieczór literacki
444 odcinki„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym.