SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„SPRAWIEDLIWE” Z HOŻEJ

7 maja ukaże się płyta CD z oratorium „Sprawiedliwe”. Utwór powstał z inicjatywy Fundacji AVE przed dwoma laty z okazji 150. rocznicy urodzin Matki Matyldy Getter (1870-1968), przełożonej prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która w okresie II wojny światowej na masową skalę ratowała Żydów, głównie dzieci z warszawskiego getta.

Kluczowym miejscem dla całej akcji był klasztor Rodziny Maryi przy ul. Hożej w Warszawie. Stąd siostry rozwoziły dzieci do swoich domów rozsianych wokół Warszawy, m.in. na Białołęce, w Płudach, w Międzylesiu, Aninie, Chotomowie, Markach i Brwinowie. Dzięki ponadprzeciętnemu heroizmowi, determinacji i niebywałej odwadze zakonnic w domach zgromadzenia na Mazowszu i Ukrainie, w tym na Białołęce – w Płudach i Białołęce Dworskiej – ocalono co najmniej 500 dzieci żydowskich oraz 250 dorosłych Żydów, a Irena Sendlerowa mówiła, że było to 2 tysiące osób!

Oratorium „Sprawiedliwe” na sopran, bas, chór mieszany oraz oktet instrumentów skomponował Jerzy Cembrzyński, znakomity muzyk, laureat „Grammy”, związany z Filharmonią Narodową, a słowa napisała poetka Aldona Kraus. W nagraniu wzięli udział soliści Filharmonii Narodowej i Polskiej Opery Królewskiej Magdalena Schabowska i Bogdan Śliwa, instrumentaliści Filharmonii Narodowej oraz chóry Ave, Tibi Domine, Tibi Mariae, Cantores Graudentes, Warlubski Chór Kameralny i Collegium Cantorum.

Z okazji promocji płyty w sobotę 7 maja 2022 o g. 19 w kościele Parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie odbędzie się koncert „Sprawiedliwe”. Wykonawcami będą soliści scen operowych Magdalena Schabowska oraz Bogdan Śliwa, solistki chóru Ave Aleksandra Mróz i Ewa Bogucka, chóry: Ave z warszawskich Płud, Collegium Cantorum z Chełmna, Warlubski Chór Kameralny oraz Cantores Graudentes z Grudziądza. Śpiewakom zaakompaniują instrumentaliści Filharmonii Narodowej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Barbara Hijewska, a całości dopełni gawęda historyczna. Każdy uczestnik koncert otrzyma płytę!

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy do udziału, miejsca siedzące można rezerwować poprzez internetowy formularz: fundacjaave.pl.

Przedsięwzięcie współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Śródmieście.

Jeszcze w tym roku odbędą się wycieczki zabytkowym autobusem szlakiem Matyldy Getter oraz nieznanych historii, związanych z ratowaniem Żydów.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone