SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wystawa „Pamięć historyczna Warszawy zaklęta w drzewach”

Wawa-drzewa to wernisaż wystawy „Pamięć historyczna Warszawy zaklęta w drzewach”.

11 grudnia 2018, godz. 19, Eufemia, Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od Traugutta, Pałacyk Czapskich). Wystawa czynna do 10 stycznia 2019.

O projekcie:
W stolicy znajduje się 2247 drzew chronionych.

Klon “Maria” został zasadzony osobiście przez Marię Skłodowską-Curie na podwórzu Instytutu Radowego w dniu jego otwarcia, 86 lat temu. Dzień zasadzenia drzewa,
29 maja, został ochrzczony Dniem Nauki Polskiej.

Na ulicy Lekarskiej 9, Irena Sendlerowa wraz z bliską przyjaciółką Jadwigą Piotrowską pod ogrodową jabłonią zakopywały słoiki z zaszyfrowanymi imionami dzieci żydowskich, uratowanych przez
nie z getta podczas okupacji. Dziś jabłoń jest obowiązkowym miejscem odwiedzin podróżujących
do Warszawy Żydów.

Podczas powojennej odbudowy Warszawy w 1947 r., pewien inżynier budowy odkrył, że na Nowym Świecie ocalało tylko jedno drzewo. Postanowił go zatem nie wycinać, dzięki czemu rośnie do dziś między współczesną kawiarnią Vincent i Starbucks (NŚ 64).

Pamięć historyczna Warszawy zaklęta w drzewach” to graficzny projekt stypendialny, finansowany przez m.st. Warszawę, w ramach stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w m.st. Warszawie. Wernisaż „WAWA-DRZEWA” to wydarzenie otwierające wystawę obrazów i ilustracji związanych z Projektem. Historie drzew są próbą refleksji, jaką rolę historyczną, ekologiczną i edukacyjną pełnią dla mieszkańców stolicy. To także pretekst do opowieści o historycznej i współczesnej Warszawie i jej mieszkańcach.

Inspirowały mnie prawdziwe historie.

Serdecznie zapraszam sympatyków drzew i naszego miasta. :)

Maria

_________________________________________________________________

Patronat nad wystawą objął Rektorat Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

O autorce:

Maria Urbańska – graficzka, ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendystka projektu „Pamięć historyczna Warszawy zaklęta w drzewach”. Współpracuje z pracownią Inżynierska 3 i wydawnictwem Edipresse, projektuje książki i magazyny. Współwłaścicielka marki Moomi. Kocha drzewa i Warszawę.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone