SŁUCHAJ ONLINE
MENU

MAZUR 2021

Przed nami 20. edycja najważniejszego wydarzenia w kalendarzu tańców polskich – Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2021” odbędą się w Wieliszewie (hala sportowa przy SP nr 2) w dniach 17-18 września. Tegoroczna edycja jest szczególną – organizowaną po półtorarocznej przerwie i w reżimie sanitarnym*, spowodowanym wciąż trwającą pandemią. Zmagania 137 najlepszych par tanecznych reprezentujących 28 ośrodków z całego kraju, będzie można również zobaczyć on-line – transmisja na żywo w serwisie youtube.com na kanale OK Wieliszew. Towarzyszące Mazurowi sympozjum będzie tym razem dostępne jedynie dla uczestników zmagań. Mazur 2021 będzie również okazją do świętowania jubileuszu 50-lecia CIOFF® – największej na świecie organizacji folklorystycznej, stąd patronat honorowy nad wydarzeniem objął Polski Komitet ds. UNESCO.

Program (hala sportowa przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie):

 

piątek 17 września, godz. 16-19.30:

– otwarcie, Konkurs (zmagania kat. I)

– eliminacje i ćwierćfinały Mistrzostw Polski (kat. II-VIII)

– dekoracja finalistów kat. I

 

sobota 18 września:

– 10-12: półfinały Mistrzostw Polski (kat. II-VIII)

– 16-19.30: oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski,

– finały Mistrzostw Polski, dekoracja i pokazy mistrzów, zakończenie

– podziękowania współorganizatorom, partnerom, patronom i sponsorom MAZURA 2021

– dekoracja finalistów I pokazy mistrzów.

 

Mistrzostwa Polski po raz 20. i jubileusz 50-lecia CIOFF®

 

Przed nami jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Powiecie Legionowskim, które w randze Mistrzostw Polski gościmy w Wieliszewie po raz trzynasty! W dniach 17-18 września na parkiecie hali sportowej przy SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie zaprezentują się najlepsze pary z niemal wszystkich ośrodków tanecznych w kraju – najlepsi z najlepszych. Tradycyjnie już zmagania będą mogli Państwo śledzić również nie wychodząc z domu – oglądając transmisję na żywo w serwisie youtube.com na kanale OK Wieliszew. Mazura tradycyjnie wspierają przyjaciele polskiego folkloru – instytucje samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Od lat sponsorem generalnym Mistrzostw jest w firma HERON Property Polska Sp. z o.o. Po raz pierwszy sponsorem głównym Mistrzostw są TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A. Głównymi organizatorami współfinansującymi wydarzenie są samorządy Gminy Wieliszew i Powiatu Legionowskiego oraz Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®, którym partneruje Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”. Partnerem Mazura 2021 jest również legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, tradycyjnie fundując nagrody specjalne w postaci warsztatów w swojej siedzibie w Koszęcinie. Po raz piąty puchar dla najlepszej pary w kat. V ufundowała Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda. Patronat medialny nad Mazurem objęło Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie oraz lokalne tytułu prasowe i serwisy informacyjne. Wsparcia medialnego udzielił tradycyjnie portal Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – taniecPOLSKA(pl).

 

Po raz pierwszy Mistrzostwa Polski obejmą rywalizację w 7 kategoriach wiekowych (dotychczas 6). Dodatkowo najmłodsi tancerze (7-9 lat) rywalizować będą w ramach Ogólnopolskiego Konkursu rozgrywanego w piątkowe popołudnie. Po raz pierwszy również zmagania tancerzy oceniać będzie tak liczne grono sędziowskie – w sumie 16 jurorów, spośród których w drodze losowania (16 września, godz. 15 – transmisja w serwisie youtube.com na kanale OK Wieliszew) wybierane będzie 9-osobowe jury sędziujące daną kategorię.

 

MAZUR 2021 będzie okazją do świętowania ubiegłorocznego jubileuszu 50-lecia największej na świecie organizacji folklorystycznej CIOFF® – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – i jej Polskiej Sekcji. Okazją do podsumowań i obchodów tego jubileuszu, podobnie jak 20-lecia Mistrzostw Polski, będzie poświęcone im 7. Ogólnopolskie Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe”, tym razem adresowane jedynie do uczestników zmagań. Przypomnijmy, że celem, jaki przyświeca organizatorom i partnerom Mistrzostw, Konkursu oraz Sympozjum, są ochrona dziedzictwa narodowego, popularyzacja polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa oraz rozbudzanie zainteresowania dzieci i młodzieży tą formą tańca.

 

Wracamy po półtorarocznej przerwie

 

Za nami trudne półtora roku i wymuszona znanymi wszystkim okolicznościami przerwa w organizacji wydarzeń kulturalnych w całym kraju. Ucierpiały zwłaszcza wydarzenia z udziałem publiczności odciętej od bezpośredniego kontaktu z kulturą. Korzystając ze zdobyczy cywilizacyjnych część działań kulturalnych przeniosła się do sieci, jednak jak już wiemy, ta formuła nie zastąpi nam obcowania z kulturą na żywo, ogranicza również istotnie rywalizację sportową. Był to więc również rok przerwy w organizacji konkursów tańców polskich, zawieszono sezon tanecznych zmagań. Nie odbyła się również najważniejsza w kalendarzu tańców polskich impreza – XX Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich MAZUR 2020, zaplanowane pierwotnie 3-4 kwietnia 2020 r. a następnie w kolejnym wyznaczonym terminie 25-26 września 2020 r. Organizatorzy zdecydowali o rozegraniu XX edycji Mistrzostw Polski w roku 2021.

Chcielibyśmy pochwalić się, iż mimo niesprzyjających okoliczności – przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Zespołów Folklorystycznych CIOFF®, w roku 2020 udało się nam przeprowadzić szereg działań, które pozwolą z tym większym optymizmem i dumą zaprosić ponownie do Wieliszewa, by wspólnie cieszyć się rosnącym zainteresowaniem kultywowaniem naszego narodowego dziedzictwa, jakim są polskie tańce narodowe. W grudniu 2020 r. zorganizowaliśmy sympozjum poświęcone warstwie muzycznej tańców polskich oraz 20-leciu Mistrzostw Polski i rozwojowi ruchu tańców polskich, przeprowadzając je w formule on-line z udziałem autorytetów zajmujących się polskimi tańcami narodowymi i specjalistów uniwersyteckich. W ramach tego zadania powstały również nowe aranżacje muzyczne tańców turniejowych, które udostępniliśmy a stronach Komisji ds. Tańców Polskich, i które zadebiutują wykonywane na żywo podczas Mistrzostw Polski we wrześniu 2021 r. w Wieliszewie. Zapraszamy do relacji z sympozjum zamieszczonej w sieci – na kanale OK Wieliszew w serwisie youtube.com.

 

Organizatorzy, partnerzy, sponsorzy i patroni

 

Wieliszewski „Mazur” to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe relacjonowane przez lokalne i krajowe media. Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, jednocześnie siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® – gościł już 19. edycji konkursu, w tym dwunastokrotnie taneczne Mistrzostwa Polski. Celem wydarzenia jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Podzielone na 8. kategorii wiekowych pary rywalizują na parkiecie w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku. Rokrocznie w konkursach tańców polskich organizowanych w Wieliszewie bierze udział około pół tysiąca uczestników wraz z instruktorami i osobami towarzyszącymi z całej Polski, w tym silna reprezentacja gospodarzy – Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”.

 

Oficjalna strona wydarzenia – www.mazur.wieliszew.pl

Transmisja na żywo – kanał OK Wieliszew w serwisie www.youtube.com

 

organizatorzy Mistrzostw:

– Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®

– Gmina Wieliszew, Ośrodek Kultury w Wieliszewie

– Powiat Legionowski

 

patronat honorowy:

– Polski Komitet ds. UNESCO

 

partnerzy Mistrzostw:

– Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

– Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”

– Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie

 

sponsor generalny Mistrzostw:

– HERON Property Polska Sp z o.o.

 

sponsor główny Mistrzostw:

– TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A.

 

sponsorzy Mistrzostw:

– AleFolk.pl

– Ars Garden – Centrum Dekoracji Ogrodów i Wnętrz w Wieliszewie

– ProKoncept. Mariusz Borzewski

– Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.

 

sponsorzy poszczególnych kategorii:

– Stowarzyszenie PS CIOFF®

– Market CHEMKO

– PSB Mini Mrówka Wieliszew

– INVESTIM SA – Producent Architektury Miejskiej

– AG Complex Sp. z o.o.

– KRYSIAK Polska

– Biuro Rachunkowe Wioletta Rydelek

– Delikatesy IKA w Michałowie-Reginowie

 

patronat medialny:

– Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie 25 lat

– Gazeta Powiatowa

– Gazeta Wieliszewska

– Kurier Powiatu Legionowskiego

– LEGIO24.PL

– Mazowieckie To i Owo

– Miejscowa na Weekend

 

wsparcie medialne:

– taniecPOLSKA(pl)

 

Operacja realizowana w ramach „Wsparcia na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie Zachowania dziedzictwa lokalnego.

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

 

OKW 2021®

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone