SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

UpComing. Wybrane Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 2021

Już 10 grudnia 2021 wśród zimowych wydarzeń na kulturalnej mapie stolicy, ukaże się szczególny projekt artystyczny Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – ,,UpComing. Wybrane Dyplomy ASP w Warszawie 2021”. Stanowiące kontynuację rozpoznawalnego „Coming Outu” wydarzenie – wystawa prac absolwentek i absolwentów warszawskiej ASP, w tym roku odbędzie się nie tylko w nowej formule, ale także w nowym miejscu – odremontowanym Pałacu Czapskich, głównej siedzibie Akademii przy Krakowskim Przedmieściu 5. Wydarzenie potrwa do końca grudnia.

Przegląd młodej sztuki: dyplomy 31 absolwentek i absolwentów z 9 wydziałów ASP w Warszawie

 

Podobnie jak co roku i tym razem, na wyjątkowym przeglądzie młodej sztuki zaprezentujemy to
co najbardziej wartościowe – dorobek generacji artystek i artystów, projektantek i projektantów, które/którzy wkraczają w świat sztuki. Na wystawie można będzie zobaczyć prace dyplomowe z minionego roku akademickiego, autorstwa 31 absolwentek i absolwentów z 9 wydziałów ASP w Warszawie: Malarstwa, Grafiki, Rzeźby, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Wzornictwa, Architektury Wnętrz, Sztuki Mediów, Scenografii i Zarządzania Kulturą Wizualną.
W spektrum zainteresowań autorek i autorów dyplomów znalazły się w tym roku m.in.: postrzeczywistość / postprawda, problem dyskryminacji płci w designie (biżuteria emancypująca), rozważania na temat tożsamości i procesu jej kształtowania w modzie, interpretacja zjawisk przemijania i destrukcji, płynność relacji artysta-odbiorca, choreografia społeczna, powidoki transformacji ustrojowej, zrównoważone projektowanie i proekologiczne podejście do ochrony środowiska (w wiejskiej tkance architektonicznej) czy…proces fermentacji.

 

Znacząca rola społeczności studenckiej i…więcej nagród!

„UpComing” zaskoczy nie tylko olbrzymią dawką sztuki, ale także rozszerzoną formułą, stworzoną
ze znaczącym udziałem społeczności studenckiej. W tym roku prace dyplomowe prezentowane na wystawie, wyselekcjonowane zostały nie tylko przez Rady Programowe Wydziałów, tak jak to było dotychczas, ale również przez grono studenckie. Przewidziane są aż trzy nagrody główne
w kategoriach: „Sztuka”, „Projektowanie” i „Nauka”. Nagrodą główną w każdej z kategorii jest udział w wystawie organizowanej przez galerię Salon Akademii oraz nagroda finansowa przeznaczona na rozwój artystyczno-naukowy laureatek/laureatów. Samorząd Studencki po raz pierwszy przyzna specjalną Nagrodę!

 

_______________________________________________________________________________

„(…) Po raz pierwszy społeczność studencka została aktywnie włączona w procesy decydujące
o kształcie i przesłaniu tej wystawy, co świadczy o zaufaniu, jakim obdarzyło nas środowisko akademickie. Jako Samorząd Studencki braliśmy czynny udział w konstruowaniu regulaminu wydarzenia, otrzymaliśmy także zaszczyt przyznania specjalnej nagrody. Co więcej, każda studiująca osoba miała możliwość wzięcia udziału w głosowaniu na najlepszy jej zdaniem dyplom, który wart jest pokazania szerszej publiczności w ramach UpComingu” – mówi Daria Mędrzycka, Przewodnicząca Samorządu Studenckiego ASP w Warszawie.

 

Upcoming: wspólnota, która nadchodzi 

Przez ostatnie dwanaście (!) lat „Coming Outowi”, prezentującemu najciekawsze dokonania artystyczne, projektowe i konserwatorskie studentek i studentów opuszczających mury Akademii, przyświecała idea zamanifestowania przez sztukę obecności autorek/autorów „tu i teraz”.
W tym roku uwagę kierujemy w stronę tego, co dopiero ma nadejść, wobec czego trzeba się zorientować, czego nie wolno przegapić. „UpComing” ma za zadanie powitać nowe twórczynie i nowych twórców wraz z ich szczególną wrażliwością oraz – jak zauważył, sprawujący w tym roku opiekę merytoryczną nad wystawą dr hab. Łukasz Ronduda – „wyczuleniem na kwestie równościowe i antyprzemocowe, empatią do osób w różnego rodzaju kryzysach, wielkim przejęciem zmianą klimatu i katastrofą praw człowieka” oraz zaproszenie ich do wspólnego tworzenia świata sztuki.

___________________________________”_____________________________________________

„Wystawa UpComing to przywitanie nadchodzących, ale zarazem odwrócenie ról. Dotychczasowi pedagodzy i przewodnicy stają się uczniami i obserwatorami zbliżającej się zmiany. A dotychczasowi studenci jej liderami. Wykształca się nowa wspólnota – wspólnota, która nadchodzi. Giorgio Agamben tropiąc pojedynczą subiektywność rodzącą się w świecie i kształtującą nadchodzącą rzeczywistość zauważa, iż w słowie nadchodzący tkwi niesamowity potencjał zmiany. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy nadchodzącymi, wszyscy nie jesteśmy i nigdy nie będziemy ukształtowani do końca i zawsze będziemy wyłamywać się z zewnętrznych reguł przynależności. Już zawsze będziemy w pozycji nadchodzących – czytamy we wstępie dr hab. Łukasza Rondudy, opiekuna merytorycznego tegorocznego „UpComingu”, historyka sztuki, reżysera, kuratora w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
w Warszawie, profesora warszawskiej ASP.

Coming up soon!

Identyfikacja wizualna nowej odsłony wydarzenia została zaprojektowana przez absolwentkę
i absolwenta wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Małgorzatę Frąckiewicz
i Tomasza Głowackiego (uczestniczących w „Coming Out” w 2010). Za projekt ekspozycji odpowiedzialne jest Handsome Studio w składzie: Dorota Skalska-Stefańska i Maciej Stefański.

Na niebagatelną porcję młodej sztuki autorstwa absolwentek i absolwentów warszawskie ASP – przegląd wybranych dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – zapraszamy od 10 do 31 grudnia 2021. Otwarcie online wystawy odbędzie się 10 grudnia o godzinie 17.00 na stronie www.asp.waw.pl. Życzymy pozytywnych wrażeń wizualnych!

Uczestnicy / uczestniczki wystawy ,,UpComing. Wybrane Dyplomy ASP
w Warszawie 2021”:

WYDZIAŁ MALARSTWA:
Anna Grzymała
Adam Kozicki
Aleksandra Karolina Makuch
Piotr Mlącki

WYDZIAŁ RZEŹBY:
Nikodem Gąsowski
Tomasz Olkuśnik
Piotr Sobiesiak

WYDZIAŁ GRAFIKI:
Aleksiej Cecocho
Agnieszka Doczyńska
Suzette Lautreamont (Zuzanna Stanuch)
Adam Miklaszewski
Michalina Szydełko

WYDZIAŁ KONSERWACJI I RESTAURACJI DZIEŁ SZTUKI:
Karolina Mikuła
Karolina Rybus
Krystyna Tomasik
Anna Wąsek

WYDZIAŁ ARCHITEKTURY WNĘTRZ:
Maciej Choiński
Natália Jušková
Emilia Kachniarz
Karolina Małysa

WYDZIAŁ WZORNICTWA:
Konrad Dybicki
Natalia Gil
Radek Smędzik

WYDZIAŁ SZTUKI MEDIÓW:
Paulina Niedzielska
Adam Siwek

WYDZIAŁ SCENOGRAFII:
Paulina Araszkiewicz
Agata Stanula
Stefania Strzałkowska-Rajca

WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA KULTURĄ WIZUALNĄ
Ewa Behrens-Nowakowska
Jacqueline Irene Horodyńska
Antonina Ulatowska

_________________________

Wystawa: „UpComing. Wybrane Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 2021”

Otwarcie online: 10 grudnia 2021 g. 17:00 www.asp.waw.pl

Wystawa stacjonarna:
10 grudnia 2021 w g. 19:00 – 23:00
11 – 31 grudnia 2021 | pon. – sob., 11:00 – 19:00

WSTĘP WOLNY

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie | Pałac Czapskich
ul. Krakowskie Przedmieście 5, 00—068 Warszawa

Strona internetowa wystawy: www.upcoming2021.asp.waw.pl

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone