SŁUCHAJ ONLINE
MENU

XIV Letni Festiwal Nowego Miasta

Już 23 lipca 2021 r. zapraszamy wszystkich melomanów na doroczne święto muzyki polskiej, jakim jest Letni Festiwal Nowego Miasta, odbywający się w gościnnych wnętrzach kościoła oo. Dominikanów pw. Św. Jacka w Warszawie przy ul. Freta 10. W tym roku, w 14. edycji Festiwalu do udziału udało się zaprosić znakomitych polskich artystów reprezentujących różne style wykonawcze i parających się muzyką różnych epok.

XIV Letni Festiwal Nowego Miasta to 6 koncertów odbywających się w trzy kolejne piątki począwszy od 23 lipca o godz. 19.00 oraz trzy następujące po sobie niedziele od 25 lipca o godz. 13.00.

Początek Festiwalu 23 lipca o godz. 19.00 to występ Polish Violin Duo, tandemu wirtuozów skrzypiec: Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka, którzy mimo młodego wieku mogą poszczycić się wieloma nagrodami na prestiżowych konkursach, festiwalach czy recitalami w najważniejszych salach koncertowych w Polsce.

Koncert w niedzielę 25 lipca o godz. 13.00 to solowy popis absolutnego mistrza akordeonu, Macieja Frąckiewicza, w którego interpretacji usłyszymy m.in. utwory Andrzeja Krzanowskiego, znakomitego kompozytora muzyki akordeonowej XX w.

Drugi weekend Letniego Festiwalu Nowego Miasta to koncerty, reprezentujące dwie odmienne stylistyki muzyki polskiej: muzykę dawną i XX-wieczną. Piątkowy wieczór wypełni muzyka dworu Wazów, m.in. Marcina Mielczewskiego oraz Adama Jarzębskiego w wykonaniu zespołu grającego na instrumentach historycznych Per Il Basso. Artystycznym kierownikiem zespołu jest klawesynistka Ewa Mrowca. W niedzielne popołudnie zaś pieśni rodziny Maklakiewiczów festiwalowa publiczność usłyszy w interpretacji artystów międzynarodowych estrad: Olgi Pasiecznik – sopran oraz Krzysztofa Szumańskiego – baryton, którym przy fortepianie będzie towarzyszyć Joanna Maklakiewicz.

Ostatni tydzień Festiwalu to występ niezwykle interesującego duetu: Karoliny Mikołajczyk – skrzypce oraz Iwa Jedyneckiego – akordeon, artystów młodego pokolenia, oklaskiwanych na wielu estradach zarówno w Polsce, wielu krajach Europy a także w krajach Dalekiego Wschodu czy w Stanach Zjednoczonych. W ich interpretacji zabrzmi m.in. Sonata na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego na potrzeby zespołu i za zgodą kompozytora partia fortepianowa w transkrypcji na akordeon oraz dedykowana Duetowi Sonata Night full of Sins Marcina Błażewicza. Koncert finałowy to spotkanie z orkiestrą Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego. Orkiestra, tym razem w obsadzie wyłącznie smyczkowej wykona jedną ze sztandarowych kompozycji na tę obsadę: słynną Serenadę Mieczysława Karłowicza. W programie zabrzmią jeszcze inspirowane muzyką minionych epok utwory Henryka Mikołaja Góreckiego Trzy utwory w dawnym stylu oraz Canzona di Barocco  Henryka Czyża.

Wstęp wolny.

Organizator: Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna, orkiestra Warsaw Camerata

Finansowanie: M.st. Warszawa

Patron Medialny: Polskie Radio RDC

Facebook: https://www.facebook.com/LetniFestiwalNowegoMiasta

 

Miejsce: Kościół oo dominikanów p.w. św. Jacka w Warszawie, ul. Freta 10

Kalendarium wydarzeń:

23 lipca 2021 r. godz. 19.00

POLISH VIOLIN DUO

Marta Gidaszewska – skrzypce, Robert Łaguniak – skrzypce

W programie m.in.: Wieniawski, Bacewicz, Spisak

 

25 lipca 2021 r. godz. 13.00

Maciej Frąckiewicz – akordeon

W programie m.in.: Krzanowski, Bortnowski, Gordiejuk

 

30 lipca 2021 r. godz. 19.00

Zespół PER IL BASSO na instrumentach historycznych:

 

Dagmara Barna-Kosowicz – sopran

Grzegorz Lalek, Ewa Chmielewska – skrzypce barokowe

Karolina Szewczykowska – viola da gamba

Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa

Ewa Mrowca – klawesyn, kierownictwo artystyczne

W programie muzyka dworu Wazów

 

1 sierpnia 2021 r. godz. 13.00

 

Olga Pasiecznik – sopran

Krzysztof Szumański – baryton

Joanna Maklakiewicz – fortepian

 

W programie pieśni rodziny Maklakiewiczów

 

6 sierpnia 2021 r. godz. 19.00

MIKOŁAJCZYK/JEDYNECKI DUO

Karolina Mikołajczyk-skrzypce, Iwo Jedynecki – akordeon

W programie m.in. Chopin, Wajnberg, Penderecki, Błażewicz

 

8 sierpnia 2021 r. godz. 13.00

WARSAW CAMERATA

Paweł Kos-Nowicki  – dyrygent

W programie m.in. Karłowicz, Górecki, Czyż.

 

 

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone