Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Spotkanie z Lucyną Olejniczak, pisarką, autorką książek „Dagerotyp. Tajemnica Chopina”, „Jestem blisko”, „Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela”, „Wypadek na ulicy Starowiślnej”, „Księżniczka”, bestsellerowej serii „Kobiety z ulicy Grodzkiej” oraz cyklu „Lilie królowej: saga średniowieczna”, którego drugi tom, „Wiedźmy”, ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Prószyński. W drugiej części spotkania będziemy rozmawiać o o literackim konstruowaniu średniowiecznej i dziewiętnastowiecznej rzeczywistości.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (284)
-
Gość specjalny - Mirella Wąsiewicz o reportażu "Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować"
Gościem specjalnym Mirella Wąsiewicz, współautorka (wraz z Aleksandrą Kozłowską) książki "Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować" opublikowanej 3 lipca nakładem wyd. Znak Horyzont. To pierwsza książka, która mówi o blaskach i cieniach życia na Islandii. Polacy pracują tam we wszystkich sektorach, zakładają własne biznesy, przewodzą strajkom, stoją na czele rady miejskiej. Jedni są tak bogaci, że mogą kupić żonie gwiazdkę z nieba, inni ledwo wiążą koniec z końcem. Historię "nowych Wikingów" piszą po swojemu. Opowiadają o problemach, których się nie spodziewali, pokazują życie na Islandii z wielu perspektyw, zdradzają miejsca, które warto zobaczyć i te, do których lepiej się nie zapuszczać.
-
16.09.2023
-
27 min 22 s
-
-
Klub detektywów - Weronika Mathia o kryminale "Żar"
Gościem w "Klubie detektywów" Weronika Mathia, autorka powieści "Żar", która ukazała się 6 września nakładem wyd. Czwarta Strona. Weronika Mathia to dziennikarka, copywriterka, politolożka oraz współzałożycielka szkoły kreatywnego pisania "Kuźnia Bestsellerów", a także dwukrotna laureatka konkursu na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego we Wrocławiu. Jej debiutancka powieść to historia osób, które od lat noszą w sobie tytułowy żar. Są nim trudne przeżycia, zawiedzione nadzieje, złe decyzje i krzywdy - te, które im wyrządzono lub te, które wyrządzili innym. "Żar" to niepokojący, wielowarstwowy kryminał, który porusza ważne tematy i zostawia po sobie ślad w pamięci.
-
16.09.2023
-
18 min 41 s
-
-
W stumilowym lesie - Artur Gębka o książce "Ten Pan" oraz bajkach terapeutycznych dla dzieci i dorosłych
Gościem "Stumilowego lasu" Artur Gębka, psycholog dziecięcy, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny i autor książek dla dzieci, takich jak "Znikodem i zagadka lęku", "Smutek, którego nikt nie chciał", "Butelka taty" oraz najnowsza "Ten Pan", która ukazała się 15 września nakładem wyd. Widnokrąg. Wszystkie publikacje oparte są na zasadach terapii ACT (akceptacji i zaangażowania), która może być szczególnie pomocna dla osób z zaburzeniami lękowymi, depresją i trudnościami w regulacji emocji. Książka "Ten Pan" to napisana z wielką wrażliwością i zrozumieniem opowieść o bezdomności oraz wykluczeniu, niezwykle sugestywna i poruszająca. Historia, która niesie nadzieję, ale też zachęca do refleksji. Zdobią ją eteryczne akwarele w czterech kolorystycznych odsłonach nawiązujących do pór roku autorstwa Natalii Chirkowskiej.
-
16.09.2023
-
24 min 34 s
-
-
Z półki na półkę
Przegląd nowości wydawniczych.
-
16.09.2023
-
15 min 35 s
-
-
Gość specjalny - prof. Maria Olszewska o "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej
Gościem specjalnym jest prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni literatury II połowy XIX wieku. W związku z odbywającym się w sobotę 9 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie Narodowym Czytaniem porozmawiamy o lekturze tegorocznej, XII edycji - powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Zastanowimy się m.in. nad tym, na ile biografia pisarki wpłynęła na treść utworu, jakie tajemnice skrywają bohaterowie powieści i dlaczego tak wiele poruszonych w "Nad Niemnem" wątków brzmi zaskakująco współcześnie.
-
09.09.2023
-
30 min 01 s
-
-
Klub detektywów - Mieczysław Gorzka o thrillerze psychologicznym "Poszukiwacz zwłok"
Gościem w "Klubie detektywów" będzie Mieczysław Gorzka, pisarz, autor dwutomowego cyklu „Wściekłe psy” („Polowanie na psy”, „Dziewięć”), serii kryminalnej „Cienie przeszłości” (na którą składają się tomy „Martwy sad”, „Iluzja” i „Totentanz”) oraz powieści „Krwawnica” i „Lilie”, a także najnowszej książki „Poszukiwacz zwłok”, która ukazała się 9 sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.
-
09.09.2023
-
16 min 32 s
-
-
W stumilowym lesie - dr Anna Czernow o klasyce baśni dla dzieci oraz o zjawisku retellingu literackiego
Gościem "Stumilowego lasu" jest dr Anna Czernow, tłumaczka z języka szwedzkiego, literaturoznawczyni, badaczka literatury dla dzieci i młodzieży, autorka wielu artykułów naukowych, publikowanych w tomach zbiorowych i czasopismach branżowych w kraju i za granicą; w latach 2015–2023 prezeska Polskiej Sekcji IBBY. Porozmawiamy o klasyce literatury dla dzieci - baśniach należących do światowego kanonu (utworach braci Grimm czy Hansa Christiana Andersena) oraz bajkach spopularyzowanych w Disneyowskich wersjach filmowych (Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Mała Syrenka, Kubuś Puchatek, Alicja w Krainie Czarów). Zastanowimy się, w jaki sposób funkcjonują baśnie we współczesnej kulturze i skąd bierze się popularność i różnorodność literackich retellingów, czyli znanych historii opowiedzianych na nowo. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, kto jest rzeczywistym odbiorcą "przepisanych" baśni (unowocześnień, przeróbek, pastiszy, nawiązań literackich) oraz wydawanych obecnie wersji kanonicznych (bez cenzury).
-
09.09.2023
-
23 min 03 s
-
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
09.09.2023
-
23 min 11 s
-
-
Gość specjalny: Magda Knedler o powieści "Pewnego razu w Wenecji"
Gościem specjalnym była Magda Knedler, pisarka, autorka powieści obyczajowych i historycznych, fabularyzowanych biografii oraz powieści opartych na faktach, m.in. „Położna z Auschwitz”, „Moje przyjaciółki z Ravensbruck”, „Szepty z Wyspy Samotności”, „Nikt ci nie uwierzy”, „Narzeczone Chopina”, „Usta rzeźbiarki”, „Narzeczona z Powstania”, „Pani Labiryntu”, „Łączniczka” oraz najnowszej powieści "Pewnego razu w Wenecji", która ukazała się 12 lipca nakładem wyd. Mando.
-
02.09.2023
-
24 min 31 s
-
-
Klub detektywów: Bartosz Szczygielski o thrillerze "Nieodwracalnie" oraz antologii opowiadań kryminalnych "Zbrodnia w Operze"
Gościem w "Klubie detektywów" był Bartosz Szczygielski, pisarz i dziennikarz, autor thrillerów oraz powieści kryminalnych, takich jak trylogia pruszkowska „Aorta”, „Krew”, „Serce” z komisarzem Gabrielem Bysiem, powieści „Krok trzeci”, „Winni jesteśmy wszyscy”, „Nie chcesz wiedzieć”, „Dolina cieni”, „Nim skończy się noc”, „Dzień gniewu”, cyklu dla dzieci "Wskazówki" oraz najnowszego thrillera „Nieodwracalnie”, który ukazał się 23 sierpnia nakładem wyd. Czwarta Strona. Bohater powieści, Adam Zwidowski, w młodości opuszcza rodzime miasteczko i przeprowadza się do Anglii. Po latach otrzymuje list, z którego wynika, że jego najlepszy przyjaciel z czasów dzieciństwa popełnił samobójstwo. Zwidowski przepełniony wyrzutami sumienia odbywa podróż w rodzime strony, jednak nie wszystko jest takie, jak mogłoby się wydawać. W trzymającym w napięciu thrillerze "Nieodwracalnie" autor opowiada o kruchości relacji i o tym, jak łatwo zapominamy o ludziach, którzy kiedyś byli dla nas ważni. Z Bartoszem Szczygielskim porozmawiamy także o antologii opowiadań kryminalnych "Zbrodnia w Operze" (wyd. Harde), których akcja dzieje się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. W zbiorze znajdują się teksty czołówki polskich autorów kryminalnych – Katarzyny Gacek, Joanny Jodełki, Anny Rozenberg, Gai Grzegorzewskiej, Macieja Siembiedy, Bartosza Szczygielskiego, Alka Rogozińskiego, Janusza Onufrowicza, Grzegorza Skorupskiego i Roberta Ostaszewskiego. Na specjalne zaproszenie dyrektora Waldemara Dąbrowskiego zwiedzili oni nawet najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki Teatru Wielkiego, które stały się sceną wykreowanych przez nich zbrodni...
-
02.09.2023
-
21 min 36 s
-