Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Spotkanie z Marcinem Przewoźniakiem, pisarzem i pedagogiem, autorem licznych książek dla dzieci i młodzieży, takich jak „Poradnik małego skauta”, „Wielka encyklopedia krasnoludków”, „Puk, puk! Zastałem Króla?”, „Najdziwniejsze fobie”, „Goście, goście”, serii o Gangu Fajniaków, dwuczęściowego cyklu „Mama w occie” oraz książki „Ostatni trop Kopernika”, która ukazała się 3 kwietnia nakładem wyd. Literatura. Podążając śladem sekretnych zapisków słynnego astronoma z ostatnich chwil jego życia, dowiemy się m.in. czym był tajemniczy "Almanach" Kopernika, dlaczego niektórzy podejrzewali go o szpiegostwo na rzecz polskiego króla i czym Mikołaj Kopernik - patron roku 2023 - może zaimponować współczesnym nastolatkom.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (520)
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
07.09.2024
-
15 min 35 s
-
-
Gość specjalny - Magda Knedler o powieści "Łączniczka" oraz innych książkach związanych z Powstaniem Warszawskim i II wojną światową
Gościem specjalnym jest Magda Knedler, pisarka, autorka książek obyczajowych i historycznych, fabularyzowanych biografii oraz powieści opartych na faktach, m.in. "Położna z Auschwitz", "Moje przyjaciółki z Ravensbruck", "Szepty z Wyspy Samotności", "Nikt ci nie uwierzy", "Narzeczone Chopina", "Usta rzeźbiarki", "Narzeczona z Powstania", "Pani Labiryntu", cyklu o Medei Steinbart oraz powieści historycznej "Łączniczka" opublikowanej przez wyd. Mando. "Łączniczka" to opowieść o Annie Smoleńskiej - harcerce Szarych Szeregów, zapomnianej bohaterce warszawskiej konspiracji, współtwórczyni Kotwicy - znaku Polski Walczącej. Ta historia, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, rzuca też nowe światło na rolę kobiet w okupowanej Warszawie i przypomina ich wkład w walce o wolność. Wśród wielu książek Magdy Knedler poświęconych trudnym czasom wojny jest m.in. także powieść "Narzeczona z Powstania", oparta na autentycznych losach dziadków autorki i ukazująca powstańczą codzienność.
-
31.08.2024
-
27 min 47 s
-
-
Klub detektywów - Małgorzata Rogala o kryminałach "Kopia doskonała" i "Zbrodnia przed północą"
Gościem w "Klubie detektywów" jest Małgorzata Rogala, pisarka, autorka kilku serii kryminalnych, takich jak: "Agata Górska i Sławek Tomczyk", "Weronika Nawrocka", "Celina Stefańska" (pierwszy tom tej serii "Kopia doskonała" ukazał się w nowym wydaniu 3 lipca) oraz cyklu "Pełnia tajemnic", którego ostatnia część, powieść "Zbrodnia przed północą" ukazała się niedawno nakładem wyd. Skarpa Warszawska. "Kopia doskonała" to historia Dominiki Wojtowicz, która otrzymuje propozycję wyjazdu do Francji w celu skopiowania obrazu, który znajduje się w zbiorach galerii sztuki w Lyonie. Po skończonej pracy oryginał płótna zostaje skradziony, a kopistka znika. Wkrótce babcia Dominiki otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Przekonana, że to zakamuflowana wiadomość od wnuczki, zwraca się z prośbą o pomoc do Celiny Stefańskiej – początkującej prywatnej detektyw, zmagającej się z własnymi fobiami i traumami. W "Zbrodni przed północą" przenosimy się do pełnej zagadek miejscowości Pełnia. Po latach do rodzinnego miasteczka wraca Antoni z narzeczoną. Para kupuje dom, bierze ślub w kościele na wzgórzu i organizuje wesele w pensjonacie nad jeziorem. Kiedy zabawa trwa na całego, na oczach gości, rodziny i przyjaciół umiera panna młoda. Wkrótce się okazuje, że została otruta. Kto zabił Judytę? Jakim motywem kierował się sprawca? A może dziewczyna zginęła przez pomyłkę?
-
31.08.2024
-
17 min 32 s
-
-
W stumilowym lesie - Barbara Niedźwiecka o powieści biograficznej "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren" Susanne Lieder
Gościem "Stumilowego lasu" jest Barbara Niedźwiecka, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, autorka przekładu książki Susanne Lieder "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren", która ukazała się 3 lipca nakładem wyd. Marginesy. To poruszająca opowieść o pisarce, która swoimi książkami uszczęśliwiła pokolenia młodych czytelników. Rok 1929. Młoda Astrid z trudem łączy rolę samotnej matki z pracą zawodową. Jest jednak gotowa na każde poświęcenie, by stworzyć synowi Lassemu bezpieczny i kochający dom. Powściągliwa i skryta dziewczyna postanawia obdarzyć zaufaniem okazującego jej szczególne względy Sturego, który spełni jej marzenie o założeniu szczęśliwej rodziny. Najbliżsi zawsze byli dla Astrid najważniejsi i to właśnie z miłości do dzieci, którym opowiadała historie na dobranoc, zrodziło się jej pisarstwo. Niegasnąca radość życia i nieskrępowana wyobraźnia pozwoliły jej wykreować niezapomniane postaci: Pippi Pończoszankę, Kallego Blomkvista, Karlssona z Dachu czy wesołą gromadkę dzieci z Bullerbyn. Choć droga do sławy nie była łatwa, walczyła o swoje opowieści, nie tracąc wiary w to, że gdy ujrzą światło dzienne, na zawsze zapiszą się w sercach czytelników.
-
31.08.2024
-
16 min 10 s
-
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
31.08.2024
-
09 min 18 s
-
-
Klub detektywów - Maja van Straaten o kryminale retro "Frania Tańska i Kolekcjoner Widmo"
Gościem w "Klubie detektywów" jest Maja van Straaten, autorka kryminałów retro o malarce Frani Tańskiej i jej niezwykłych przygodach. Po świetnie przyjętej powieści "Frania Tańska i tajemnica zaginionego obrazu" 7 sierpnia nakładem wyd. Lira ukazał się drugi tom cyklu "Frania Tańska i Kolekcjoner Widmo". Wiosna 1925 roku. Frania Tańska wraz z kustoszem Skiełłą wpada na kolejny pomysł, jak podreperować budżet Muzeum Narodowego, i dołącza do ekspedycji archeologicznej, która bada kujawskie piramidy. Na miejscu natrafia na ślad bezcennej rzeźby o dużej wartości muzealnej i rusza jej tropem, wbrew zdrowemu rozsądkowi i radom otoczenia. Obietnica sensacyjnego odkrycia przyciąga również tajemniczego Kolekcjonera Widmo. Kim jest bezwzględny zbieracz zabytków? Czy Frani uda się go ubiec? Do eskapady na Kujawy dołączają również przyjaciele Frani: Lola Nowicka, reporterka rubryki towarzyskiej poczytnego tygodnika, oraz Sándor Bercsényi, czarujący Węgier, właściciel najlepszego składu z tokajami w Warszawie. Każde z nich ma własne powody pośpiesznego wyjazdu na Kujawy…
-
24.08.2024
-
19 min 27 s
-
-
Gość specjalny - Adam Węgłowski o pamiętniku z Powstania Warszawskiego "Tragedia 63 dni" Janusza Patalonga
Gościem specjalnym jest Adam Węgłowski, dziennikarz, pisarz specjalizujący się w literaturze historycznej i kryminalnej, autor książek popularyzujących historię oraz kryminałów retro (m.in. serii o detektywie Kamilu Kordzie czy powieści "Pruski lód" i "Pruski mur"), autor wstępu do książki "Tragedia 63 dni" – niepublikowanego pamiętnika z Powstania Warszawskiego autorstwa Janusza Patalonga - która ukazała się 14 sierpnia nakładem wyd. Skarpa Warszawska. "Tragedia 63 dni" to szkic wypadków, jakie się w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 roku rozgrywały, a jakich autor był współuczestnikiem. Stały kontakt zarówno z żołnierzami Powstania, jak i ludnością cywilną, przeżycia i obserwacje własne z jednej - a prasa i informacje ze sztabu AK z drugiej strony. Jak pisze sam autor: „Zniknęło normalne dotąd życie. Śródmieście, wojną teraz dotknięte, nauczyło się żyć życiem wojny. Z ulic, po których często ślad nawet nie został, zeszło do piwnic i schronów, i tam pracowało dalej i trwało w walce”.
-
24.08.2024
-
23 min 12 s
-
-
W stumilowym lesie - Iwona Mączka o książce dla dzieci "Lisek" Edwarda van de Vendela
Gościem "Stumilowego lasu" jest Iwona Mączka, tłumaczka z języka niderlandzkiego, niemieckiego i angielskiego, specjalizująca się w przekładzie literatury pięknej, popularnej i literatury faktu oraz książek dla dzieci i młodzieży, m.in. książki Edwarda van de Vendela "Lisek", która ukazała się niedawno nakładem wyd. Widnokrąg. To przepiękna opowieść o dzieciństwie, rodzinie i przyjaźni opisana z perspektywy małego lisa; jedna z tych historii, które budują mosty między światem ludzi i zwierząt. Mały Lisek bawi się na wydmach, gdy nagle, goniąc motyla, TRACH… spada ze skarpy! Tak zaczyna się sen Liska, w którym przeżywa od nowa całe swoje lisie życie. Śni o tym, gdy z braćmi i siostrami po raz pierwszy opuścili lisią norę, o spotkaniu z ludzkim dzieckiem, które zostało jego przyjacielem, o paskudnym szklanym słoju, w którym utknęła mu głowa… oraz wielu innych chwilach – tych dobrych, najlepszych i tych trudniejszych.
-
24.08.2024
-
19 min 05 s
-
-
Z półki na półkę
przegląd nowości wydawniczych.
-
24.08.2024
-
12 min 55 s
-
-
Gość specjalny – Natalia Rosiak o książce "Italia - kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Południowe"
Gościem specjalnym była Natalia Rosiak, blogerka i pisarka, autorka trzech książek: "Samochodem po Italii", "Italia - kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Północne" oraz "Italia - kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Południowe", która ukazała się 19 czerwca nakładem wyd. Luna. Natalia Rosiak dzieli się doświadczeniami i spostrzeżeniami ze swoich częstych i długich podróży po Italii. Własne relacje przeplata ciekawostkami na temat odwiedzanych miejsc, zapachami i smakami regionalnych kuchni oraz opowieściami Polaków mieszkających na stałe we Włoszech, a także licznymi cytatami z klasyków literatury. Wycieczka w góry Kalabrii w towarzystwie mieszkańców, miejsca na Capri, do których nie dociera masowa turystyka, wędrówka przez góry Wybrzeża Amalfitańskiego, zachwycające zakątki Sardynii, malowniczy Park Narodowy Gran Sasso w sercu Apeninów, ogrody pachnące kwiatami, zabytkowe wille, urokliwe miasteczka, małe wyspy, tajemnicze jeziora, kolorowe wioski rybackie i wiele więcej, okraszone ponad 200 kolorowymi zdjęciami!
-
17.08.2024
-
26 min 46 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
188 odcinków
-
W rytmie kultury
71 odcinkówMagazyn bieżących wydarzeń kulturalnych z obszaru teatru, filmu, literatury, tańca, sztuk wizualnych.
-
Niedzielny Poranek
2212 odcinkówSiła twórczej zabawy o poranku
-
Music Brothers
232 odcinkiNowa audycja w Polskim Radiu RDC – „Music Brothers”. To muzyczna podróż w świat biografii wybitnych polskich artystów, kulis pracy twórczej i anegdot z codziennego życia. Zapraszają Karol i Tomasz Radziwonowiczowie.