SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Noc Muzeów na Daniłowiczowskiej 18B. Wspomnienia sierpnia 1944

fot. mat. prasowe

Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe, Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Studio Bank i Instytut Pamięci Narodowej oddział w Warszawie zapraszają na ul. Daniłowiczowską 18B. W murach zabytkowego budynku Banku Polskiego, w których rozgrywały się dramatyczne sceny obrony Powstańczej Reduty, będzie można przenieść się do czasów wydarzeń sierpnia 1944 roku. Poprzez wystawę z elementami rekonstrukcji historycznych zostaną przywołane wspomnienia tamtych dni. Kanwę stanowić będą zdjęcia i opowieści o losach młodzieży walczącej o niepodległość w latach okupacji niemieckiej.

Podczas II Wojny Światowej w jednym szeregu z dorosłymi stała młodzież pełna woli walki, zapatrzona w swoich starszych kolegów walczących z bronią w ręku. W Powstaniu Warszawskim najliczniej wspierali szeregi harcerskich batalionów Armii Krajowej „Zośka”, „Parasol” i „Wigry”. Jedną z takich wyjątkowych młodych osób, walczących na barykadach Banku Polskiego, był kapral Witold Modelski pseudonim „Warszawiak”. Jego postać stała się symbolem udziału najmłodszych bohaterów w powstańczych walkach, bohaterów gotowych na najwyższe poświęcenie. Po wojnie to właśnie jego losy i jemu podobnych zainspirowały Jerzego Jarnuszkiewicza do stworzenia rzeźby znanej jako „Mały Powstaniec”.

Dwunastoletni łącznik Batalionu AK „Parasol” – „Warszawiak” – zasłużył się szczególnie podczas walk o Bank Polski, który był Redutą broniącą wejścia Niemców od zachodu na Starówkę. Nikt tak jak on nie potrafił kluczyć w zakamarkach gruzowisk, aby dostarczać meldunki i rozkazy. W najbardziej dramatycznych chwilach obrony Powstańczej Reduty, wtedy gdy Niemcy wdarli się już do ruin gmachu, wszystko zależało od natychmiastowego działania. „Warszawiak” zgłosił się na ochotnika i sprowadził z ul. Freta oddział saperów. Reduta została utrzymana. Za ten czyn 23 sierpnia 1944 r. awansowany został do stopnia kaprala czasu wojny, a 28 sierpnia rozkazem 526/BP odznaczony Krzyżem Walecznych.

W programie Nocy Muzeów na Daniłowiczowskiej 18b:

 1. Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” przygotowana przez Warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

 2. Inscenizacje z udziałem Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”.

 3. Dioramy z epoki: barykady, szpital, punkt łączności, rusznikarnia, kuchnia polowa.

 4. Wystawa pamiątek z Powstania Warszawskiego, w tym unikalne umundurowanie i wyposażenie Powstańców, dokumenty, fotografie.

 5. Gra historyczna dla najmłodszych.

 6. Indywidualne oprowadzanie po wystawie.

 7. Studio Bank Live – W Studio Bank będzie można spotkać ekspertów, historyków, pasjonatów i potomków Powstańców Warszawskich, którzy w krótkich panelach będą dzielić się pasjonującymi historiami
  i wspomnieniami o wydarzeniach Miasta’44. Multimedialna przestrzeń Studia będzie łącznikiem między wspaniałą historią a współczesnym światem nowoczesnych technologii. Wydarzenia z Daniłowiczowskiej 18B będzie można podglądać w wirtualnych transmisjach.

Organizatorzy: Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe (www.wph.com.pl); Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, IPN Oddział w Warszawie i Studio Bank (www.studiobank.pl).

Patronat medialny: Polskie Radio24, RDC – Radio Dla Ciebie, TVP 3

Data: 19.05.2018 od godz. 19.00 do 1.00 w nocy.

Miejsce: Siedziba WPH, STUDIO BANK i dziedziniec kamienicy przy ul. Daniłowiczowskiej 18B,
róg ul. Bielańskiej w Warszawie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone