SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Miłości Chopina” w Teatrze Scena

Fot. Monika Pastuszak/ Teatr Scena

Spektakl „Miłości Chopina” został skomponowany z listów Fryderyka do ukochanych i bliskich mu osób, a także z listów, które od nich otrzymywał. Fryderyk Chopin był nie tylko wybitnym pianistą – miał również talent literacki. Jego listy, w których opisuje zdarzenia, myśli, uczucia, tesknoty są cennym żródłem wiedzy o jego życiu, niezwykłej wrażliwości i o relacjach z adresatami.

Spektakl składa się z korespondencji do matki Justyny Krzyżanowskiej, Marii i Teresy Wodzińskich, Tytusa Woyciechowskiego wreszcie do George Sand. Jest udramatyzowaną opowieścią o najważniejszych kobietach w życiu Chopina i o jego uczuciach do nich. Spektakl nie jest historią o chorobie, cierpieniu i umieraniu, wręcz przeciwnie – przedstawiamy Chopina pełnego pasji, namiętności, miłości. Miłości do kobiet, Paryża, do muzyki, do Polski! Nie wszyscy wiedza o tym, że nasz geniusz miał ogromne poczucie humoru i niesamowity dystans do samego siebie. „Padam na nos przed Panią” tak pisał w jednym z listów do George Sand. Takiego właśnie, nieco innego Chopina chcemy pokazać widzom. I nie jest to sztuczna wizja, bo wszystkie dialogi są oparte na prawdziwej korespondencji. Wielkim walorem spektaklu jest właśnie jego autentyzm. Tak naprawdę myślał, czuł i kochał Fryderyk Chopin. Spektakl jest wystawiany w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

O wartości i o wysokim poziomie artystycznym przedstawienia świadczy fakt, iż zostało objęte patronatem Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina. W „Miłościach Chopina” – obok aktorów występują młodzi pianiści, absolwenci warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Przedstawienie jest więc nie tylko koncertem gry aktorskiej, ale również koncertem chopinowskim.

W przedstawieniu udział biorą: Emilia Korsak, Aleksandra Radwan, Iwona Rulewicz, Anna Szczerbińska, Maciej Zuchowicz oraz Studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina z utworami patrona uczelni.

Scenografia: Marta Kozyra, Jana Łączyńska
Secnariusz i reżyseria: Andrzej Ferenc
Współpraca: Urszula i Tadeusz Filipowiczowie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone