SŁUCHAJ ONLINE
MENU

W Warszawie rusza Klub Dyplomaty

W poniedziałek 27 czerwca w Pałacu pod Blachą zainauguruje swoje spotkania Klub Dyplomaty. Projekt, którego inicjatorkami są Anna Popek i Agnieszka Wójcik, ma przybliżać polską kulturę przedstawicielom innych państw akredytowanym w naszym kraju. W ciągu ośmiu wieczorów mowa będzie między innymi o Ignacym Domeyce, polskiej awangardzie w architekturze międzywojennej czy polskich odkrywcach. Cykl zainauguruje Profesor Andrzej Nowak wykładem o historii stosunków polsko-ukraińskich.

Klub Dyplomaty to inicjatywa Fundacji Kulturalna Polska, która co roku organizuje między innymi Charytatywny Bal u Dziennikarzy w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal w Warszawie. Tym razem szefowe Fundacji Anna Popek i Agnieszka Wójcik postanowiły przygotować atrakcję dla akredytowanych w Polsce dyplomatów. Cykl spotkań w ramach Klubu Dyplomaty to okazja, by lepiej poznać polską historię, kulturę i tradycję. To również możliwość spotkania ze znanymi ludźmi kultury i nauki. Oprócz Profesora Andrzeja Nowaka w gronie prelegentów znaleźli się m.in. wybitna polska kompozytorka, instrumentalistka, wokalistka i pedagog Profesor Maria Pomianowska, archeolog, kierownik Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW Profesor Mariusz Ziółkowski czy znany polski dyrygent Paweł Kotla.

Tematem pierwszego spotkania będzie historia stosunków polsko-ukraińskich. Profesor Andrzej Nowak, autor wydanej właśnie książki Polska-Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w., wygłosi wykład poświęcony relacjom polsko-ukraińskim w kontekście sąsiedztwa z Rosją i toczącej się wojny na Ukrainie. W części artystycznej wystąpi polsko-ukraiński duet Natalia Kowalenko – Aleksander Ładysz. Zaproszeni goście będą mogli też spróbować dań polskiej kuchni kresowej przygotowanych przez Jarosława Uścińskiego – Prezesa Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

Jak podkreśla Prezes Fundacji Kulturalna Polska, znana dziennikarka radiowa i telewizyjna Anna Popek, Klub Dyplomaty to przede wszystkim miejsce spotkań i sposób na promocję Polski.

– Skierowałyśmy nasze zaproszenie do ambasadorów zrzeszonych w Klubie Ambasadorów Mówiących po Polsku, ale także do przedstawicieli innych państw. Bezpośrednią inspiracją były dla nas rozmowy z dyplomatami, jakie miałam okazję odbyć, realizując dla TVP program „Przewodnik Dyplomatyczny”. Przekonałam się wtedy, że taka właśnie inicjatywa, która pozwoli przebywającym w Polsce ambasadorom jeszcze lepiej zrozumieć nasz kraj, jego historię i kulturę, jest bardzo potrzebna.

Kolejne spotkania Klubu Dyplomaty odbywać się będą m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czy w Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Fundacja Kulturalna Polska stawia sobie za cel promocję Polski poprzez wydarzenia kulturalne, wykłady, audycje radiowe i programy telewizyjne. Misją Fundacji jest też przypominanie, jak ważny dla budowania pozytywnych relacji na co dzień jest szacunek do drugiego człowieka.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone