Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem "Stumilowego lasu" była Beata Ostrowicka, pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, takich jak „Niezwykłe wakacje”, „Eliksir przygód”, „Tajemnica szkatułki”, „Świat do góry nogami”, „Ale ja tak chcę”, „Zła dziewczyna”, „Przecież cię znam”, „Czarodziejka osobliwa. Opowieść o Marii Konopnickiej” czy najnowszej "Muchomora, leśna czarodziejka", która ukazała się niedawno nakładem wyd. Literatura. Muchomora, zielonowłosa Opiekunka lasu, razem z psem Szyszkiem wędruje codziennie leśnymi ścieżkami. Zamiast zajmować się swoją pracą – złocić liście, słodzić jagody i dbać o zwierzęta, Muchomora sprząta. Sprząta po ludziach, którzy „przypadkiem” zostawili w jej lesie góry śmieci. Jak im wytłumaczyć, że ekologia jest ważna? Jak nauczyć ekomyślenia ich dzieci? Muchomora ma na to pomysł.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (512)
-
Z półki na półkę
przegląd nowości wydawniczych.
-
24.08.2024
-
12 min 55 s
-
-
Gość specjalny – Natalia Rosiak o książce "Italia - kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Południowe"
Gościem specjalnym była Natalia Rosiak, blogerka i pisarka, autorka trzech książek: "Samochodem po Italii", "Italia - kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Północne" oraz "Italia - kraina kontrastów i różnorodności. Włochy Południowe", która ukazała się 19 czerwca nakładem wyd. Luna. Natalia Rosiak dzieli się doświadczeniami i spostrzeżeniami ze swoich częstych i długich podróży po Italii. Własne relacje przeplata ciekawostkami na temat odwiedzanych miejsc, zapachami i smakami regionalnych kuchni oraz opowieściami Polaków mieszkających na stałe we Włoszech, a także licznymi cytatami z klasyków literatury. Wycieczka w góry Kalabrii w towarzystwie mieszkańców, miejsca na Capri, do których nie dociera masowa turystyka, wędrówka przez góry Wybrzeża Amalfitańskiego, zachwycające zakątki Sardynii, malowniczy Park Narodowy Gran Sasso w sercu Apeninów, ogrody pachnące kwiatami, zabytkowe wille, urokliwe miasteczka, małe wyspy, tajemnicze jeziora, kolorowe wioski rybackie i wiele więcej, okraszone ponad 200 kolorowymi zdjęciami!
-
17.08.2024
-
26 min 46 s
-
-
Klub detektywów – Michał Wagner o kryminale komediowym "Sopocka gorączka"
Gościem w "Klubie detektywów" był Michał Wagner, autor dwóch kryminałów komediowych z dziennikarzem Teodorem Koltem w roli głównej: powieści "Mów mi Kolt" oraz jej kontynuacji zatytułowanej "Sopocka gorączka", która ukazała się 31 lipca nakładem wyd. Dolnośląskiego. Ostatnie dni lata w Trójmieście. Szef dziennikarskiego kolektywu Provocatio wyjeżdża na urlop i mianuje ekscentrycznego reportera Teodora Kolta tymczasowym naczelnym. Już pierwszego dnia w redakcji pojawia się nieznajomy i, co gorsza, nieżywy mężczyzna z ołówkiem wbitym w gardło. Kolt z redakcyjną partnerką Matyldą ruszają tropem kryminalnej łamigłówki i trafiają wprost do sopockiego Grand Hotelu, gdzie wplątują się w gęstą sieć tajemnic, wiszącą nad uczestnikami dorocznego konwentu krzyżówkowiczów i szaradzistów. W sercu kurortu dziennikarze tropią mordercę, walcząc z czasem i własnymi demonami. Czy zdążą odgadnąć wszystkie hasła i znaleźć rozwiązanie krwawej krzyżówki, nim wrzask krążących nad głowami mew przerodzi się w przeraźliwy krzyk kolejnej ofiary?
-
17.08.2024
-
18 min 14 s
-
-
W stumilowym lesie – Agnieszka Wilga o książce "Pollyanna dorasta" Eleanor H. Porter
Gościem "Stumilowego lasu" była Agnieszka Wilga, tłumaczka z języka angielskiego, specjalizująca się w przekładach z literatury faktu, beletrystyki, eseistyki oraz literatury dziecięcej i młodzieżowej, autorka nowego tłumaczenia powieści "Pollyanna dorasta" - drugiego tomu kultowej "Pollyanny" amerykańskiej pisarki Eleanor H. Porter. Napisana ponad sto lat temu książka należy do klasyki światowej literatury dziecięcej. Po udanej rocznej rekonwalescencji po wypadku, na skutek którego straciła władzę w nogach, Pollyanna nadal rozwesela wszystkich pogodną osobowością i niesłabnącym dobrym humorem. Zaproszona przez swoją dawną pielęgniarkę Dellę Wetherby jedzie do Bostonu, gdzie angażuje się w poszukiwania zaginionego siostrzeńca pani Carew, siostry Delli. Z biegiem lat Pollyanna wyrasta na troskliwą młodą damę, która nigdy nie traci charakterystycznej iskry dobrego humoru, mimo że jej rodzinę wkrótce dotyka tragedia, a sama dziewczyna zostaje wplątana w skomplikowany trójkąt miłosny. Potrzeba wyjątkowego człowieka, aby przejść przez to wszystko z uśmiechem na twarzy – na szczęście Pollyanna taka właśnie jest. Nowe wydanie powieści ukazało się 31 lipca nakładem wyd. Marginesy
-
17.08.2024
-
22 min 34 s
-
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
17.08.2024
-
13 min 37 s
-
-
Gość specjalny - prof. Maciej Urbanowski o biografii i twórczości Stanisława Rembeka
Gościem specjalnym był prof. Maciej Urbanowski, literaturoznawca z Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość przypomni biografię i twórczość Stanisława Rembeka, który czynnie brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i opisywał ją w swoich książkach. 5 lipca nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się 10. tom "Dzieł zebranych" pisarza, wieńczący rozpoczętą w 2021 roku edycję. "Aneksy" przynoszą utwory, które bądź ukazały się wyłącznie na łamach prasy, jak opowieść dla młodzieży "Ekspedycja karna", bądź też nigdy nie doczekały się publikacji, jak wiersze czy obszerny esej o Bolesławie Piaseckim, założycielu PAX-u. Autorem wyboru i opracowania jest prof. Maciej Urbanowski.
-
15.08.2024
-
23 min 02 s
-
-
Klub detektywów - Marcin Ciszewski o powieści "www.1944.waw.pl" oraz cyklu thrillerów political fiction "Jakub Tyszkiewicz"
Gościem w "Klubie detektywów" był Marcin Ciszewski, pisarz i scenarzysta, autor wielu kryminałów, thrillerów i powieści sensacyjnych. Do jego najbardziej znanych książek należą powieści historyczne z Wilhelmem Krugerem, seria WWW opowiadająca o tym, jak alternatywnie mogłaby się potoczyć historia, którą tak dobrze znamy oraz cykl thrillerów political fiction z podinspektorem Jakubem Tyszkiewiczem ("Wiatr", "Mróz", "Upał", "Mgła"), który obecnie ukazuje się w nowej odsłonie nakładem wyd. Skarpa Warszawska. Trzeci tom serii WWW zatytułowany "www.1944.waw.pl" zabiera nas do Warszawy z czasów Powstania Warszawskiego. Do walczącej stolicy trafiają żołnierze z XXI wieku, przeszkoleni i uzbrojeni w najnowszy sprzęt. Czy to wystarczy, aby powstańcy poradzili sobie z doborowymi jednostkami Wehrmachtu i SS? Czy Warszawa podniesie się i odwróci prześladujące ją fatum?
-
15.08.2024
-
21 min 52 s
-
-
Gość specjalny - Aneta Krasińska o powieści "Sanitariuszka"
Gościem specjalnym jest Aneta Krasińska, pisarka, autorka książek obyczajowych i obyczajowo-historycznych, takich jak serie "Nauczycielka z getta", "Trylogia gdańska ", "Matylda" oraz powieści "Sanitariuszka", która ukaże się 14 sierpnia nakładem wyd. Skarpa Warszawska. To opublikowana z okazji 80. rocznicy Postania Warszawskiego pełna emocji, poruszająca powieść o determinacji i poświęceniu kobiet walczących o wolną Polskę. Wybuch II wojny światowej i wieloletnia okupacja Polski krzyżuje plany dobrze zapowiadającej się pianistce – Amelii Bogdańskiej. Talent odziedziczony po brutalnie zabitym przez nazistów ojcu nie może rozkwitnąć. By zarobić na utrzymanie, kobieta ima się różnych zajęć, choć wciąż marzy o koncertach w wolnej Europie. Za sprawą młodszych braci, którzy decydują się przystąpić do Powstania, zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób może ich chronić. To prowadzi do rozlicznych kłótni między rodzeństwem i do podjęcia przez Amelię zaskakującej decyzji, która na zawsze odmieni jej los…
-
10.08.2024
-
23 min 14 s
-
-
Klub detektywów - Izabela Janiszewska o thrillerze psychologicznym "Noc kłamstw"
Gościem w "Klubie detektywów" jest Izabela Janiszewska, pisarka, autorka trylogii kryminalnej o Larysie Luboń i Brunonie Wilczyńskim, thrillerów "Niewybaczalne", "Apartament", "Ludzie z mgły", "W szponach" oraz najnowszej książki "Noc kłamstw", która ukazała się 19 czerwca nakładem wyd. Czwarta Strona. To pełna napięcia i poczucia niepokoju opowieść o tym, że każda rodzina ma swoje sekrety, ale niektóre skrywają ich więcej niż inne. Anna i Mikołaj wiodą wspaniałe życie. Ona pisze książki, on prowadzi kawiarnię. Mają piękny dom i cudowne dzieci. Niemal każdy chciałby się z nimi zamienić. Aż do dnia, w którym stają się podejrzanymi o zabójstwo. Gdy w październikową noc ginie opiekunka ich synów, na idealnej fasadzie rodziny Tochmanów pojawiają się rysy, a tajemnice skrywane przez lata zaczynają wyłaniać się z cienia. Chcąc odróżnić prawdę od fałszu, prowadzący sprawę komisarz Leon Mruk, musi uważnie wsłuchać się nie w to, co Tochmanowie mówią, lecz w to, co pomijają milczeniem. Bo czasem najstraszniejsze sekrety tkwią w tym, co niewypowiedziane. A najgłębsza prawda o ludziach kryje się w ich kłamstwach.
-
10.08.2024
-
18 min 50 s
-
-
W stumilowym lesie - Jan Wilkanowski o książce "Mazury, Warmia i okolice. Przewodnik dla dużych i małych"
Gościem "Stumilowego lasu" jest Jan Wilkanowski, nauczyciel, działacz ekologiczny, przewodnik, pisarz, autor trzech książek dla dzieci: "Błękitne opowieści", "Bałtyk. Przewodnik dla dużych i małych" oraz "Mazury, Warmia i okolice. Przewodnik dla dużych i małych", która ukazała się 19 czerwca nakładem wyd. Literackiego. To idealna propozycja na wakacje nie tylko dla miłośników Krainy Tysiąca Jezior, ale też dla wszystkich, którzy wybierają się latem w okolice województwa warmińsko-mazurskiego i chcieliby poznać jego atrakcje, nieznane zakątki i tajemnice. Dzięki nowej publikacji Jana Wilkanowskiego duzi i mali podróżnicy dowiedzą się: gdzie statki pływają po trawie? gdzie mieszka najwięcej bocianów w Polsce? jak wygląda wybuchowe jezioro? gdzie szukać zaginionej komnaty, a gdzie mazurskiej piramidy? czy na Mazurach można jeździć na nartach? gdzie raki zimują? dlaczego Giżycko nazwano żeglarską stolicą Polski? gdzie szukać władcy pierścieni? oraz wielu innych ciekawostek.
-
10.08.2024
-
23 min 46 s
-