SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

XIV Letni Festiwal Nowego Miasta

Już 23 lipca 2021 r. zapraszamy wszystkich melomanów na doroczne święto muzyki polskiej, jakim jest Letni Festiwal Nowego Miasta, odbywający się w gościnnych wnętrzach kościoła oo. Dominikanów pw. Św. Jacka w Warszawie przy ul. Freta 10. W tym roku, w 14. edycji Festiwalu do udziału udało się zaprosić znakomitych polskich artystów reprezentujących różne style wykonawcze i parających się muzyką różnych epok.

XIV Letni Festiwal Nowego Miasta to 6 koncertów odbywających się w trzy kolejne piątki począwszy od 23 lipca o godz. 19.00 oraz trzy następujące po sobie niedziele od 25 lipca o godz. 13.00.

Początek Festiwalu 23 lipca o godz. 19.00 to występ Polish Violin Duo, tandemu wirtuozów skrzypiec: Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka, którzy mimo młodego wieku mogą poszczycić się wieloma nagrodami na prestiżowych konkursach, festiwalach czy recitalami w najważniejszych salach koncertowych w Polsce.

Koncert w niedzielę 25 lipca o godz. 13.00 to solowy popis absolutnego mistrza akordeonu, Macieja Frąckiewicza, w którego interpretacji usłyszymy m.in. utwory Andrzeja Krzanowskiego, znakomitego kompozytora muzyki akordeonowej XX w.

Drugi weekend Letniego Festiwalu Nowego Miasta to koncerty, reprezentujące dwie odmienne stylistyki muzyki polskiej: muzykę dawną i XX-wieczną. Piątkowy wieczór wypełni muzyka dworu Wazów, m.in. Marcina Mielczewskiego oraz Adama Jarzębskiego w wykonaniu zespołu grającego na instrumentach historycznych Per Il Basso. Artystycznym kierownikiem zespołu jest klawesynistka Ewa Mrowca. W niedzielne popołudnie zaś pieśni rodziny Maklakiewiczów festiwalowa publiczność usłyszy w interpretacji artystów międzynarodowych estrad: Olgi Pasiecznik – sopran oraz Krzysztofa Szumańskiego – baryton, którym przy fortepianie będzie towarzyszyć Joanna Maklakiewicz.

Ostatni tydzień Festiwalu to występ niezwykle interesującego duetu: Karoliny Mikołajczyk – skrzypce oraz Iwa Jedyneckiego – akordeon, artystów młodego pokolenia, oklaskiwanych na wielu estradach zarówno w Polsce, wielu krajach Europy a także w krajach Dalekiego Wschodu czy w Stanach Zjednoczonych. W ich interpretacji zabrzmi m.in. Sonata na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego na potrzeby zespołu i za zgodą kompozytora partia fortepianowa w transkrypcji na akordeon oraz dedykowana Duetowi Sonata Night full of Sins Marcina Błażewicza. Koncert finałowy to spotkanie z orkiestrą Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego. Orkiestra, tym razem w obsadzie wyłącznie smyczkowej wykona jedną ze sztandarowych kompozycji na tę obsadę: słynną Serenadę Mieczysława Karłowicza. W programie zabrzmią jeszcze inspirowane muzyką minionych epok utwory Henryka Mikołaja Góreckiego Trzy utwory w dawnym stylu oraz Canzona di Barocco  Henryka Czyża.

Wstęp wolny.

Organizator: Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna, orkiestra Warsaw Camerata

Finansowanie: M.st. Warszawa

Patron Medialny: Polskie Radio RDC

Facebook: https://www.facebook.com/LetniFestiwalNowegoMiasta

 

Miejsce: Kościół oo dominikanów p.w. św. Jacka w Warszawie, ul. Freta 10

Kalendarium wydarzeń:

23 lipca 2021 r. godz. 19.00

POLISH VIOLIN DUO

Marta Gidaszewska – skrzypce, Robert Łaguniak – skrzypce

W programie m.in.: Wieniawski, Bacewicz, Spisak

 

25 lipca 2021 r. godz. 13.00

Maciej Frąckiewicz – akordeon

W programie m.in.: Krzanowski, Bortnowski, Gordiejuk

 

30 lipca 2021 r. godz. 19.00

Zespół PER IL BASSO na instrumentach historycznych:

 

Dagmara Barna-Kosowicz – sopran

Grzegorz Lalek, Ewa Chmielewska – skrzypce barokowe

Karolina Szewczykowska – viola da gamba

Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa

Ewa Mrowca – klawesyn, kierownictwo artystyczne

W programie muzyka dworu Wazów

 

1 sierpnia 2021 r. godz. 13.00

 

Olga Pasiecznik – sopran

Krzysztof Szumański – baryton

Joanna Maklakiewicz – fortepian

 

W programie pieśni rodziny Maklakiewiczów

 

6 sierpnia 2021 r. godz. 19.00

MIKOŁAJCZYK/JEDYNECKI DUO

Karolina Mikołajczyk-skrzypce, Iwo Jedynecki – akordeon

W programie m.in. Chopin, Wajnberg, Penderecki, Błażewicz

 

8 sierpnia 2021 r. godz. 13.00

WARSAW CAMERATA

Paweł Kos-Nowicki  – dyrygent

W programie m.in. Karłowicz, Górecki, Czyż.

 

 

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone