SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Po ponad 100 latach obrazy Chełmońskiego wracają na Jasną Górę

fot. RDC

Po ponad 100 latach od momentu swego powstania wracają w rodzinne strony Józefa Chełmońskiego dwie kopie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

W 1903 roku OO. Paulini z Jasnej Góry przygotowywali się do uroczystych obchodów 300. rocznicy urodzin przeora Augustyna Kordeckiego wsławionego obroną klasztoru przed szwedzkimi najeźdźcami, nie tak dawno sugestywnie przypomnianego na kartach Potopu Henryka Sienkiewicza, która to powieść w owym czasie biła rekordy poczytności. Jednym z elementów tych obchodów było zaproszenie na Jasną Górę uznanego malarza Józefa Chełmońskiego i powierzanie mu nie lada zadania. Mianowicie miał on namalować kopię cudownego obrazu, jednak, aby sporządzić stosowne szkice, czasu miał niewiele więcej niż kilka godzin. Obraz bowiem przez okrągły rok  był wystawiony na widok licznie przybywających tu pielgrzymów. W jednym tylko dniu był on zakrywany przed wzrokiem wiernych, a był to Wielki Czwartek. Tak też właśnie w Wielki Czwartek 1903 roku, którzy przypadał wówczas w dniu 9 kwietnia, Józef Chełmoński zasiadł w specjalnie przygotowanym dla niego pomieszczeniu, aby przystąpić do pracy. Ostatecznie powstały dwie duże kopie, w tym jedna w tzw. Koronach klemensjańskich, które stanowiły dar dla klasztoru przekazany w 1717 roku przez papieża Klemensa XI.

Chełmoński nad kopiami pracował jeszcze już wróciwszy do Kuklówki okrągły rok i w okresie następnych Świąt Wielkanocnych, a przez córkę przesłał kopie do klasztoru. Od tego czasu służyły one do wykonywania dalszych kopii, a powstałe przy tej okazji także monochromatyczne miniatury służyły do wykonywania odbitek fotograficznych.

Uroczystości

Wszystkie te obrazy będzie można podziwiać  w pałacu radziejowickim od 2 września.  Uroczystej prezentacji w najbliższy piątek towarzyszyć będzie także okolicznościowa publikacja zawierająca szczegółowy opis okoliczności towarzyszących powstawaniu kopii, a także prezentująca inne obrazy artysty zawierające treści religijne. Nie zabraknie programu artystycznego. Znakomity aktor Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty relacji O. Euzebiusza Rejmana przeora jasnogórskiego, inicjatora tego niezwyczajnego zamówienia.

Na część muzyczną zaś złoży się przede wszystkim  Msza F-dur Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego, utwór na czworo solistów i chór, który wykonany po raz pierwszy w Radziejowicach podczas Letniego Festiwalu im. Waldorffa zachwycił publiczność, która zmusiła wykonawców do bisowania dużych fragmentów dzieła. Tak więc tym razem „bis” całego utworu.

Pragniemy wyrazić naszą wdzięczność zarówno Przeorowi Klasztoru O. Marianowi Waligórze za zgodę na wypożyczenie obrazów, a także Ordynariuszowi Łowickiemu ks. Biskupowi Prof. Andrzejowi Franciszkowi Dziubie za wstawiennictwo i  wsparcie naszych zamiarów!

Zapraszamy do Radziejowic –  2 września godzina 19.

Kopie obrazu będą gościć w Pałacu do końca listopada.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone