SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu świata – JOSEPH JACOB

fot. mat. prasowe

Główną postacią przedstawienia jest wędrowny bajarz, jakich w dawnej Anglii było wielu, Bard Szortbred (nazwisko jest aluzją do tradycyjnego angielskiego kruchego ciastka). Bard Szortbred przemierza świat ze swym niewielkim teatrzykiem, w którym przedstawia baśnie.

PREMIERA: 6 grudnia 2019

Reżyseria: Jakub Krofta
Scenografia: Matylda Kotlińska
Muzyka: Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki

Asystent reżysera: Roman Holc

W obsadzie: Alicja Czerniewicz, Grzegorz Feluś, Roman Holc, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Olga Ryl-Krystianowska, Wojciech Słupiński, Piotr Tworek

Reżyser o spektaklu:

To jest moja pierwsza teatralna przygoda z Martą Guśniowską, której twórczość bardzo cenię i podziwiam. To też jest po dłuższym czasie moja kolejna przygoda z klasycznymi lalkami, na których się wychowałem. No i od roku 2006 już czwarta przygoda z zespołem teatru Lalka, z którym bardzo lubię pracować. Temat tradycyjnych baśni angielskich nie jest dla mnie zupełnie nowy, kiedyś go dosyć obszernie eksplorowałem w swoim Teatrze DRAK w Czechach. Lubię surowość, szczerość i prosty humor, który jest typowy dla angielskiej tradycji ludowej i który, moim zdaniem, wyraźnie wpłynął na moją inną pasję – brytyjski bigbeat. Dlatego chciałbym, żeby powstał spektakl zarówno poetycki, jak i ostry, trochę jak Beatelsi i Roling Stonesi, lubię takie nieprawdopodobne połączenia – Jakub Korfa.

 

Jakub Krofta – urodzony 1971 roku w Czeskich Budziejowicach reżyser, dramatopisarz, pedagog, wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Drak w Hradcu Kralowe , absolwent Akademii Teatralnej w Pradze, obecnie dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek. Do tej pory wyreżyserował ponad osiemdziesiąt spektakli teatralnych, z których wiele zdobyło prestiżowe nagrody i zyskało uznanie w Czechach, w Polsce i na całym świecie.

Laureat Honorowej Nagrody im. Jana Dormana Polskiego Ośrodka ASSITEJ za rok 2008 dla wybitnego zagranicznego twórcy za „twórcze poszukiwanie współczesnego bohatera, odkrywanie nowoczesnego języka scenicznego, a także podejmowanie ważkiej problematyki dorastania w teatrze dla dzieci i młodzieży”.

Spektakl w jego reżyserii Sam, czyli Przygotowanie do Życia w Rodzinie został nagrodzony Grand Prix 20.Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Laureat Nagrody Specjalnej 23.Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za “konsekwentne promowanie polskiej dramaturgii współczesnej, poszukiwanie nowego języka teatru i dbałość o niezmiennie wysoki poziom rozmowy z widzem.”

 

W tandemie z dramatopisarką i kierowniczką literacką WTL Marią Wojtyszko został laureatem Wrocławskiej Nagrody Teatralnej 2017 za “celne artystyczne ujęcie spraw najtrudniejszych w mądrym i niepozbawionym humoru spektaklu dla dzieci i dorosłych Piekło-Niebo.”

 

 

Marta Guśniowska – z wykształcenia filozof (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), z zawodu dramatopisarka, od 2007 roku dramaturg Białostockiego Teatru Lalek. Jedna z najczęściej wystawianych polskich dramatopisarek, autorka kilkudziesięciu sztuk teatralnych wystawianych w kraju i za granicą. Debiutowała „Baśnią o Rycerzu bez Konia”, na deskach Teatru Animacji w Poznaniu (2005). Tam również miał miejsce debiut reżyserski: „A niech to Gęś kopnie!” (2014). Wielokrotna laureatka rozlicznych konkursów, między innymi „Konkursu Na wystawienie Polskiej Sztuki współczesnej”, (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), „Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży” (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu), „Konkursu dramaturgicznego Teatroteka” (ZAiKS i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie), konkursu Strefy Kontaktu (Wrocławski Teatr Współczesny), Konkursu na Słuchowisko (Program II Polskiego Radia), Konkursu na Treatment Filmu Animowanego (Polski Instytut Sztuki Filmowej) i wielu innych. Debiut prozatorski – „A niech to Gęś kopnie!” (książka wydana nakładem wydawnictwa Tashka, 2017) przyniósł wyróżnienie w konkursie „Książka roku 2017” organizowanym przez Polską Sekcję IBBY, a także wyróżnienie w konkursie Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego – i wreszcie Nagrodę Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2017.

Laureatka Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2010).

 

Paweł Szamburski – klarnecista i kompozytor od lat związany z warszawską sceną niezależną Lado ABC. Występuje w zespołach Bastarda, SzaZa, Ircha Clarinet Quartet oraz w autorskich projektach solowych (Ceratitis Capitata, Homo ludens). Tworzy muzykę na polu interdyscyplinarnym: dla teatru, filmu, słuchowisk radiowych, kina niemego czy teatru tańca. W 2009 roku wraz z projektem SzaZa zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i od Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Szamburski został także wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (Francja 2009) – nagrodą „Sacem“ za najlepszą muzykę filmową.

 

Patryk Zakrocki – improwizator, kompozytor, rysownik. Studiował kompozycję u prof. B. Schaeffera i prof. Ripplemarka oraz literaturę na Wydziale Filologii Polskiej UW. Gra na skrzypcotrąbce, altówce, oscylatorze i nietypowych instrumentach muzycznych. Zajmuje się spontaniczną kompozycją jako autor muzyki teatralnej i filmowej, instrumentalista i dyrygent. Współtworzy duet SzaZa, Spontaneus Chamber Music oraz inne wyjątkowe projekty własnego pomysłu: Polski Piach, Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Zakład Produkcji Dźwięku i Kino Dźwięku. Jest autorem utworów na składy akustyczne i elektroakustyczne, a także wielokanałowej muzyki wpisanej w architekturę. Komponuje do spektakli teatralnych, tańca współczesnego i filmów fabularnych, animowanych, dokumentalnych. Współpracuje z Lado Abc, Böłt i Fundacją Słuchaj.

Przedstawienie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansuje Biuro Kultury m.st. Warszawy, http://www.um.warszawa.pl.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone