SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Polska Opera Królewska

POLSKA OPERA KRÓLEWSKA

W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH W WARSZAWIE

W DRODZE PO CAŁEJ POLSCE

OPERA…dosłownie znaczy DZIEŁO, ale także SŁUŻBA. Zaś wspólny sens tej triady słów odsłania i ujawnia kształt jej misji tu i teraz, w Polsce i w Świecie. OPERA – SŁUŻBA POPRZEZ DZIEŁO.

KRÓLEWSKA… ponieważ początki opery w Polsce były i symbolicznie i dosłownie królewskie. Za czasów Zygmunta III Wazy, jego syn Władysław IV Waza w roku 1637 tworzy pierwszą stałą operę na Zamku Królewskim w Warszawie.

POLSKA… ponieważ w owym czasie była to pierwsza stała opera w Polsce, pierwsza stała opera Europie, pierwsza stała opera na Świecie.

Polska Opera Królewska powołana została w odniesieniu do historycznych korzeni opery w Polsce, sięgających czasów dynastii Wazów. Z inicjatywy wielkiego miłośnika i mecenasa tej sztuki – króla Władysława IV – w 1637 roku na Zamku Królewskim w Warszawie powstała pierwsza stała scena operowa w Europie. Złoty czas opery polskiej to także lata panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego wyśmienitemu gustowi zawdzięczamy budowę Teatru Królewskiego w Letniej Rezydencji Łazienki Królewskie – szczęśliwie zachowanej od zniszczeń perły wśród nielicznych już oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich tego okresu, który stanie się ważnym miejscem działalności Polskiej Opery Królewskiej.

Polska Opera Królewska podejmuje tę tradycję w nowej rzeczywistości, rzeczywistości Wspólnoty Europejskiej i Rzeczypospolitej Polskiej, a swą powinność i tożsamość buduje wokół kardynalnych i fundamentalnych wartości kultury Europy, którymi stale i niezmiennie są Prawda, Dobro, Piękno.

Polska Opera Królewska realizuje swą służbę w szerokim spektrum podejmowanych działań artystycznych, opartych o filary, takie jak:

ŹRÓDŁA – sięganie do początków i źródeł oraz przywracanie zapomnianych dzieł muzyki polskiej [Hebdomas – Klonowic]

FAMILIA – przedsięwzięcia skierowane do najmłodszych widzów [Let’s make an opera – Britten]

PASJE i LITURGIE, w ramach których prezentowane będą dzieła oratoryjne

INSTYTUT – platforma współpracy między trzema warszawskimi uczelniami artystycznymi

FESTIWAL jako żniwo, a zarazem plon całego mijającego sezonu artystycznego.

Polska Opera Królewska pod swoje skrzydła przyjmuje także aktywności z zakresu sztuk pokrewnych, w tym:

FORUM – debaty i rozmowy [O. Pyda, Libera, Peryt – dialogi]

JAZZ jako wyraz wolności opery [Pieśń o Bogu ukrytym – Pawlik]

Niezwykle ważną formą aktywności Polskiej Opery Królewskiej, pełniącej misję OPERY W DRODZE, jest także upowszechnianie kultury wysokiej – przedstawień operowych i koncertów symfonicznych – w miejscach z ograniczonym do niej dostępem w całej Polsce.

Dowiedz się więcej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone