SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Podaj dalej/taniec”. Finał projektu animacji dla młodzieży

30.05.2019 / 19:00
Miejsce: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury
WSTĘP WOLNY
Rezerwacja bezpłatnych zaproszeń: biuro@centrumsztukitanca.eu

Prowadzący: Dawid Żakowski / Agata Życzkowska / Ewelina Sobieraj
Wykonanie: Grupa młodzieżowa Sztuki Nowej, Grupa młodzieżowa HOTELOKO movement makers
Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Współpraca: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, Sochaczewskie Centrum Kultury, Lub/Lab
Czas trwania pokazu finałowego ok. 40 min.
Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Partner projektu: Mazowiecki Instytut Kultury

„Podaj dalej / taniec” to program animacji kulturalnej skierowany do młodzieży w wieku 13-18 lat, mający na celu edukację społeczną i upowszechnianie idei społeczeństwa obywatelskiego za pomocą technik tanecznych i performatywnych. Przedmiotem projektu „Podaj dalej / taniec” są artystyczne warsztaty dla grup młodzieży w wieku 13-18 lat wywodzących się z różnych środowisk społecznych i kulturalnych. Projekt „PODAJ DALEJ” (www.podajdalej.waw.pl) realizowany jest od 2012 roku i spotyka się z niegasnącym entuzjazmem zarówno wśród jego uczestników, pedagogów, jak i wśród widzów pokazów projektu – tych młodszych i tych starszych. Znalazł się w finale konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR 2012 w kategorii „Kultura”.

W edycji realizowanej dla Centrum Sztuki Tańca w Warszawie pt.: „Podaj dalej / taniec” wezmą udział dwie grupy młodzieżowe prowadzone różnymi technikami:
Grupa młodzieżowa Sztuki Nowej w wieku 13-18 lat / prowadzenie Dawid Żakowski / Sztuka Nowa Kolektyw (technika teatru fizycznego) – młodzi, zdolni performerzy wybrani do projektu w drodze castingu. Są to osoby zajmujące się teatrem, tańcem współczesnym, performansem oraz młodą dramaturgią.

Grupa młodzieżowa HOTELOKO młodzież w wieku 14-17 lat prowadzenie Agata Życzkowska / Hoteloko movment makers (technika performansu) – młodzi, zdolni tancerze i performerzy, wybrani do projektu w drodze castingu. Są to osoby tańczące taniec współczesny, jazz, modern, trenujące akrobatykę oraz taniec towarzyski m.in. w formacji MBB.

Grupy prowadzone są różnorodnymi technikami przez trzech doświadczonych instruktorów wywodzących się z dwóch organizacji pozarządowych działających w Warszawie i na terenie całej Polski, które współtworzą formułę tego projektu: Stowarzyszenie Sztuka Nowa oraz Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’.

Sztuka Nowa to kolektyw artystyczny poruszający się w obszarach performansu, tańca i działań społecznych. Od 11 lat pracuje nad przekraczaniem granic teatru fizycznego, skupia się na odkrywaniu i badaniu nowych form ekspresji. Do swoich działań artystycznych zaprasza profesjonalistów i amatorów teatru z różnych grup społecznych. Kolektyw Sztuka Nowa to zespół składający się z członkiń i członków Stowarzyszenia Sztuka Nowa, prowadzony przez Dawida Żakowskiego.

HOTELOKO movement makers to kolektyw, który wyłonił się w 2016 z powstałego w 2011 r. Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka i producentka Agata Życzkowska. Od tego momentu artystka tworzy go wraz z choreografami: Wojciechem Grudzińskim oraz Magdaleną Przybysz poruszając się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Wspólnie realizują oni projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne. Głównym narzędziem opowiadania jest ruch, choć zespół śmiało wplata w swoje performansy również muzykę i słowa. HOTELOKO realizuje spektakle, które dotykają rzeczywistości, dramaturgia powstaje z inspiracji dzisiejszym światem w Polsce i za granicą. Tematy takie jak wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, równouprawnienie, edukacja są najbliższe artystom.

DAWID ŻAKOWSKI
Reżyser, aktor i pedagog teatralny. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Sztuka Nowa (sztukanowa.pl) i Pracowni Teatru Fizycznego działającej w przestrzeni laboratoryjnej LUB/LAB w Warszawie. W ramach działań Stowarzyszenia i Pracowni TF prowadzi profesjonalne badania technik teatralnych i praktyki w dziedzinie międzynarodowej wymiany teatralnej. W latach 1997-2007 współpracował z Piotrem Borowskim, jako aktor i asystent reżysera. Biorąc udział w jego spektaklach (Północ, Człowiek, Henryk. Hamlet. Hospital) występował m. in. w Paryżu, Lille, Berlinie, Dusseldorfie, Moskwie, Montevideo, Caracas, Belo Horizonte, Sao Paulo, Neapolu, Palermo, Florencji, Zurychu. Jako aktor współpracował również z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu, NeTTeatre w Lublinie. W ostatnich latach pracy twórczej realizuje projekty o charakterze interdyscyplinarnym, w ramach których wyreżyserował m. in. spektakle: Sylwia:Medea, Moja wolność – Moja niepodległość, Warsaw: in Between, Mapy Pamięci, ARTYSTA. Mechanika ucieczki, Badania solarystyczne 2.0, Orfeo’70, Turyści, Pompa Funebris. Jest współautorem czterech projektów z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, kierowanych do młodzieży: W poszukiwaniu tożsamości, PODAJ DALEJ – teatralna platforma wymiany technik, Młodzi solaryści i Turyści. Jako pedagog teatralny prowadzi stałe zajęcia dla studentów aktorStudia Romy Gąsiorowskiej w Warszawie, dla młodzieży w CPK w dzielnicy Praga Południe w Warszawie oraz dla profesjonalistów Kurs TF w ramach Centrum Artystycznego Lubelska 30/32. Od 2012 roku pracuje jako kurator ds. teatru w Sochaczewskim Centrum Kultury, gdzie zrealizował spektakle z młodzieżą w odniesieniu do lokalnych historii: „Noce sióstr Bronte”(2012), „Alicja w krainie czarów”(2013), „Kryształowa powłoka” (2014), „Wiosna”(2015), „Sen nocy letniej”(2016), „Fabryka”(2017), „Dybuk”(2018). Od 2008 roku współrealizuje również międzynarodowe projekty badawcze: Drought (Limassol – Warszawa), Lift Off (Berlin – Frankfurt – Warszawa), Regula contra Regulam (Mediolan – Wrocław – Warszawa), If it was my street (Gorlitz – Rennes – Warszawa), Taburopa (Lizbona – Kolonia – Bruksela – Warszawa).

AGATA ŻYCZKOWSKA
Aktorka, performerka, reżyserka, producentka, koordynatorka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). Jest prezeską Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ oraz członkinią prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Tańca przy Biurze Kultury w Warszawie. Przez kilka lat współpracowała z Fundacją Ciało/Umysł jako koordynatorka Festiwalu Ciało/Umysł oraz Warszawskiej Sceny Tańca. W 2011 roku założyła Teatr HOTELOKO (obecnie HOTELOKO movement makers), gdzie zrealizowała jako producentka, aktorka, reżyserka i performerka ponad 20 projektów m.in. spektakl teatru fizycznego pt. „Pracownia Ludica nr 2” we współpracy z hiszpańską grupą Enczima Teatro (2011) oraz dwa performansy „selfe” (2014) i „jutro: urodziny” (2015) we współpracy z niemieckim artystą Thomasem Harzemem. Jako pedagożka prowadziła warsztaty teatralno-recyklingowe w Zespole Szkół Specjalnych nr 78 w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, w tym w szczególności dla dzieci i młodzieży z Kliniki Neurologii. Prowadziła także warsztaty teatralne dla młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego oraz przy współpracy z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci ze Szkoły Społecznej nr 1 STO oraz warsztaty performans w gimnazjum nr 22 w Warszawie, w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Zielonce, Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii „KĄT”, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 4 w Warszawie. Wyreżyserowała dwa performansy z młodzieżą o charakterze artystyczno-społecznym: „nowe wyzwolenie” (2015 – dofinansowany w Programie Kultura Dostępna) oraz „Syrena herbem twym zwodnicza/RZECZ O WOLNOŚCI” (2016 – dofinansowany w Programie Edukacja Kulturalna Biura Kultury w Warszawie). Wyreżyserowała spektakl dla młodzieży „Insta Show” (2018) w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz.

EWELINA SOBIERAJ
Aktorka teatru tańca. Studentka V roku Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Brała udział w licznych warsztatach w wielu technikach tanecznych takich jak taniec współczesny, polska technika tańca współczesnego, floor work, hip-hop, house, voguing, wacking, locking, popping, dancehall, salsa i breakdance. Brała udział w spektaklu plenerowy ,,Galop”, Sopockiego Teatru Tańca. W trakcie studiów podjęła pracę z Rafałem Urbackim przy spektaklach takich jak ,,Bloki i Familoki -Elektro kabaret”, ,,Erynie niech zostaną za drzwiami”- performance wchodzący w skład wydarzenia Długi obieg w Teatrze Starym oraz ,,Gatunki Chronione” -dokument performatywny. Wraz z kolegami z roku była współtwórczynią projektów takich jak ,,Wilk z Wulfrath” oraz ,,Les intelligent” , których producentem i opiekunem był Brian Michaels w ramach festiwalu Biennale 2017. Etiuda teatru tańca „KOD” w jej reżyserii i choreografii była prezentowana na festiwalach takich jak: ProContra (Festiwal Teatrów Niezależnych w Szczecinie) oraz FamaFestiwal gdzie została laureatką w kategorii widowiska sceniczne. Ponadto ma za sobą dyplom taneczny będący spektaklem teatru tańca pt. ,,Bezdech” w choreografii i reżyserii Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej oraz dyplom aktorski w reżyserii Jerzego Stuhra pt. ,, Bal manekinów”. Ostanie działania obejmują performance w cyklu “Daframestracja” grupy LASEM oraz udział w projekcie ,,Re: Rosas” kończący jednocześnie wystawę „&” w Muzeum Sztuki w Łodzi. Kuratorem wystawy był Thibaut de Ruyter, a choreografką Izabela Szostak. Współpracuje z Dawidem Żakowskim przy projekcie „PODAJ DALEJ”.

www.podajdalej.waw.pl
www.sztukanowa.pl
www.fundacjarozwojuteatru.pl/hoteloko

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja B’cause, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Grab Art Foundation / h.art company, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rezonanse Kultury, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Fundacja Wspierania Kultury Strefa ArtsInn, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa, ZASP-Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Sekcja Tańca i Baletu, oraz niezależni artyści: Anna Godowska i Sławek Krawczyński, Wojciech Grudziński, Mikołaj Mikołajczyk, Ilona Trybuła.

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, RDC, e-teatr, miesięcznik TEATR, Teatr dla Wszystkich, Teatralia.com.pl, TANIEC, Warsawholic, Notes na 6 tygodni, Going.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Siedziba: Mazowiecki Instytut Kultury
ul. Elektoralna 12
00-139 Warszawa

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:
www.centrumsztukitanca.eu

https://www.mik.waw.pl/
Facebook: www.facebook.com/cstwarszawa
Instagram: https://www.instagram.com/centrumsztukitancacst/

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone