SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prawykonanie koncertowej wersji opery „Hiob” Krzesimira Dębskiego z librettem Karola Wojtyły

„Ja sam napisałem dramat nowy. Grecki formą, chrześcijański duchem, odwieczny treścią. Dramat o cierpieniu: „Hiob”. Tak o swym dziele pisał w 1940 roku dwudziestoletni Karol Wojtyła w liście do przyjaciela – Mieczysława Kotlarczyka. Młody dramaturg odczytał starotestamentową opowieść o niezawinionym cierpieniu oraz niezłomności wiary z perspektywy chrystologicznej i dostrzegł jej paralelę z losami pogrążonej w wojennej pożodze Polski.

Piętnaście lat temu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II. W roku obchodów stulecia urodzin Papieża Polaka święto nabiera szczególnego znaczenia. Z tej okazji Polska Opera Królewska serdecznie zaprasza na prawykonanie opery Hiob / Krzesimir Dębski, której libretto zostało oparte na młodzieńczym dramacie Karola Wojtyły o tym samym tytule. W tym roku przypada również 80-lecie powstania tego niezwykle dojrzałego i bogatego w symbole tekstu.

Powstałe na zamówienie Polskiej Opery Królewskiej dzieło zabrzmi w wersji koncertowej w murach Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie, w sobotę 16 października o godzinie 19.00.

Znamienne, że premiera opery, planowana pierwotnie na maj 2020 roku, nie odbyła się z powodu pandemii. Być może trudne okoliczności wzmocnią uniwersalny przekaz dzieła. Jest to bowiem, jak podkreśla sam kompozytor Krzesimir Dębski:

„opera […] o losie człowieka, który wpadł w nieszczęścia, a potem wydobywa się z tego upadku”.

 

Koncert będzie transmitowany w TVP Kultura.

Bilety są już dostępne w sprzedaży → https://bit.ly/2RQQLDQ

Wydarzenie pod Mecenatem PZU

 

Serdecznie zapraszamy!

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone