SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Hodowla danio pręgowanego. „Ryby mają swoje upodobania. Mogą mieć depresję, być pobudzone, agresywne”

fot. Pracownia Hodowli Danio Pręgowanego w MIBMiK

– Danio pręgowany to ryba tropikalna, pochodząca z Indii i Nepalu. W Europie znalazła się jako ryba akwarystyczna, polecana zwłaszcza początkującym akwarystom – mówiła w „Poranku RDC” dr Małgorzata Wiweger, Kierownik Pracowni Hodowli Danio Pręgowanego.

W Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie stworzono Pracownię Hodowli Danio Pręgowanego. W 564 akwariach trzymanych jest 7000 osobników ryb z 46 różnych linii gatunkowych danio pręgowanego. – Chodzi o to, żebyśmy mieli całe spectrum różnych linii do badań – tłumaczył w „Poranku RDC” Michał Bazała z Laboratorium Neurodegeneracji i Laboratorium Biogenezy Mitochondriów.

Depresja u ryby?

Dr Wiweger wyjaśniała, że posiadanie tak dużej hodowali ma ułatwić znalezienie odpowiedzi na maksymalnie dużo pytań. – Możemy na przykład zbadać, czy ryba ma depresję – mówiła. – Ryby mają swoje upodobania, mogą mieć depresję, mogą być pobudzone, agresywne. Wykazują szerokie spectrum zachowań – dodała. W audycji tłumaczyła, że u danio pręgowanego występuje wiele zachowań zbliżonych do zachowań ludzkich. – Dlatego często są używane zamiast szczurów w badaniach laboratoryjnych – komentowała. Dzięki temu, naukowcy mogą poznać mechanizmy działania pewnych genów i próbować znajdować powiązania z organizmem człowieka.

Hodowla danio pręgowanego w Instytucie rozrasta się, zatem już w środę nastąpi oficjalne otwarcie nowego pomieszczenia Pracowni Danio Pręgowanego. Dowiedz się więcej o działalności Hodowli.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone