SŁUCHAJ ONLINE
MENU

#Pasja18 – Passio Domini Nostri Jesu Christi secundum Ioannem Arvo Pärta

fot. Pixabay

Projekt #Pasja to już tradycja. Po raz kolejny Fundacja o.to.ja wraz z Dzielnicą Ursynów wprowadza warszawską publiczność w przestrzeń, gdzie zacierają się granice między muzyką i kontemplacją, a wielkopostna duchowość osiąga swoją pełnię.

Po raz pierwszy w historii projektu #Pasja, którego fundamentalną ideą jest wskrzeszanie muzyki sakralnej w warszawskich świątyniach oraz przybliżenie wielkich oratoriów szerokiej publiczności, artyści zrzeszeni wokół Fundacji sięgają po wybitne współczesne dzieło – Pasję wg Św. Jana – słynnego estońskiego kompozytora Arvo Pärta.

W swojej twórczości proponuje on słuchaczom kontemplacyjny świat, pozbawiony agresywnych bodźców. To kwintesencja tzw. »nowego średniowiecza« Pärta. Umysł nie może być atakowany nadmiarem bodźców, bo tylko w wolnym umyśle może pojawić się przestrzeń dla refleksji.

Chór, sześcioro solistów oraz pięć doskonale współgrających z nimi instru­mentów – nawiązując do minimalizmu chorału gregoriańskiego, grają i śpiewają najprostsze akordy. W tej niezwykłej harmonii pojawiają się barwiące dysonanse, które działają na ucho kojąco, nie drażniąco, odwrotnie niż w wybujałej estetyce romantyzmu. W tym właśnie wyraża się wyjątkowość muzyki Pärta, która będąc nośnikiem wartości duchowych, brzmi jednocześnie archaicznie i nowocześnie.Tym sposobem powstaje #Pasja18 – kolejna odsłona rozpoczętego z potrzeby serca i ducha wspólnego dzieła Artystów, Darczyńców i Przyjaciół Fundacji o.to.ja, dzięki któremu zmieniają oblicze wielkopostnej sceny muzycznej Stolicy.

Passio Domini Nostri Jesu Christi secundum Ioannem Arvo Pärta
3 marca 2018 godz. 19:00
Kościół pw bł. Władysława z Gielniowa, ul.Przy Bażantarni 3
WSTĘP WOLNY

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone