Pretekstem do rozmowy jest „Piknik rodzinny z Gwidonem – warszawskim słoniem leśnym”, który odbędzie się 17 września 2023 roku w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie pod patronatem RDC.
W audycji przypomnimy wydarzenia sprzed 61 lat, gdy na warszawskiej Woli podczas robót ziemnych na terenie ulicy Leszno zostały odkryte kości wymarłego gatunku – słonia leśnego.
Gościem dzisiejszej audycji był dr Michał Loba z Działu Paleozoologii Muzeum Ziemi PAN.
Łukasz Bożycki oraz Piotr Smakulski, właściciel Pasieki Smakulskich, prowadzi klub dla pszczelarzy, którzy chcą przezimować 100 % silnych rodzin, uczy też bycia pszczelarzem. Tłumacz i wydawca książki "Mowa pszczół. Więcej niż taniec", której autorem jest Jurgen Tautz.
Łukasz Bożycki oraz Tomasz Mokwa ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN o Centrali Obrączkowania, która potrzebuje finansowania, bo jest niezwykłą placówką w skali kraju.
NIMALISTA, czyli Łukasz Bożycki oraz Krzysztof Śmietanka, prof. nadzw. Zakład Chorób Drobiu. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego- Państwowego Instytutu Badawczego rozmawiali o wirusach, które zagrażają ptakom i czasami ludziom.
Dlaczego ptaki używają materiałów antropogenicznych do budowy gniazd?
Łukasz Bożycki i dr Zuzanna Jagiełło z Laboratorium Biologii Antropocenu w Instytucie Biologii Ewolucyjnej UW, która opowiedziała nam, dlaczego ptaki używają materiałów antropogenicznych do budowy gniazd.
Łukasz Bożycki i dr Zuzanna Jagiełło z Laboratorium Biologii Antropocenu w Instytucie Biologii Ewolucyjnej UW, która opowiedziała, dlaczego ptaki używają materiałów antropogenicznych do budowy gniazd.
ANIMALISTA, czyli Łukasz Bożycki oraz Izabela Dłużyk, dokumentalistka dźwięków przyrody, która jako jedyna Polka znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet świata BBC
Gośćmi Łukasza Bożyckiego byli Maria Ruddick i Marcel Mierzejewski laureaci I Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków – Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Towarzystwa Krajoznawczego „Krajobraz”.