SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Ciotka książkula zaprasza: Światowy Dzień Zespołu Downa

zdjęcie od słuchacza

W pierwszej części audycji gośćmi Ciotki Książkuli byli: Jolanta Majchrzak-Woźniak, Tadeusz Woźniak i ich syn Filip Aleksandr Woźniak. Zajrzeli do Księgarenki i omówili publikacje. Z wyd. CZUCZU „Tajemnice ziemi”, „Baśniową krainę puzzle”, z wyd. Adamada: „A to kto?”, „O wilku który kochał góry”, „Sam i Watson pokonują zazdrość”, „Józia Kłopotek i otchłań klęsk”, wyd.ZAKAMARKI: „Tajemnica diamentów”, wyd.WAB: ” Stacja miłość”. Muzyczna Rodzina Państwa Woźniaków opowiedziała o wspólnej pracy, o rodzicielstwie, gdy pojawia się Zespół Trisomia 21  i o tym, jak sobie z tym poradzić.

Bo 21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny. To także Światowy Dzień Zespołu Downa.

„21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny. Zakładamy dwie różne kolorowe skarpetki. Skarpetki nie do pary symbolizują niedopasowane chromosomy. Zespół TRISOMIA 21 jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi.
Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdonnna Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data obchodów Trisomii 21 jest symboliczna. przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku ponieważ to właśnie trzeci, dodatkowy chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach, powoduje występowanie  tej wady genetycznej. Stąd nazwa TRISOMIA 21 .
Święto ustanowiono w 2005 roku, a od 2012 nad obchodami sprawuje patronat Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki „nie do pary” manifestujemy wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z ta wadą genetyczną.
 Oto zdjęcia Słuchaczy audycji Ciotka Książkula zaprasza. W trakcie audycji przysłali swoje zdjęcia, dziękujemy za wyraz solidarności i zrozumienia” – napisała Ciotka Książkula.

A w drugie części rozmowa tel z Panią Marią Deskur, Prezeską z Fundacji Powszechnego Czytania.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone