Wiadomości
Posłuchaj z regionu
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (336)
-
Gość specjalny: Anna Arno o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim w 70. rocznicę śmierci
Gościem specjalnym była Anna Arno, poetka, tłumaczka, eseistka, pisarka i biografistka, autorka m.in. książki "Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński", która ukazała się w 2013 roku nakładem wyd. Znak. Pretekstem do przypomnienia postaci poety jest przypadająca 6 grudnia 70. rocznica jego śmierci. Konstanty Ildefons Gałczyński zapisał się w historii literatury jako twórca wielokrotnie cytowanych i śpiewanych utworów lirycznych ("Zaczarowana dorożka", "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte", "Liryka, liryka, tkliwa dynamika", "Serwus, Madonna", "Dlaczego ogórek nie śpiewa", "Prośba o wyspy szczęśliwe", "Ocalić od zapomnienia") oraz pełnego groteskowego dowcipu i absurdalnego poczucia humoru "Teatrzyku Zielona Gęś". Jednak jego biografia, dziś postrzegana często przez pryzmat anegdot, stereotypów i wykreowanych legend, kryje w sobie wiele tragizmu, niedopowiedzianych historii i nieoczywistych ocen.
-
09.12.2023
-
23 min 30 s
-
-
Klub detektywów: Joanna Jodełka o kryminale "Thai crime. Zabójstwo w kraju uśmiechu"
Gościem w "Klubie detektywów" była Joanna Jodełka, pisarka, autorka wielu powieści kryminalnych i thrillerów psychologicznych, takich jak "Polichromia", "Kryminalistka", "Kamyk", "Wariatka", "Grzechotka", "2 miliony za Grunwald", "Rektorski czek", cyklu "Siostry Raj" ("Córka nieboszczyka", "Pamiętnik karła", "Żony Gniewu") oraz najnowszej książki "Thai crime. Zabójstwo w kraju uśmiechu", która ukazała się 25 października nakładem wyd. Harde. Akcja tej orientalnej opowieści rozgrywa się w tętniącej życiem stolicy Tajlandii oraz na tropikalnej bezludnej wyspie. Z przepływającej przez Bangkok rzeki Chao Phraya zostają wyłowione zwłoki. Wkrótce siedem osób z całego świata otrzymuje tajemnicze koperty z zaproszeniem na rajską wyspę... "Thai Crime. Zabójstwo w kraju uśmiechu" to powieść, która łączy cechy klasycznych kryminałów Agathy Christie z humorem serialu "Biały Lotos".
-
09.12.2023
-
20 min 44 s
-
-
W stumilowym lesie: Grażyna Bąkiewicz o książkach "Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?" oraz "Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka"
Gościem "Stumilowego lasu" była Grażyna Bąkiewicz, historyk, pedagog, autorka wielu publikacji dla dzieci i młodzieży, m.in. serii "Zdarzyło się w Polsce" oraz "Opowieści dzieci fabrykanta", a także książki "Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?" opublikowanej przez wyd. Nasza Księgarnia oraz książki "Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka", która ukazała się nakładem wyd. Literatura. "Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?" to jedenasty tom cyklu "Ale historia...", w którym grupka uczniów podróżuje w czasie do różnych epok i w ten niekonwencjonalny sposób uczy się historii. Tym razem Robert i jego koledzy postanawiają sprawdzić, czy Mikołaj Kopernik dokonał swojego przełomowego odkrycia samodzielnie czy może od kogoś je ściągnął? Przy okazji dowiedzą się m.in. dlaczego kiedyś złamaną nogę trzeba było leczyć u kata i jak dawniej fałszowano pieniądze. Z kolei książka "Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka" to humorystyczna opowieść w przystępny sposób przybliżająca małym czytelnikom zasady funkcjonowania państwa i najważniejsze informacje z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Podczas zabawy na podwórku Oleśka oraz jej koleżanki i koledzy na własnej skórze przekonują się, czym są demokracja, trójpodział władzy, konstytucja, kampania wyborcza, sprawiedliwość społeczna czy dyktatura.
-
09.12.2023
-
25 min 11 s
-
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
09.12.2023
-
12 min 26 s
-
-
Gość specjalny - Maria Kądzielska-Koper o książce reportażowej "Wojna naszych czasów"
Gościem specjalnym jest Maria Kądzielska-Koper, dziennikarka, współautorka i redaktorka książki-reportażu „Wojna naszych czasów”, wydanej w listopadzie przez Fundację "Oczami Nieba". Publikacja składa się z dziesięciu historii opowiedzianych przez czterech autorów – dziennikarzy, dokumentalistów: Arletę Bojke, Michała Owerczuka, Tomasza Piechala i Marię Kądzielską-Koper – ilustrowanych zdjęciami wybitnego fotoreportera, zdobywcy głównej nagrody Grand Press Photo Jakuba Szymczuka. To reportaż przedstawiający niezwykłe miejsce na mapie Warszawy – Domową Noclegownię na Łazienkowskiej 14 stworzoną przez Fundację "Oczami Nieba" dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Książka ukazuje historie zarówno uchodźców, którzy przeszli przez noclegownię, jak i wolontariuszy, którzy im pomagali. Porusza też kwestie relacji polsko-ukraińskich, wielkiej ofiarności i pomocy, jaką wykazali się Polacy w obliczu wojny, jak również realia ukraińskiej rzeczywistości.
-
02.12.2023
-
23 min 10 s
-
-
Klub detektywów - Andrzej Graul o powieści "Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy"
Gościem w "Klubie detektywów" jest Andrzej Graul, pisarz, krytyk literacki, wykładowca akademicki, redaktor, autor powieści "Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy", która ukazała się 15 listopada nakładem wyd. Glowbook. Parodia kryminału „Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy” opowiada o śledztwie kontrowersyjnego Analityka Praktyk Wątpliwych w tajemniczej stolicy egzotycznego zbytku i globalnej konspiracji, rządzącej się prawami ograniczonymi jedynie potencjałem języka i wyobraźni. Fantasmagoryczna Czungpalarma nasycona jest nonsensownym poczuciem humoru i postaciami równie groteskowymi, co groźnymi.
-
02.12.2023
-
23 min 38 s
-
-
W stumilowym lesie - Agata Teperek o książce-kalendarzu adwentowym "Tajemnica Dworu Helmersbruk" Evy Frantz
Gościem "Stumilowego lasu" jest Agata Teperek, tłumaczka literatury pięknej, popularnej oraz literatury faktu z języka szwedzkiego i niemieckiego. Do publikacji przetłumaczonych przez naszego gościa należy książka dla dzieci "Tajemnica Dworu Helmersbruk", która ukazała się 24 października nakładem wyd. Widnokrąg. Autorka tej powieści, Eva Frantz, choć mieszka w Finlandii, pisze po szwedzku jako osoba należąca do mniejszości szwedofińskiej. "Tajemnica Dworu Helmersbruk" została wydana w ramach projektu KSIĄŻKI NIOSĄCE NADZIEJĘ. Zawarte w nich historie pokazują pozytywne rozwiązania trudnych problemów i kształtują wartości takie jak życzliwość, empatia, tolerancja, odwaga oraz świadomość własnej wartości. "Tajemnica Dworu Helmersbruk" to opowieść o Florze Winter, która na początku grudnia 1975 roku przybywa wraz z mamą do małego nadmorskiego miasteczka. Zamieszkują w domku portiera znajdującym się na terenie opuszczonej posiadłości rodziny von Hiemsów. Szybko okazuje się, że stary dwór kryje w sobie wiele tajemnic... Książka wydana w formie kalendarza adwentowego składa się z 24 rozdziałów - po jednym na każdy dzień od pierwszego grudnia aż do Wigilii - i każdy zbliża Florę do odkrycia prawdy o posiadłości von Hiemsów oraz o niej samej.
-
02.12.2023
-
26 min 50 s
-
-
Z półki na półkę
Przegląd nowości wydawniczych.
-
02.12.2023
-
21 min 38 s
-
-
Gość specjalny - Marta Orzeszyna i Małgorzata Gutowska-Adamczyk o książce "Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł"
Gośćmi specjalnymi będą Marta Orzeszyna (znawczyni literatury i kultury francuskiej, autorka biografii Antoniego Cierplikowskiego "Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa") oraz Małgorzata Gutowska-Adamczyk (autorka wielu powieści historyczno-obyczajowych, w tym bestsellerowych serii "Fortuna i namiętności", "Osiedle Sielanka", "Cukiernia pod Amorem"). Przedmiotem naszej rozmowy będzie książka "Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł", która w nowym wydaniu ukazała się 26 września nakładem wyd. Rebis. To opowieść o jednym z najbarwniejszych okresów w dziejach Paryża, powszechnie kojarzonym z szaloną zabawą w Moulin Rouge i kankanem. Jednak belle epoque to przede wszystkim lata ożywionej działalności artystycznej, naukowej i politycznej oraz śmiałych przewrotów społeczno-obyczajowych - to właśnie wtedy Paryż nazywano stolicą świata. Ta ilustrowana fotografiami z epoki podróż w czasie, pełna niezwykłych historii, barwnych postaci, burzliwych miłości oraz wybitnych dzieł sztuki i literatury pozwala poczuć duszę miasta świateł z przełomu wieków.
-
25.11.2023
-
27 min 09 s
-
-
Klub detektywów - Wojciech Chmielarz o thrillerze "Zwykła przyzwoitość"
Gościem w "Klubie detektywów" będzie Wojciech Chmielarz, pisarz i dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść "Przejęcie", autor cyklu powieści z komisarzem Jakubem Mortką ("Podpalacz", "Farma lalek", "Przejęcie", "Osiedle marzeń", "Cienie", "Długa noc"), cyklu gliwickiego ("Wampir", "Zombie", "Wilkołak"), powieści "Królowa głodu" oraz thrillerów psychologicznych ("Żmijowisko", "Rana", "Wyrwa", "Za granicą"), a także cyklu z Bezimiennym ("Prosta sprawa", "Dług honorowy"), którego ostatni, trzeci tom "Zwykła przyzwoitość" ukazał się 11 października nakładem wyd. Marginesy. Charyzmatyczny bohater o tajemniczej przeszłości, zwany nadwiślańskim Jackiem Reacherem, tym razem staje w obronie warszawskich seniorów, którzy w niejasnych okolicznościach stracili swoje mieszkania, co prowadzi go w sam środek afery powiązanej z rynkiem nieruchomości...
-
25.11.2023
-
19 min
-