SŁUCHAJ ONLINE
MENU

XXX jubileuszowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną

Edycja jesienna 22 września – 15 października 2021 roku

22 września środa, godz. 19.00

Narodowe Forum Muzyki, Sala Czerwona, Wrocław

NFM Orkiestra Leopoldinum

Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent

Aleksandra Kubas-Kruk – sopran

Ligia Nowak – harfa

Program:

G.F. Händel
Uwertura do opery Giulio Cesare in Egitto HWV 17
Piangero – aria z opery Giulio Cesare in Egitto HWV 17
Scherza in mar la navicella – aria z opery Lotario HWV 26
Posso morir ma vivere – aria z opery Arminio HWV 36
Koncert B-dur na harfę op. 4 nr 6, HWV 294
Quella fiamma – aria z opery Arminio HWV 36
Se pieta di me non senti oraz Da tempeste – arie z opery Giulio Cesare in Egitto HWV 17

—————————————————————————————————————————

25 września, sobota, godz. 19:00

Kościół św. Antoniego z Padwy, Wrocław

Barok Hiszpański „De entre bellos candidos accidentes”

Wykonawcy:

Joanna Klisowska – sopran

Enriqe Gomze De Cabrero – skrzypce

Aleksandra Rupocińska – klawesyn

Karolina Habało – skrzypce barokowe

Martyna Jankowska – wiolonczela barokowa

 

Program:

Andrea  Falconieri (1585-1656) Folias echas para mi señora Doña Tarolilla de Carallenos

José de Nebra (1702-1768)  Alienta fervorosa

Cantada con violines al Santissimo Sacramento

Recytatyw- Allegro- Recytatyw – Vivo

Bartolomé de Selma y Salaverde (1595 – 1638) – Canzon terza

José de Nebra – Llegad, llegad creyentes

Cantada con violines al Santisimo

Recytatyw – Cantable – Recytatyw- Allegro

Antonio Caldara (1670 -1736) – Trio Sonata op.1 n. 5

Grave- Vivace-Adagio- Vivace

José de Nebra – Entre cándidos, bellos

Cantada al Santísimo con violino

Recytatyw – Andante- Recytatyw- Allegro

—————————————————————————————————————————

26 września, niedziela, godz. 16:00

Klub Muzyki i Literatury, Wrocław

Marek Dyżewski – wykład muzykologiczny

Pt. „Głos ludzi wiary w Chorale protestanckim”

—————————————————————————————————————————

26 września, niedziela, godz. 18:00

Ornamental Farm, Bukowiec

  • “Średniowieczna muzyka gruzińska” – wykład muzykologiczny doktor Khatuny Managadze

Celem prezentacji jest przedstawienie przydatnych informacji o gruzińskiej kulturze muzycznej w ramach rozwoju historii Gruzji. W ramach rozwoju europejskiej kultury muzycznej opisana zostanie także muzyka Kościoła gruzińskiego. Omówię wspólne i różne cechy, priorytety, które te dwie kultury przyjęły na różne sposoby. Powstanie i rozwój gruzińskiej muzyki profesjonalnej wiąże się z szerzeniem się i ustanowieniem chrześcijaństwa. W Gruzji chrześcijaństwo wraz z paralelą Imperium Rzymskiego zostało ogłoszone religią państwową w IV wieku. Proces formowania się gruzińskiej muzyki kościelnej odbywał się
w gruzińskich szkołach klasztornych w kraju i za granicą.

 

  • Wystawa gruzińskiego artysty Levana Mantidze, pt. „Levan Mantidze – artysta gruziński na Dolnym Śląsku”, wernisaż
  • Pieśni europejskie w interpretacji gruzińskich artystów

Gruziński duet:

Murtaz Basheleishvili – kontratenor

Nino Nishniadze – fortepian

PROGRAM:

  1. F. Handel – Lashia Chio Painga
  2. F. Handel – Ombra Mai Fu
  3. F. handel – Verdi Prati, Selve Amene
  4. A. Mozart – Mitridate, Re di Ponto. Farnace’s Aria – Va, Leror Mio Paleca
  5. Shtrauss – Die Fredermaus – Ich Lade Gern Mir Caste Ein
  6. W. Gluch – Orfeo. Orfeo’s Aria
  7. S. Bach – Erbarme dich, mein Gott (Matthaus Passion)
  8. Sisatura – folk song (Mingrelia)
  9. Karashvili – Isev Shen da Isev Shen (Again you)
  10. Azarashvili – Ra Kargi Khar
  11. F. Handel Minuet g moll
  12. Friedman/Grazioli – Adagio

—————————————————————————————————————————

27 września, poniedziałek, godz. 19:00

Stary Ratusz, Wrocław

Kapela Polonica, “Miłość w muzyce angielskiego baroku”

Wykonawcy:

Barbara Rogala – sopran

Emilia Kinecka – flety podłużne

Ewa Rzetecka – Niewiadomska – klawesyn

Piotr Młynarczyk – viola da gamba

 

Program:

Tobias Hume (ok. 1569-1645)                               Fragmenty ze zbioru First Part of Ayres

na violę da gamba solo

Johann Christoph Pepusch (1667-1752)               Kantata nr 5 Corydon

na sopran, flet podłużny i basso continuo

Recitativo: While Corydon, the lonely shepherd

Aria: Gay charmer, to befriend thee

Recitativo: The Shepherd rose, he gaz´d around

Aria: Who, from Love his Heart securing

John Blow (1649- 1708)                                        Suita nr 2 d-moll KL. 26 Ground

ze zbioru A Choice Collection of Lessons

Georg Friedrich Haendel (1685-1759)                 Sonata d-moll HWV 367

na flet podłużny i basso continuo

                                                                              Largo

                                                                              Vivace

                                                                              Furioso

                                                                              Adagio

                                                                              Alla breve

                                                                              Andante

                                                                              A tempo di menuet

Henry Purcell (1659-1695)                                   Suita G-dur Z. 660

                                                                              Prelude

                                                                              Almand

                                                                              Corant

Lament Dydony When I am Laid in Earth

z opery Dydona i Eneasz

  1. C. Pepusch Kantata nr 3 When Loves Soft Passion

na sopran, flet podłużny i basso continuo

Recitativo: When Loves soft passion had usurp’d my breast

Aria: O Love thou know’st my anguish

Recitativo: The God of Love who hear’d my pray’r

Aria: Why shou’d I Love the fair that fly’s me

 

—————————————————————————————————————————

28 września, wtorek, godz. 18:00
Klub Muzyki i Literatury, Wrocław

  • “Średniowieczna muzyka gruzińska” – wykład muzykologiczny doktor Khatuny Managadze;

Program j.w.

  • Pieśni europejskie w interpretacji gruzińskich artystów

Gruziński duet:

Murtaz Basheleishvili – kontratenor

Nino Nishniadze – fortepian

Program j.w.

—————————————————————————————————————————

29 września, środa, godz. 19:00
Sala wielka Ratusza, Wrocław

koncert z cyklu Music First – Muzyka I Rzeczypospolitej

Wrocław Baroque Ensemble

Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent

 

Skład:

 

Aldona Bartnik, Aleksandra Turalska – soprany

Daniel Elgersma, Piotr Łykowski – kontratenory

Maciej Gocman, Florian Cramer – tenory

Tomáš Král, Jaromir Nosek – bas

Zbigniew Pilch, Mikołaj Zgółka – skrzypce

Fruzsina Hara, Stefan Leitner – trąbki

Přemysl Vacek – teorba

Julia Karpeta – viola da gamba

Krzysztof Karpeta – violone

Marta Niedźwiecka – pozytyw

Program:

S.S. Szarzyński Sonata a due violini con basso pro organo
M.J. Żebrowski Vesperae in D: Dixit Dominus, Laudate pueri, Laetatus sum, Nisi Dominus, Lauda Jerusalem Dominum, Magnificat
G.G. Gorczycki Tristes erant apostoli; Jesu corona virginum; Completorium—————————————————————————————————————————

30 września, czwartek, godz. 18:00

Ośrodek Kultury, Bystrzyca

Antonio Vivaldi „Cztery pory roku” w aranżacji jazzowej

The 5-th Season

Wykonawcy:

Janusz Nykiel – skrzypce

Jacek Szreniawa – gitary

Łukasz Perek – instrumenty klawiszowe

Jakub Olejnik – kontrabas/gitara basowa

Zbigniew Lewandowski – perkusja/instrumenty perkusyjne

 

Program:

Wiosna – 1 allegro 2 largo 3 allegro

Lato – 1 allegro non molto 2 adagio 3 presto

Jesień – 1 allegro 2 adagio molto 3 allegro

Zima – 1 allegro non molto 2 largo 3 allegro

—————————————————————————————————————————

03 października niedziela, godz. 18.00

Kościół Pokoju, Świdnica

Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” – „Gruzińskie pieśni”

Program:

  1. Mravaljamier (Mnogije leta)
  2. Alleluja (kościelna)
  3. „Spokojna” (Trio)
  4. Oda do winorośli (kościelna)
  5. Oczekiwanie (ludowa)
  6. Modlitwa (kościelna)
  7. Swanska
  8. Taneczna Kachetska
  9. Orida (mengrelijska pieśń ludowa)

10 Jezioro śpi (Heinrich Pfeil)

  1. Darujani

12 Magnolia

  1. Zimowa (kachetska)
  2. Taneczna Adjarska
  3. Liryczna (górska)
  4. Żartobliwa
  5. W cichym ogrodzie (liryczna)
  6. Piosenka do dziewczyny (z filmu)
  7. Doluri
  8. Popuri pieśni gruzińskich
  9. Pieśń polska
  10. Ech Batumi (po polsku)
  11. Książęca za zdrowie
  12. Gruzińska pieśń miejska
  13. 25. Requiem (Anton Bruckner)
  14. Chorał (Niko Sulkhanishvili)

—————————————————————————————————————————

04 października , poniedziałek, godz. 19.00
Kościół św. Michała, Wrocław

Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” – „Gruzińskie pieśni”

Program j.w.

———————————————————————————————————————–

05 października, wtorek, godz. 19.00

Sala wielka Ratusza, Wrocław

GIARDINO di DELIZIE – „ MUZYCZNE PEJZAŻE OGRODU BOSCO PARRASIO: KONTRAPUNTY, FUGI I FOLLIE W BAROKOWYM RZYMIE”

Wykonawcy:
Ewa Anna Augustynowicz – Skrzypce Barokowe, Kierownik Artystyczny

Joanna Dobrowolska – Skrzypce Barokowe

Agnieszka Oszańca – Wiolonczela Barokowa

Paola Ventrella – Tiorba

Elisabetta Ferri – Klawesyn, Organy

Joanna Klisowska – sopran

 

Program:

Adam Jarzębski (1590-1648), Berlinesa
Tarquinio Merula (1595-1665), La Polachina,
Mikolaj Zieleński (1550-1616), Fantasia No. 2

Stanisław Sylwester Szarzyński (1692-1713), Jesu spes mea

Giovanni Matteo Picchi ( 1572 – 1643), „Ballo alla Polacha”
Carlo Farina (1600-1639), Sonata detta „la Polaca”
Kaspar Foerster (1616-1673), Sonata à 3 ex d “La Sidon”
Giovanni Battista Luparini (1700-1775), Concerto In martirio crudele
Marcin Mielczewski (1600-1651), Canzon Prima a due

————————————————————————————————————————

 

07 października,  czwartek, godz. 19.00

Bolesławiecki Ośrodek Kultury, Bolesławiec

Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” – „Gruzińskie pieśni”

Program j.w.

—————————————————————————————————————————

08 października, piątek, 19.00

Miejski Ośrodek Kultury, Nowa Ruda

Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” – „Gruzińskie pieśni”

Program j.w.

—————————————————————————————————————————

09 października, sobota 19.00
Ornamental Farm, Bukowiec

Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” – „Gruzińskie pieśni”

Program j.w.

Finisaż wystawy gruzińskiego artysty Levana Mantidze, pt. „Levan Mantidze – artysta gruziński na Dolnym Śląsku”

—————————————————————————————————————————

10 października , niedziela 20.00
Zamek na Skale, Trzebieszowice

Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” – „Gruzińskie pieśni”

Program j.w.

—————————————————————————————————————————

11 października , poniedziałek 19.00
Stary Ratusz, Wrocław

Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” – „Gruzińskie pieśni”

Program j.w.

 

14 października , czwartek 19.00
Teatr Zdrojowy, Kudowa – Zdrój

Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” – „Gruzińskie pieśni”

Program j.w.

 

 

15 października , piątek 19.00
Teatr Zdrojowy, Szczawno – Zdrój

Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” – „Gruzińskie pieśni”

Program j.w.

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone