Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Niedawno odrestaurowany zabytkowy mur na warszawskim Mariensztacie został zniszczony — szpeci go ogromny napis „Witamy w stolicy” w barwach warszawskiego klubu „Legia”. Po katastrofie budowlanej w 2022 roku XVII-wieczny mur oporowy Pałacu Kazanowskich przeszedł kompleksowy remont, który zakończył się pod koniec ubiegłego roku.
O szkodzie poinformowała radna Agata Diduszko-Zyglewska, stołeczny konserwator zabytków powiadomił policję, która wszczęła czynności sprawdzające.
Jak obecnie wygląda sytuacja, czy są ustalenia dotyczące sprawców? Jak będzie wyglądało usunięcie szkody oraz czy można zapobiec tego typu wydarzeniom?
Goście:
- Agata Diduszko-Zyglewska - Radna m.st. Warszawy, Nowa Lewica
- Michał Krasucki - Stołeczny Konserwator Zabytków
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Jest sprawa
„Jest Sprawa” to audycja o charakterze publicystyczno-reporterskim. Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Rozmawiamy o sprawach społecznych, obyczajowych, miejskich – budzących emocje i wymagających wyjaśnienia na forum publicznym. Podejmujemy też interwencje w sprawach naszych słuchaczy.
Audycja trwa godzinę i zawsze można wziąć w niej aktywny udział, dzwoniąc pod numer 22 645 90 90, dzieląc się swoją opinią lub zdaniem na podejmowany temat.
Zapraszamy do kontaktu z nami telefonicznie, mailowo (jestsprawa@rdc.pl) lub listownie.
Odcinki podcastu (2870)
-
Brak zadaszenia na przystankach. Dlaczego tak trudno rozwiązać ten problem?
Mieszkańcy i radni apelują do władz miasta o poprawę infrastruktury przystankowej. Wiele stołecznych przystanków wciąż pozostaje bez zadaszenia, co utrudnia oczekiwanie na transport, szczególnie w niekorzystnych warunkach pogodowych. Dlaczego problem nadal nie został rozwiązany?
Tomasz Kunert - Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego
Danuta Zaleska - Radna dzielnicy Białołęka, Razem Dla Białołęki
Agnieszka Borowska - Radna m.st. Warszawy, Koalicja Obywatelska
-
19.03.2025
-
18 min 39 s
-
-
Jak hejtują polscy internauci? Nowy raport SWPS
37 proc. internautów przyznaje, że zdarzyło im się wyrazić krytyczną opinię w sieci. Ofiarami hejtu najczęściej są mniejszości seksualne, osoby z nadwagą oraz celebryci. Kto i dlaczego publikuje obraźliwe komentarze? Jak zmieniło się to w ciągu ostatnich pięciu lat?
Dr Hab. Prof. Uniwersytetu SWPS - Marek Kochan - Językoznawca, medioznawca
-
19.03.2025
-
22 min 21 s
-
-
Problemy organizacji pozarządowych
Problemy organizacji pozarządowych — tych korzystających z 1,5%, dotacji, grantów w przypadku, w którym fundacja, czy stowarzyszenie działające od dawna przestaje dostawać dofinansowanie. Z jakimi problemami zderzają się tego typu organizacje, co robić w takiej sytuacji z podopiecznymi, którzy korzystali z pomocy?
Goście:
- Katarzyna Czajka z Fundacji Godnie Żyć
- Edyta Foryś z Fundacji REST-ART
- Monika Chrzczonowicz z zespołu badań Stowarzyszenia Klon/Jawor
-
17.03.2025
-
21 min 19 s
-
Planowanie budżetów – jak przewidzieć nieprzewidywalne?
Planowanie budżetów – jak przewidzieć nieprzewidywalne? Jak uprościć podatki i opłaty lokalne? Kuriozalne przepisy – kiedy prawo, zamiast pomagać, szkodzi? Co ustalono w trakcie VII Krajowego Kongresu Forów Skarbników?
Na te pytania odpowiedziała Aneta Maciążek, skarbnik gm. Tomaszów Mazowiecki, członek Krajowej Rady Forów Skarbników.
-
17.03.2025
-
22 min 52 s
-
-
O służbie wojskowej w Polsce
W audycji „Jest sprawa” dyskusja o służbie wojskowej w Polsce. Kto może zostać zawodowym żołnierzem i jak wygląda proces rekrutacji? Czy powrót obowiązkowej służby wojskowej jest potrzebny? Na czym ma polegać powszechne szkolenie wojskowe? Na te i inne pytania odpowiedzieli zaproszeni goście:
- por. Michał Gełej — Rzecznik Prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
- ppłk rez. dr inż. Tomasz Białek — emerytowany oficer wojskowych jednostek specjalnych, Biura Ochrony Rządu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Były dowódca pododdziałów specjalnych WP, dyrektor Zarządu Profilaktyki Ochronnej i Bezpieczeństwa Wewnętrznego BOR oraz Departamentu Ochrony CBA
- płk Piotr Bawoł — pełniący obowiązki prorektora ds. wojskowych, Wojskowa Akademia Techniczna
-
12.03.2025
-
44 min 31 s
-
Jak mieszkańcy Warszawy dbają o środowisko naturalne?
Czy jesteśmy gotowi na to, aby zmienić swój styl życia, aby zatroszczyć się o środowisko naturalne? O raporcie na ten temat, nawykach konsumpcyjnych i świadomości ekologicznej mieszkańców i mieszkanek Warszawy dyskutowali:
- Jacek Kisiel – zastępca dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej m. st. Warszawy
- Dominika Dzieniszewska – koordynatorka projektu Ekofundusz, Staromiejski Dom Kultury
-
11.03.2025
-
17 min 44 s
-
Jakich zmian potrzebujemy w przepisach dotyczących mobbingu?
Planowane zmiany dotyczące mobbingu, które znalazły się w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Dlaczego temat wywołuje kontrowersje?
Goście:
- Paweł Śmigielski – dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ,
- Robert Lisicki – radca prawny, dyrektor Departamentu Pracy w Konfederacji Lewiatan.
-
11.03.2025
-
27 min 10 s
-
Czy tor kolarski RKS „Orzeł” zostanie zabytkiem?
Po latach sporów tor kolarski Orzeł na Pradze Południe może wkrótce trafić do rejestru zabytków. Dlaczego dla części lokalnej społeczności to kluczowa decyzja, a inni krytykują ten pomysł i proponują inne rozwiązania?
Goście:
Marcin Dawidowicz - Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Marcel Świerkocki - Rada Osiedla Kamionek, Miasto Jest Nasze
Michał Szweycer - Zastępca rzecznika prasowego Urzędu dzielnicy Praga Południe
-
10.03.2025
-
18 min 34 s
-
-
Kampania „Więcej Szacunku dla Młodego Wizerunku”
Biuro Rzecznika Praw Dziecka apeluje do dorosłych o odpowiedzialne podejście do ochrony wizerunku dzieci w Internecie. Jakie konsekwencje może mieć publikowanie ich zdjęć bez zgody?
Gość: Katarzyna Hernandez – dyrektorka Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci, Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka
-
10.03.2025
-
22 min 30 s
-
-
Audycja specjalna | otwarcie Kina Luna
W audycji „Jest sprawa” wracamy do tematu Kina Luna. Znana i lubiana instytucja kultury powraca po przerwie na kulturalną mapę Warszawy. O tygodniu otwarcia i planach na najbliższy czas dyskutowali:
- Magdalena Ulejczyk — dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury
- Marlena Gabryszewska — prezes Stowarzyszenia Kin Studyjnych
- Ryszard Mączewski — varsavianista, założyciel portalu warszawa1939.pl i fundator Fundacji Warszawa 1939.pl
- Joanna Rożen-Wojciechowska — Centrum Kultury Filmowej im. Andrzej Wajdy
-
06.03.2025
-
48 min 17 s
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
481 odcinków
-
Czas na reportaż
29 odcinkówTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne. -
Trzeba marzyć
975 odcinkówNadajemy o nas, o naszych muzycznych przyjaciołach. Nadajemy utwory, których nie usłyszycie w „mainstreamowych” mediach. Nadajemy pozytywne myśli. Gdziekolwiek Was zastajemy w te poniedziałkowe wieczory, dobrze jest wiedzieć, że nas słuchacie!
-
Plan na weekend
423 odcinki